Kiedy król gubi kraj

Okładka książki Kiedy król gubi kraj Maurice Druon
Okładka książki Kiedy król gubi kraj
Maurice Druon Wydawnictwo: Muza Cykl: Królowie przeklęci (tom 7) Seria: Spectrum powieść historyczna
powieść historyczna
Królowie przeklęci (tom 7)
Spectrum
Quand un roi perd la France
Muza
1998-01-01
1998-01-01
8372002029
Anna Jędrychowska
Francja średniowiecze

Słaba część, ledwo zmęczyłam.

Słaba część, ledwo zmęczyłam.

książka zdecydowanie najsłabsza z całej serii, w moim odczuciu głównie poprzez sposób narracji. Bardzo wiele nowych postaci, ciężko się połapać co i jak, dodatkowo akcja zaczyna się mniej więcej od połowy książki. Cały cykl jest petarda, natomiast ostatni tom nie przypadł mi do gustu.

Nie wiem dlaczego - ale w mojej (skromnej) ocenie - najsłabsza część. Nie czułam się "związana" z tym tomem, nie zafascynował mnie jak poprzednie.... czyżby brak głównego bohatera ? nie wiem... albo kobiece "widzimisię" ;)

Niestety najsłabsza część serii. Rzeczywiście po odejściu swojego ulubionego bohatera autor jakby stracił serce do pisania cyklu. Dalej są wspominane ciekawe postaci i wydarzenia, ale oddanie narracji całej części tylko jednej osobie i oto osobie, o której nie słyszeliśmy wcześniej powoduje, że najpierw czekałem kiedy się skończy ta perspektywa, a potem chciałem dotrzeć jak najszybciej do końca, by mieć to za sobą. Szkoda potencjału i naprawdę świetnego cyklu.

Ostatnia część cyklu "Królowie przeklęci" słaba i właściwie można potraktować ją jako odrębną pozycję. Może kiedyś wrócę do niej, tym razem odpuszczam.

Ostatni tom i niestety jak to często bywa w tak długich cyklach, najsłabszy.
Caly cykl niezwykle pouczający w kwestii historii Francji, jednak jako powieść z każdym tomem, coraz mniej wciągający.
Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest godna polecenia, zwłaszcza dla ludzi interesujących się tymi czasami.

Ostatni tom i niestety jak to często bywa w tak długich cyklach, najsłabszy.

Swoją opinię dałem przy pierwszym tomie cyklu https://lubimyczytac.pl/ksiazka/74203/krol-z-zelaza/opinia/55463543#opinia5...

Tu mogę mogę tylko dodać, że jest to chyba najsłabiej napisany tom - jako opowieść kardynała de Périgord.
Przez to czyta się chyba gorzej niż poprzednie tomy cyklu.

Przez to czyta się chyba gorzej niż poprzednie tomy cyklu.

Kilka słów o całym cyklu. Fabularnie nie jest to książka cykl jakoś szalenie porywający, zwłaszcza że brak mu jakiegoś sensownego zakończenia. Ale trzeba przyznać, że Druon fantastycznie się orientuje w historii okresu o którym pisze i jest to jedna z niewielu powieści/cyklu powieści historycznych gdzie ciężko się o coś przyczepić odnośnie zgodności z faktami. Widać, że priorytetem była historyczność nie fabuła.
A co do samej ostatniej części to w zasadzie jest ona zbędna. Autor już nie miał pomysłu na poprowadzenie jakiejkolwiek fabuły to opisał fragment rządów Jana II Dobrego narrację wciskając w usta biskupa z Perigord, który przez 200 stron prowadzi wykład historyczny.
Jako całość cykl w porządku, zwłaszcza historycznie, ale literacko już tak sobie. Jako lekka rozrywka jak najbardziej do rzeczy.

Tragiczne zakończenie pięknej serii. Jak można było dopuścić, aby coś takiego dołożyć do pięknie zakończonej historii w tomie 6. Gdyby była to odrębna książka to może ocena była by wyższa ale jako część cyklu to dramat. Komu to było potrzebne. Już sama forma książki jako swego rodzaju opowieści kardynała Talleyranda o królu Janie II Dobrym odbiegała od całości. owszem, zawarto w niej wiele ciekawych zdarzeń z historii ale to już nie było to samo. ogólnie jeśli chodzi o serię Królowie przeklęci to radzę kończyć na tomie VI, a to dzieło traktować jako odrębną powieść.

"W wielkich tragediach dziejowych objawiają się wielcy ludzie, lecz owe tragedie są dziełem miernot."

"Ale czy ludy częściej wygrywają stawiając na urny wyborcze - czy na chromosomy? Tłumy, zgromadzenia, nawet ścisłe kolegia mylą się nie rzadziej niż przyroda, a Opatrzność, tak czy owak, skąpi ludziom geniuszu."

"Wiedz, bratanku, że dobrzy duchowni są radośni. Nie dowierzam zbyt surowym postnikom o ponurych twarzach i pałających oczach, które się zbiegają, jakby zbyt długo zezowali w stronę piekła. Ci, których Bóg obdarował najwyższym, jaki istnieje, zaszczytem powołując ich do swej służby, mają radosny sposób bycia; to wzór uprzejmości i przykład, jakim winni świecić wobec reszty śmiertelników."

"Wyszeptany do ucha donos nabiera pozorów całkowitej prawdy. Powtórzony na głos wobec dziesięciu osób traci na wadze."

"Wielkie nieszczęścia spotykają często ludzi z powodu błahych przyczyn, z powodu mylnego osądu albo decyzji powziętych w okolicznościach, zda się, bez znaczenia, albo gdy człowiek ulega swym słabostkom. Błahostka zaważyła na decyzji, i już katastrofa."

"Król, który poczyna bać się własnego ludu, jest marnym władcą i grozi mu, że zostaną skrócone dni jego panowania."

"Im mniej człowiek wypowiada słów, tym mniej się je powtarza i mniej wypacza."

"Wiedz, bratanku, że dobrzy duchowni są radośni. Nie...

• Historyczne
  • Powieść historyczna