The Sense of Style: The Thinking Person's Guide to Writing in the 21st Century

Okładka książki The Sense of Style: The Thinking Person's Guide to Writing in the 21st Century Steven Pinker
Steven Pinker Wydawnictwo: Penguin Books językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Penguin Books
2015-09-22
2015-09-22

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Kopalnia przykładów jak pisać i jak nie pisać. Duża porcja wiedzy podana w przystępny sposób.

Kocham pisać i byłam bardzo ciekawa tej książki. Miała ciekawe fragmenty, ale niewiele treści zostało mi w pamięci. Trochę zawiodła.

Książka, a dokładnie podręcznik o poprawnym pisaniu. Nie jest to poradnik, dlatego w odbiorze może być trochę toporna.
Autor jest nauczycielem akademickim i według mnie ta akademickość mocno wylewa się z książki.
Spinker omawia popularne błędy, jakie popełniamy podczas pisania. Dotyczy to w zasadzie wszystkich tekstów, nie tylko książek i artykułów naukowych, ale też emaili, notatek, wpisów blogowych. Jest tu sporo przydatnych informacji dla osób, które zajmują się zawodowo pisaniem oraz dla tych, którym poprawność językowa zwyczajnie nie jest obojętna.
Mimo wszystko jednak książka jest dość ciężko napisana. Dużo bardziej lekkostrawne książki napisała Joanna Wrycza-Bekier, czy Michał Rusinek. Tego ostatniego szczególnie cenię za wyraźny dowcip.

#923 - Piękny styl - Steven Pinker - Wydawnictwo Smak Słowa
#73/52/2022

Książka ma 320 stron. Swoją premierę miała ona dnia 18.11.2015 roku.

Jest to wybitna ksiażka, w której autor przedstawia zasady pisania w stylu klasycznym. W sposób swobodny i dowcipny prezentuje on zasady gramatyki, oraz dobrego stylu.

Warto także według autora zwrócić uwagę na ogólne zasady komunikacji międzyludzkiej. Dzięki temu poradnikowi możecie poprawić swój sposób komunikacji zarówno za pomocą rozmów, jak i wypowiedzi pisemnych.

Polecam tą książkę każdej osobie, która chce wypowiadać się w ładny i zrozumiały sposób.

#923 - Piękny styl - Steven Pinker - Wydawnictwo Smak Słowa
#73/52/2022

Książka ma 320 stron. Swoją premierę miała ona dnia 18.11.2015 roku.

Warto także według autora zwrócić uwagę na ogólne zasady...

Moim zdaniem "Piękny styl" Pinkera jest wybitną książką. I to z kilku powodów.
Po pierwsze w sposób jasny i przystępny zaznajomił mnie z stylem klasycznym w pisarstwie. Jest to dla mnie o tyle istotne, że zasady stylu klasycznego (przejrzystość, zorientowanie na odbiorcę, wiele przykładów) są bardzo pomocne w tekstach które tworzę, takich jak dokumentacja, email'e, recenzje.
Po drugie książka napisana jest ze swadą i dowcipem, bez zadęcia, kojarzącego mi się z znawcami pisarstwa, gramatyki i dobrego stylu.
Po trzecie Pinker zwraca uwagę na uniwersalne zasady rządzące komunikacją między ludzką. Dzięki przeczytaniu pięknego stylu jestem w stanie zidentyfikować, nazwać a nawet poprawiać niespójności w moich wypowiedziach.
Polecam "Piękny styl" każdemu kto jest zainteresowany poprawieniem swojej komunikacji, czy to w formie pisanych tekstów czy zwykłych rozmów.

Moim zdaniem "Piękny styl" Pinkera jest wybitną książką. I to z kilku powodów.

Bardzo dobra, ale nie dość obszerna. Książka zawiera wiele przykładów dzięki czemu jest bardzo jasna i łatwo zrozumieć co autor ma na myśli, nawet mino tego że nie jest to książka polskojęzyczna co niesie za sobą znaczne utrudnienia. Z pewnością jest też bardzo dobrze przetłumaczona. Ale za mało... zdecydowanie za mało treści.

1/ Dobrzy pisarze są zapalonymi czytelnikami.
2/ Dobry tekst, zaczyna się mocnym uderzeniem a nie utartym frazesem.
3/ Odrobina poezji jest lepsza niż bezbarwny przymiotnik.
4/ Dobre pisarstwo zmusza czytelnika, aby się zatrzymał i wyczarował w głowie obraz.
5/ Pisarz, podobnie jak filmowiec, manipuluje perspektywą, z jakiej odbiorca śledzi opowiadaną historię - posługując się słownymi odpowiednikami kątów ustawienia kamery i szybkich cięć.
6/ Zajmujesz się pisaniem, miej słownik zasięgu ręki.
7/ Proza nabiera życia, dzięki odrobinie poezji.
8/ Pisz tak, jakbyś miał coś ważnego do pokazania.
9/ Pisarstwo odnosi sukces kiedy połączy się język z prawdą, czego dowodem jest jasność i prostota.
10/ Zwięzłość stylu klasycznego jest wynikiem elegancji umysł autora.
11/ Zostań mistrzem w klarownym przedstawianiu trudnych idei.
12/ Styl klasyczny zakłada równość autora i czytelnika – sprawia, że ten ostatni czuję się jak geniusz. marne pisarstwo sprawia, że czytelnik czuje się jak głupiec.
13/ Używaj metafor widzenia (jak widzimy) - bądź oszczędny w używaniu drogowskazów.
14/ W podsumowaniu używaj słów kluczowych, tak aby czytelnik mógł je skojarzyć z wcześniejszymi akapitami, w których szczegółowo o mówiłeś zagadnienie.
15/ Unikaj oklepanych frazesów jak zarazy – bez dwóch zdań.
16/ Świeże metafory i porównania powodują neuronowe narastanie pobudzenia, aż wreszcie neuron strzela jak popcorn pod pokrywką!
17/ Klątwa wiedzy oznacza, że im więcej wiesz na jakiś temat, tym słabiej pamiętasz, jak trudno było się tego nauczyć.
18/ Mistrz stylu klasycznego potrafi wyjaśnić ezoteryczną ideę prostym językiem Nie traktując odbiorców z góry.
19/ Kluczem do powodzenia jest założenie że czytelnik jest równie inteligentny i wyrafinowany jak ty, ale tak się składa, że akurat nie wie czegoś, co ty wiesz.
20/ "Komplet szachów z kości słoniowej spadł ze stołu "- ludzie lepiej rozumieją i zapamiętują czytany tekst, gdy został on napisany konkretnym językiem, który umożliwia im tworzenie obrazów umysłowych.
21/ Interpunkcja.
22/ Zachowaj to co najcięższe na koniec – lekkie przed ciężkim.
23/ Za każdym razem, kiedy jedno zdanie następuje po innym czytelnik pragnie zobaczyć związek między nimi.
24/ Pragnienie spójności jest siłą napędową całego procesu rozumienia języka.
25/ Czytelnik musi znać temat tekstu, żeby go zrozumieć.
26/ David Hume napisał: "Według mnie istnieją tylko 3 zasady powiązania idei: zgodność, styczność w czasie lub przestrzeni oraz przyczyna lub skutek.
27/ Łączniki sygnalizujące relacje spójności są cichymi bohaterami klarownej prozy. ale nie pojawiają się zbyt często – są klejem spadającym rozumowanie i Jednym z najtrudniejszych do opanowania.
28/ Użycie wielokrotnej negacji w zdaniu w najlepszym razie męczy czytelnika, A w najgorszym – wprawia go w osłupienie.
29/ Pokazuj zamiast mówić (kiedy widzimy bandziorów napadających na bezbronne staruszki ... )
30/ Ogromna wiedza (bez skryptu),przeszkadza w klarownej komunikacji.

1/ Dobrzy pisarze są zapalonymi czytelnikami.
2/ Dobry tekst, zaczyna się mocnym uderzeniem a nie utartym frazesem.
3/ Odrobina poezji jest lepsza niż bezbarwny przymiotnik.

Długo się wahałam, zanim sięgnęłam po tę książkę. Bo jak to, Kanadyjczyk będzie mnie uczył pisać po polsku? A z drugiej strony, lubię czytać o pisaniu. Dla osoby, która - jak ja - jest radośnie zakręcona na punkcie słów i metod ich używania, taka wiedza jest cenna.
Test pierwszych 50 stron rozwiał moje obawy. Bo Pinker potwierdził to, co już wiedziałam. Czyli swój chłop, zna się na rzeczy. Postanowiłam mu zaufać i dać szansę.
To była dobra decyzja. Oprócz tego, co już wiedziałam, poznałam kilka nowych zasad/trików/sztuczek. Lubię, gdy ktoś uczy na konkretnych przykładach i wie, jak je dobrać. Bo jak tu się nie śmiać, gdy:
Nie niszczymy Twoich ubrań przy użyciu maszyn. Robimy to ręcznie, z największą starannością.
Pacjentka jest w depresji, odkąd zaczęła do mnie przychodzić w 2008 roku.
WSKAZÓWKA DLA PROFESJONALISTÓW: Jeśli chcesz, żeby Twoje pisarstwo bardziej przemawiało do czytelnika, unikaj "pisania negatywnego". Używaj pozytywnych wyrażeń.
ŹLE: "Nie używaj tego urządzenia w wannie".
DOBRZE: "Śmiało, użyj tego urządzenia w wannie".
Doceniam pracę tłumaczki. Miała trudne zadanie, bo potrzebowała przełożyć przykłady z angielskiego tak, żeby po polsku były zgodne z zamysłem autora. Dała radę.
I tak mi się marzy, niech ktoś napisze podobną książkę o języku prostopolskim! Tylko w podobnym duchu i podobnym językiem. Bez naukowego zadęcia i klątwy wiedzy, która straszy czytelnika na każdej stronie. I osiąga skutek odwrotny do zamierzonego, bo odstrasza od dalszej lektury.
Poczytajcie.

Tworzenia teksów, to nie lada sztuka, twórca odpowiada za słowo więc skoro zabieramy się do pisania, to bądźmy odpowiedzialni za to, co tworzymy. I tu ja staję przed trudnym zadaniem przedstawienia książki tak, by jak najlepiej oddać jej treść, ale też nie popaść w zbędne krasomówstwo czy lakoniczność. Tekst wyważony w opinii, to taki który opowie o istocie zagadnień poruszanych przez autora, a co mówi Steven Pinker, a no tyle żebyśmy trzymali się meritum, uważali na wciągające i zbędne potoki słów, abyśmy pisali zrozumiale dla odbiorcy, nie używali wyrażeń dla ich samego brzmienia, ale dobierali słowa jasno i precyzyjnie. Możemy się też słowami bawić, ciekawie zestawiać, ale zawsze pamiętajmy o jednym - nie traćmy tematu z oczu. No więc, nie tracąc wątku, jest to książka o tym, jak w pięknym stylu pisać wszelkie teksty.

Przydatna dla wszystkich osób, które chcą się dowiedzieć, jak poprawić swój styl pisania. Dużo przykładów.

• Pisanie
  • Do kupienia