Co? Jak? Narysować

What to Draw and How to Draw it
Egmont Polska
2016-02-10
2016-02-10
rysunek hobby sztuka malowanie rysowanie

Podręcznik wydany po raz pierwszy ponad sto lat (tak!) bije na głowę antystresowe kolorowanki, bowiem kreślenie własnych postaci sprawia większą przyjemność. Jeżeli jesteście cierpliwi i uwielbiacie malować, pozycja ta dokładnie przybliży Wam różne sposoby rysowania. Jeżeli znacie osoby chcące rozpocząć przygodę z ilustrowaniem - koniecznie zapoznajcie ją z propozycją od Egmontu. Rysowanie z Lutzem do uzależniająca zabawa, która pochłonie Was na kilka godzin, od której nie będziecie chcieli odchodzić, zadziwieni tym, że możecie tworzyć ilustracje podobne do tych, które przywykliśmy oglądać w animacjach. Gorąco polecam!

Co? Jak? Narysować to pozycja przeznaczona nie tylko dla dorosłych. Starsze dzieci również mogą spróbować swoich sił w tworzeniu prześlicznych obrazków. Metoda Lutza jest prosta i opiera się na tworzeniu krok po kroku złożonych ilustracji. Poszczególne rysunki są rozbite na mniej skomplikowane kształty i linie, z których następnie, podążając za instrukcjami Lutza, możemy stworzyć piękne ilustracje. Publikacja podzielona jest na kilka części: Zwierzęta, Rośliny, Ludzie oraz Varia. Ilustracje przedstawiają zarówno proste figury, czy kształty, jak i całkiem skomplikowane budowle.

Nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowej oprawie książki. Okładka jest twarda, pokryta ciekawą fakturą oraz wytłoczonymi elementami. W środku znajdziemy grube strony zadrukowane czarno-białymi ilustracjami. Całość prezentuje się na prawdę imponująco.

W opisie książki przeczytamy m.in. Czytelne schematy pomogą początkującym artystom w każdym wieku rozwinąć ich umiejętności i świetnie się przy tym bawić! Rysowanie, tak jak kolorowanie, jest też doskonałym ćwiczeniem koncentracji i sposobem na relaks. Zgadzam się z powyższymi stwierdzeniami w stu procentach.

Pewnie mało kto dziś kojarzy urodzonego w XIX w. Edwina George Lutza, a to właśnie on zainspirował Walta Disneya do zajęcia się sztuką animacji. Autor wielu książek, artysta rysownik, twórca animacji i satyrycznych ilustracji. Choć jego pierwsza książka mała swój debiut ponad sto lat temu (w 1913 r.),to dziś po raz pierwszy trafia w ręce polskich czytelników dzięki Wydawnictwu Egmont.

"Co?Jak? Narysować" to właśnie debiut Lutza i choć minęło tyle lat od jego pierwszego wydania myślę, że nadal jest aktualny. Amator rysownik może wiele zaczerpnąć z pomysłowych rysunków i prostej metody tworzenia krok po kroku złożonych ilustracji, ta książka, to taki przyspieszony kurs rysunku.

Równolegle z książką został wydany szkicownik "Co? Jak? Narysować. Szkicownik" dla każdego kto che ćwiczyć kreskę w wolnej chwili w domu, w restauracji, w szkole na przerwie. Szkicownik jest w lekkiej broszurowej oprawie łatwej do przenoszenia.

Myślę, że książki te mogą być świetnym prezentem dla osób zainteresowanych rysunkiem, stawiającym pierwsze, niepewne kroki w tej sztuce. Polecam amatorom rysowania bez względu na wiek jako sposób na relaks, zabawę i ćwiczenia manualne.
M.J.
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Najprawdopodobniej każdy z nas przynajmniej raz w życiu COŚ narysował. Czy to na lekcjach plastyki w szkole, czy za lat dzieciństwa w kolorowym bloku, na marginesach w zeszycie, chcąc komuś coś zilustrować, może nawet dla przyjemności, z nudów albo jeszcze innej potrzeby - tak czy owak nikomu ołówek nie jest daleki. Oczywiście nie wszyscy rodzą się artystami, Leonardami i Picassami, nie każdy chce rysować, nie każdy umie rysować, nie każdy chce rysować. No ale jak już ktoś ma zamiar się nauczyć (a nie uwierzę, że nikt nigdy nie marzył, aby taką umiejętność posiąść i nie wzdychał zazdrośnie, widząc szkice kogoś, kto już sztukę rysunku opanował choćby częściowo),to warto by skądś zaczerpnąć wzorce.

I taką właśnie możliwość oswojenia się z ołówkiem i prostymi rysunkami daje nam E. G. Lutz, urodzony w 1868 twórca animacji i licznych rysunków, artysta, pisarz, człowiek, który zainspirował samego Walta Disneya. W książce, którą dzisiaj mam przyjemność opisywać i która została wydana po raz pierwszy p o n a d s t o lat temu, pokazał, jak krok po kroku tworzyć ilustracje. Co? Jak? Narysować to zbiór prostych i mniej prostych szkiców, które prezentują nam, jak z podstawowych kształtów i linii stworzyć całkiem przyzwoity i bardziej skomplikowany rysunek.

Książka ta jest cudownym zbiorem rozmaitych zwierząt, sylwetek, postaci, przedmiotów, maszyn, roślin i innych cudów, czasem karykaturalnych, czasem bardziej realistycznych. To przyśpieszony kurs rysowania dla osób zarówno już mających za sobą jakiś staż w rysowaniu, jak i dla tych dopiero startujących lub poszukujących inspiracji czy zajęcia. Z pewnością jest to pozycja zarówno dla dzieci (które będą zachwycone wzorami i prostotą rysunków) jak i dorosłych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności.

Pozycja jest wydana tak pięknie i tak starannie, że samo patrzenie na chropowatą, niby materiałową okładkę, proste czerwone akcenty, dotykanie grubych kartek, przeglądanie i podziwianie na półce tego zacnego tomiszcza sprawiało mi ogromną przyjemność. Coś wspaniałego! Dawno nie widziałam tak pięknie wydanej (nie)książki. Cudeńko! Minimalizm, styl i prostota wykonania czarują i zachęcają do spróbowania swoich sił w rysunku. Książka jest przejrzysta i nie tylko miło się na nią patrzy, ale też przyjemnie się z niej korzysta. Nie chcielibyście widzieć moich nędznych rysowniczych prób (n a p r a w d ę byście nie chcieli!),ale porównywanie swoich bazgrołów do ślicznych, równiutkich ilustracji Lutza wywoływało we mnie wybuchy śmiechu. Cóż, nigdy nie marzyłam o karierze plastyka, a moja artystyczna dusza, jeśli kiedyś ją miałam, dawno odleciała, nie zostawiając mi za grosz talentu. Ale rysować nikt mi nie zakaże, a śmiech to zdrowie, więc...

Nie chcąc wydać się nieszczera, próbowałam doszukać się jakiejś wady, choćby drobniutkiej, ale jej nie znalazłam. Oczywiście, dla znawców tematu, książka ta wydać się może naiwna, nic nie wznosząca, niepotrzebna albo zbyt prosta - ale to nie dla nich jest przecież przeznaczona. To nie doświadczeni rysownicy będą sięgać po przyśpieszony kurs Lutza, to nie oni będą próbować swoich sił nad p o d s t a w a m i tworzenia ilustracji. Bo tym, co przedstawia nam autor tej zacnej (chyba się powtarzam) książeczki, są właśnie te podstawy. Lutz próbuje pokazać, że rysunek musi się od czegoś zacząć, stara się wyostrzyć w nas zmysł obserwacji, dostrzeganie brył, linii i kształtów w tym, z czym spotykamy się na co dzień. Króliki, konie, balony, lalki, domy mniejsze i większe, koty, myszy, samoloty, kwiaty, liście i panowie w dostojnych cylindrach - to nasza codzienna rzeczywistość (no może poza tymi wąsiastymi dżentelmenami, bo oni wyginęli, zdawać by się mogło, już dawno temu),którą sami możemy uwiecznić za pomocą kilku przyborów geometrycznych, ołówka i gumki. I oczywiście z poradnikiem Lutza.

Wraz z Co? Jak? Narysować można dokupić sobie także szkicownik, w którym znajdują się nowe wzory i dodatkowe miejsce na własne próby. Rysunki nie są zbyt trudne i po kilku nieudanych rysunkach można coraz lepiej powielać "dziełka" Lutza albo tylko się na nich wzorując, stworzyć coś własnego. W sumie w poradniku i szkicowniku znajduje się ponad d w i e ś c i e ilustracji - jest więc w czym przebierać. Ze swojej strony mogę Was tylko gorąco zachęcić do zapoznania się z tą pozycją, która nie dość, że zachwyca wydaniem i prostotą, stanowi także zbiór wskazówek i inspiracji dla KAŻDEJ osoby w jakimś stopniu zainteresowanej rysunkiem!

W ostatnim czasie dosyć popularne stały się kolorowanki, których zadaniem jest miłe spędzanie czasu i po prostu relaks. Równie przyjemne może być rysowanie, ale nie dla każdego jest to sprawa prosta. Często zdolność ta związana jest z dużą ilością ćwiczeń. Do tego może posłużyć książka opracowana przez artystę rysownika i twórcę animacji, którego prace zainspirowały Walta Disneya.

Książka, którą przygotował Edwin George Lutz została po raz pierwszy wydana wiele lat temu, a mianowicie w 1913 roku. Jej treść jest ponadczasowa, a metody zaprezentowane przez autora świetnie się sprawdzają.

Kiedyś bardzo lubiłam rysować, dlatego też z chęcią zajrzałam do zawartości wyposażona w kartkę i ołówek. Publikacja podzielona jest na cztery części, a każda z nich zawiera instrukcje wykonania krok po kroku konkretnych rysunków. Wstęp stanowią informacje na temat autora oraz krótki opis metody, którą najlepiej zastosować podczas pracy. Poszczególne instrukcje są jednak na tyle dobrze przedstawione, że nie ma problemu z ich rozszyfrowaniem. Wystarczy wykonać je zgodnie z prezentacją na stronie, aby otrzymać efekt zbliżony do oczekiwanego.

Do wyboru są następujące działy: zwierzęta, rośliny, ludzie i varia. Każda kolejna strona stanowi inspirację i zachęca do rozwijania umiejętności rysowania, lecz raczej przez osoby początkujące. Wszystko oparte jest na prostych kreskach, bryłach geometrycznych i liniach pomocniczych a wyniki w ten sposób uzyskane zaskakują efektywnością.

Postanowiłam na początek wypróbować trzy instrukcje, a rezultaty, które uzyskałam możecie obejrzeć na moim blogu. Wiele rysunków jeszcze przede mną, ale sama praca nad nimi pozwala na oderwanie się od rzeczywistości i dostarcza wielu wrażeń.

„Co? Jak? Narysować” to estetycznie wydana książka, która może stanowić dobry, solidny początek do rozwijania umiejętności rysowania. Proste, zrozumiałe instrukcje zachęcają i dostarczają wiedzy do samodzielnego wykonania określonego szkicu. Na ich podstawie można też tworzyć własne, bardziej złożone ilustracje, wystarczy nieco chęci i czasu. Publikacja może być świetnym prezentem dla osób pragnących rozwijać się w tym kierunku lub też lubiących kreatywnie spędzać czas.

2028

Edwin George Lutz, był autorem wielu książek, artystą rysownikiem, a także twórcą animacji.Zainspirował Disneya do zajęcia się, właśnie animacją.Co?Jak?Narysować,powstał 103 lata temu, a mimo tego nic nie stracił, ze swojej aktualności.

Genialne w swojej prostocie, krok po kroku przedstawione porady jak narysować zwierzęta, rośliny, czy ludzi.Jestem zachwycony, jakie to proste, a jakie fantastycznie ujmujące!Polecam wszystkim, którzy chcą zacząć zabawę, polegającą na tworzenie rysunków, które ukażą talent i pomysłowość danej osoby.

„Co? Jak? Narysować” to debiut książkowy E.G.Lutza, który ukazał się 1913r. Nowe wydanie doje możliwość poznana prac i uwag znanego rysownika. Można wykorzystać je w życiu i cieszyć się pięknymi rysunkami własnego autorstwa. Czy wart? Ta książka zainspirowała Walta Disneya do zajęcia się sztuką animacji i już sam ten fakt, powinien potwierdzić wyjątkowość i wartościowość tej pozycji.

Blisko 200 stron, które szczegółowo i krok po kroku wyjaśniają jak narysować konika morskiego czy kraba. Książka jest podzielona na rozdziały, które dotyczą zwierząt, roślin, ludzi, a ostatnia nazywa się varia i odnosi się do różnorodnych pojazdów i rzeczy.

Rysunki przedstawione w punktach, wyjaśniają jak narysować daną rzecz i muszę powiedzieć, że rysunki z tą książką stają się bardzo proste. Idealna zarówno dla dzieci, jaki dorosłych. Pozwolą się zrelaksować i odpocząć. Możliwość kreatywnego myślenia w końcu uruchomi mózg, jednocześnie wymiatając z niego problemy, które zaprzątają myśli. Dla dzieci świetnie sprawdzi się do szkoły, a powstałymi rysunkami z pewnością warto będzie się pochwalić.

Książka pięknie wydana w twardej oprawie, świetnie się sprawdzi, jako
prezent, jeśli ktoś ma wątpliwości powinien zacząć od szkicownika, który jest dostępny za jedyne 9,99 i pomimo, że znajduję się w nim mniej instruktażowych obrazków, to będzie mógł wypróbować swoje zdolności i rozbudzić artystyczną pasję.

JAK KOŁA I KWADRATY PRZEMIENIĆ W PIĘKNE RYSUNKI

Minęło już ponad sto lat od dnia, w którym ta książka ujrzała światło dzienne, a my wreszcie mamy okazję dostać ją w swoje ręce. Ale jak to mówią, lepiej późno niż wcale, w tym zaś wypadku powiedzenie to pasuje idealnie. W końcu niniejsza pozycja nie zestarzała się ani odrobinę i wciąż inspiruje tak, jak przed wiekiem, kiedy to jej autor stał się inspiracją dla samego Walta Disneya.

Ta książka jest prosta i to w tej prostocie właśnie tkwi jej wielka siła. Autor pokazuje nam, jak zaczynając od zwykłej linii, krok po kroku przemienić ją w złożony, pełen szczegółów i realizmu rysunek. Najprostsze figury geometryczne, które potrafi narysować każde dziecko, koło, kwadrat, trójkąt itd. na naszych oczach przemieniają się w ludzi (ujętych bardziej cartoonowo, acz uroczo),zwierzęta, przedmioty, budynki, samochody, rośliny… A kiedy tylko chwycimy za ołówek i spróbujemy powtórzyć wszystkie etapy, szybko przekonamy się, że rysowanie wcale nie jest trudne. Trzeba mieć tylko dobrego nauczyciela, chęci i odrobinę ambicji, by poznane tajniki przenieść na nowe, własne pola.

„Co? Jak? Narysować” to przy tym także bardzo obszerny poradnik. Lutz na blisko dwustu stronach nie tylko prezentuje cały wachlarz możliwości i tematów, ale przede wszystkim często owe tematy przedstawia z różnych stron, oferując nam naukę nie tylko narysowania takiej na przykład kaczki, ale także przedstawienie jej z różnych perspektyw. Do tego porcja porad ze strony autora, kilka stron szkicownika i świetne wydanie w twardej oprawie, i otrzymujemy znakomity podręcznik rysowania dla dużych i małych. Oczywiście książka przybliża jedynie najistotniejsze podstawy, Lutz nie zabiera czytelników na przykład w świat perspektywy, ale oferuje doskonałe wprowadzenie w temat. I zachęca do szukania dalej samemu. Pogłębiania wiedzy, odkrywania nowych rzeczy i sięgania po inne książki tematyczne.

Dlatego jeśli szukacie pozycji idealnej dla początkujących pasjonatów rysowania, „Co? Jak”…” nada się do tego znakomicie. Nauczy wielu przydatnych rzeczy i dostarczy porcji rozrywki tym, którzy po niego sięgną. Polecam. A tych, którym będzie mało, zachęcam do sięgnięcia po wydany równolegle „Szkicownik” z kolejną porcją wzorów i dużą ilością miejsca do ćwiczenia materiału.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/02/22/co-jak-narysowac-george-edwin-lutz/

JAK KOŁA I KWADRATY PRZEMIENIĆ W PIĘKNE RYSUNKI

Na nowo wydana książka E. G. Lutza, autora książek, artysty rysownika, twórcy animacji i satyrycznych ilustracji prasowych, inspiratora Walta Disneya do sztuki animacji. W "Co? Jak? Narysować" pokazał jak krok po kroku rysować złożone ilustracje. Piękna, pomysłowa książka, która od czasu powstania nie straciła na aktualności. A dziś na znów daje możliwość satysfakcji z tworzenia fajnych rysunków, krok po kroczku... Dla mnie ekstra:) więcej na http://madebybibi.blogspot.com/2016/02/co-jak-narysowac.html#more

Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją dostępną na moim blogu:

Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją dostępną na moim blogu:

• Psychologia, finanse i rozwój osobisty
  • Posiadam - przeczytane
  • 2016