Jak świt poranka

Okładka książki Jak świt poranka
Francine Rivers Wydawnictwo: Bogulandia Cykl: Znamię lwa (tom 3) literatura piękna
literatura piękna
Znamię lwa (tom 3)
A Sure as The Dawn
Bogulandia
2015-12-30
2006-01-01
Adam Szymanowski
Adam Szymanowski chrześcijaństwo Rzym starożytność miłość powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie powieść religijna romans fikcja historyczna powieść historyczna

Jak może być potężna wiarą. Wiara, która góry przenosi.

Jak może być potężna wiarą. Wiara, która góry przenosi.

Opowieść jest niesamowita. Przez cały czas wzbudza we mnie emocje. Dawno nie czytałam ( z wyjątkiem pierwszej i drugiej części tej trylogii) tak wstrząsającej mą dusze książki.

Genialna, nie narzuca się, nie można się oderwać! Każdy znajdzie coś dla siebie na pasjonującym tle historycznym ♥

"Tylko dzięki łasce Bożej jesteśmy zbawieni i dziedziczymy niebo,
nie zaś dzięki własnej prawości."

Książka, która umacnia wiarę. Wciągająca. Poruszająca.

"Tylko dzięki łasce Bożej jesteśmy zbawieni i dziedziczymy niebo,
nie zaś dzięki własnej prawości."

Książka, która umacnia wiarę. Wciągająca. Poruszająca.

Niestety ostatnia część trylogii 🙄 pierwsza połowa trochę mi się dłużyła ale potem jak wciągnęła to przy końcu " wypluło". 😁
Cudowna opowieść, pełna wiary, podażania drogą Chrystusa. Myślę, że nawet osoby niereligijne nie będą mogły się oderwać od opowieści, prawdy, które zawarte są w książce dla każdego człowieka, który ma serce i wgląd w siebie są ważne, ponieważ nauczanie Chrystusa oparte jest na miłości do siebie i bliźniego, pokazuje jak ważne jest wybaczenie, przynosi pokój w sercu.
Serdecznie polecam

,,Jak świt poranka” to ostatnia część trylogii ,,Znamię lwa”, która nie skupia się już na Markusie i Hadassie, ale za głównego bohatera obiera Atretesa, germańskiego wojownika, wziętego do niewoli i oddanego do szkoły gladiatorów. Atretes wdał się w romans z Julią, siostrą Markusa, który jednak skończył się, gdy dziewczyna nie chciała wyjść za niego za mąż. Gdy na świat przychodzi ich syn, Julia rozkazuje, by Hadassa porzuciła go na skale i skazała na śmierć. Hadassa zabiera jednak malca i oddaje na wychowanie młodej wdowie, Rispie, która niedawno straciła własne dziecko. Gdy Atretes dowiaduje się, że jego syn żyje, postanawia go odzyskać.

Francine Rivers jak zwykle stworzyła wzruszającą, emocjonującą opowieść o miłości Boga i człowieka, ale też o wybaczeniu, nadziei, sile i godności ludzkiej. Na uwagę zasługuje to, że nie mamy do czynienia z klasycznym romansem jak było w przypadku miłości Markusa i Hadassy. Rispa i Atretes zakochują się w sobie, ale ich więź zaczyna się od wspólnego opieki nad dzieckiem i próbie stworzenia mu rodziny. Sam Atretes jest chyba najbardziej skomplikowaną postacią Rivers, bo przez większą część fabuły nie jest chrześcijaninem i nawet po nawróceniu ciężko mu porzucić dawne nawyki. Jest to człowiek gwałtowny, zaborczy, brutalny, ale jednocześnie głęboko zraniony stratą miłości i ojczyzny. Ciekawe jest też to, że Rivers wyszła poza starożytny Rzym i w pewnym momencie przeniosła czytelnika do Germanii, prezentując bardziej dzikie, plemienne obyczaje.

Jednocześnie uważam, że ,,Jak świt poranka” to najsłabsza część sagi. Mam wrażenie, że w pewnych momentach, podobnie jak w ,,Rodowodzie Łaski”, czynnik boski zwyciężył nad ludzkim. Jestem osobą wierzącą i dla mnie takie treści w książkach nie są niczym złym czy dziwnym, ale w tym wypadku miałam wrażenie, że ta religijność przeważa nad fabułą czy logiką. Trzeba pokazać konieczność przebaczenia, więc bohaterowie wybaczają swojemu oprawcy, a on przechodzi przemianę, choć wcześniej nic nie wskazywało, by miał wyrzuty sumienia, jak zrobił to chociażby Sienkiewicz w ,,Quo Vadis”. Podobnie stało się z wątkiem miłosnym. Początkowo między Atretesem a Rispą jest chemia, chociaż mam wrażenie, że mężczyzna jest wobec niej zbyt brutalny. Jednak po ich ślubie znikają jakiekolwiek aluzje do ich relacji i więzi, do tego stopnia, że pod koniec zdziwiła mnie informacja o tym, że mają jakieś swoje dzieci(chyba nie było nawet słowa o tym, że w międzyczasie to dziecko się urodziło).

,,Jak świt poranka” to dość dobre, wzruszające zakończenie trylogii, jednak dla mnie czegoś w nim zabrakło.

,, – Gdziekolwiek jesteś, możesz zacząć od nowa.
- Ale nie wtedy, gdy ktoś przypomina ci na każdym kroku o twojej przeszłości albo czeka, kiedy znowu upadniesz.”

I Bóg stworzył Germanię (choć nam Słowianom tak trudno w to uwierzyć) . . .
Kontynuacja losów Atretesa, który w końcu wyrusza ku swej ojczyźnie, nie wiedząc jeszcze, że stanie się apostołem Chattów.
Jak i poprzednie tomy powieść ukazuje chrześcijaństwo jako wyzwanie rzucone bezwzględnemu i bezdusznemu światu starożytności. Nie ma znaczenia czy mowa o tzw. cywilizowanym Rzymie, czy barbarzyńskiej Germanii: i tu, i tu nauczanie Jezusa Chrystusa, będące emanacją miłosierdzia, jawi się jako przejaw słabości, a mimo to wzbudza lęk. Opowiedziana historia, jak apokryfy, rozwija ewangelię i to nie tylko ideowo (co ostatecznie jest najważniejsze), ale i poniekąd fabularnie (vide: postać Teofila).
Powieść budująca, choć niewolna od cudowności, rozwiązań ,,Deux ex machina": wskrzeszenie Rispy, jej kroczenie po bagnie. Zaletę stanowią barwne, niepapierowe postacie i na ogół wartka akcja.
A wszystko podporządkowane idei chrześcijańskiego miłosierdzia i poszukiwaniu tego, co w górze.

I Bóg stworzył Germanię (choć nam Słowianom tak trudno w to uwierzyć) . . .

Opinia po posłuchania audiobooka:

Słuchanie końcówki trylogii “Znamię Lwa” wypadło mi w dosyć wyjątkowych okolicznościach – jechałem autem przez Włochy i słuchałem o tym jak Rispa i Atretes, główni bohaterowie podążali z Rzymu do Germanii przez Włochy 🙂

Jeśli miałbym wybrać 2 najlepsze audiobooki jakie słuchałem w życiu (a było ich wiele) to byłoby to właśnie “Śledztwo Setnika” i trylogia “Znamię Lwa”.

Pomimo słabego technicznie nagrania, te 60 godzin(!) słuchania było dla mnie niesamowitą i emocjonującą przygodą a przeżycia bohaterów na długo zostaną w mojej pamięci.

W tych powieściach Francine Rivers zawarła kwintesencję chrześcijaństwa choć ukazaną na tle różnych, ale jakże bliskich nam osób. Postawa młodej niewolnicy Hadassy, przemiany bogatego rzymianina Markusa czy gladiatora Atretesa są przykładami niesamowitej Bożej łaski, miłości i przebaczenia.

Historie, choć często trudne (bo dotykające tematu cierpienia) są jednak pełne Bożych wartości i w sumie bardzo budujące!

Polecam bardzo, bardzo, bardzo!!!

Wersja audio z kodem METANOJA -10% na Psalm18.pl

Polecam również wersję papierową, z kodem METANOJA także -10% na Psalm18.pl

Opinia po posłuchania audiobooka:

Bardzo nierówna powieść. Główni bohaterowie (były gladiator Atretes i chrześcijanka Ripsa) są w trakcie podróży do Germanii i choć ciągle przed kimś uciekają, de facto nikt ich nie goni. A zatem mamy wątek ucieczki, ale nie pościgu. Szkoda, bo dzięki niemu książka zyskałaby na atrakcyjności.
Łatwo się domyślić, że głównym celem Ripsy jest nawrócenie Atretesa. Niestety, ten moment cudu był dla mnie zbyt infantylny. Absolutnie nie chodzi mi o kwestionowanie boskiej wszechmocy, raczej o sposób w jaki autorka ją ukazała. Osobiście uważam, że Rivers w tym przypadku poszła po linii najmniejszego oporu.
Plusem książki są dość dokładne opisy germańskich wiosek oraz zwyczajów i wierzeń ich mieszkańców. Widać, że autorka włożyła sporo pracy, by nadać postaciom i miejscom historycznej wiarygodności, choć czasem, by „podkręcić akcję” odchodzi od realizmu.
Podsumowując, to nie jest zła książka, ale też nie taka, co zostaje w głowie i w sercu latami. W nurcie literatury chrześcijańskiej wysoko cenię przede wszystkim te powieści, które potrafią wstrząsnąć czytelnikiem, nawet tym który nie jest wierzący.

Cudowna książka. Polecam wszystkie 3 tomy.

Cudowna książka. Polecam wszystkie 3 tomy.