Testament bibliofila

literatura młodzieżowa kryminał
literatura młodzieżowa
2015-01-01
literatura młodzieżowa kryminał

Książka niby detektywistyczna, ale dla mnie bez jakiegokolwiek trzymania w napięciu. W książce znajdują się różnego rodzaju porwania, ucieczki itp., lecz nie budzą one tyłu emocji. Bardzo fajny był pomysł na zagadkę i ponownie bardzo barwne i różne charaktery postaci.

Lekka, zabawna, momentami niebezpieczna... takimi epitetami można określić powieść przygodową "Testament bibliofila" z elementami kryminalnymi i spadkiem po ekscentrycznym Emanuelu Karskim w tle.
Poszukiwania skarbu po zmarłym ojcu wymagają od spadkobierców zagłębienia się w historię kórnickiego zamku. Mamy tu zatem do czynienia z elementem dydaktycznym. Dzięki tej...

Powinnam napisać, że chyba jestem za stara na tę książkę. Za stara to ja byłam na Maleszkę i jego Magiczne drzewo. Tutaj podobało mi się prawie wszystko: fabuła, styl i bohaterowie. To było całkiem przyjemne kilka godzin literatury przygodowej. Ale te wymuszone moim zdaniem altruistyczno-edukacyjne zakończenie? Przesada.

Niepozorna książeczka, którą postanowiłam przeczytać, ponieważ akcja dzieje się w moim ukochanym miasteczku. Nie zawiodłam się, a czytając oczyma wyobraźni szukałam miejsc opisywanych.

Trochę młodzieżowa, zagadkowa. Bo o rozwiązanie zagadki w niej chodzi. Umiera starszy pan, bibliofil. Zostawia spadek i cztery płyty CD, klucze do niego. Kto pierwszy ten lepszy. Łamigłówka...

Emanuel Karski umiera, zostawia swoim spadkobiercom zaszyfrowaną płytę, aby złamać hasło należy wykazać się sprytem i znajomością historii. Takie książki uwielbiam, wprawdzie jest to powieść przygodowa, ale okraszona historią. Tym razem udajemy się do Kórnika i poznajemy ród Górków, Działyńskich, historię zamku, Białej Damy. Mamy też złoczyńców, którzy pragną skarbu i...

Świetna książka! Jest w niej wiele przygód i nigdy nie wiadomo co się stanie, ponieważ jako czytelnicy mamy pewność, że coś się skończy, czy wyobrażamy sobie koniec całej sytuacji, a tu błąd! Nie można przewidzieć co stanie się za chwilę!

Śpię i nic nie zapowiada się na to, żebym się obudziła. Coś takiego czułam przez połowę książki, później były wzloty i upadki. Lubię kryminały, ale tu występuje za dużo faktów historyczny( które i tak są zbędne i nikogo nie interesują).

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony historia bardzo fajnie przemyślana ale z drugiej strasznie nudne opisy historyczne. Dlatego tylko 4 bo na pewno już nigdy do niej nie wrócę. Musiałam zarwać nockę żeby ją skończyć i wcale nie dlatego że się tak wciągnęłam tylko po prostu chciałam mieć ją już z głowy.

Książka fragmentami ciekawa, wręcz zapierająca dech w piersiach, a czasem tak nudna, że można usnąć. Winę za to ponoszą różne fakty historyczne, które uważam za zbędne. Mimo wszystko myślę, że jest to najlepsza powieść Arkadiusza Niemirskiego, jaką dotąd czytałam.

Szybko się czyta. Co ciekawe, galeria postaci skonstruowana tak, że trudno kogokolwiek polubić.

Dyskusje

• Z biblioteki
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Chcę w prezencie
  • Wypożyczone z biblioteki
  • Kryminały
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Testament bibliofila