Testament bibliofila

Skrzat
2015-01-01
2005-06-07
literatura młodzieżowa kryminał

Kryminał to czy powieść przygodowa? Historia, zgrabnie opowiedziana przez Arkadiusza Niemirskiego, nie trzyma w napięciu, ale ciekawi. Przywykłam ostatnio do kryminałów w stylu skandynawskim i nasz rodzimy mocno od nich odbiega. Skłaniam się ku temu, by Testament bibliofila zaliczyć do powieści przygodowych, wszak zbrodni nie ma, choć jest detektyw. Fabuła książki opiera się na tajemnicy i próbach jej rozwikłania, na poszukiwaniu skarbu, na penetrowaniu kórnickiej biblioteki i okolic. Akcja powieści toczy się w Wielkopolsce, a dokładnie w okolicach Poznania - odwiedzamy zamek w Kórniku, zdarza się nam bywać w stolicy Wielkopolski i we Wrześni. Wycieczki krajoznawcze stanowią tylko tło do poczynań pewnej rodziny, która wszelkimi sposobami stara się uzyskać prawa do spadku po zmarłym seniorze rodu. Emanuel Karski - bibliofil, architekt, ekscentryk - zadbał o to, by jego dzieci "pobawiły się" trochę w szpiegów, pogłówkowały, zanim dobiorą się do spuścizny po tatusiu.
Żywo zainteresowani skarbem potomkowie imają się różnych sposobów, by przedmiot pożądany zdobyć. Nie wiedzą, czego szukają, ale nie przeszkadza im to rywalizować między sobą. Wciąga ich ta gra, która momentami robi się niebezpieczna, ale straszna na miarę powieści detektywistycznej dla młodzieży.

Moją uwagę przykuł przede wszystkim tytuł książki, ale po kilkunastu stronach zostałam "wciągnięta" w akcję poszukiwawczą, przetykaną historycznymi ciekawostkami na temat zamku w Kórniku.
Lekka, przewidywalna, ale całkiem interesująca lektura. Powieść przygodowa w starym stylu. Momentami Niziurski, chwilami Chmielewska - takie miałam skojarzenia.

Naprawdę fajna i przyjemna powieść przygodowa dla młodzieży ale też i dla dorosłych. Mamy tu trochę zagadek, sensacji i kryminału, a to wszystko osadzone w otoczeniu pałacu i ogrodu botanicznego w Kórniku w Wielkopolsce co dla mnie stanowiło dodatkowy atut.

polecam na wakacje i dla dzieciaków i nastolatków i dla dorosłych super książka fajna przygoda

Zaliczyłam sentymentalny powrót do przeszłość tym audiobookiem, bawiłam się przy tym tak dobrze jak przy starych Samochodzikach :) polecam tym bardziej leciwym ;)

Bardzo fajna książka, fantastycznie przeczytana przez Jacka Kissa. Muszę przyznać, że bardzo przyjemnie spędziłam przy niej czas. To była odskocznia od wszystkich kryminałów, w których się lubuję.
Ciekawa książka, z której możemy dowiedzieć się o zamku w Kórniku, Tytusie Działyńskim i Białej Damie czyli Teofili z Działyńskich. Opisy historyczne wcale nie były długie i nudne, a wręcz nadawały książce smaku.
Bawiło mnie zachowanie Barbera, detektywa z prawdziwego zdarzenia, który uważał, że aby być detektywem nie trzeba być oczytanym.
Wspólne rozwiązywanie zagadki przez rodzinę Karskich dostarcza niezłej rozrywki.
Książka nie tylko dla młodzieży.

Książkę bardzo przyjemnie się czytało. Przypomniały mi się czasy kiedy siadałam do "Pana Samochodzika" i pochłaniały mnie wplecione w historię wydarzenia. Gorąco polecam, bo naprawdę warto!

Lekka, zabawna, momentami niebezpieczna... takimi epitetami można określić powieść przygodową "Testament bibliofila" z elementami kryminalnymi i spadkiem po ekscentrycznym Emanuelu Karskim w tle.
Poszukiwania skarbu po zmarłym ojcu wymagają od spadkobierców zagłębienia się w historię kórnickiego zamku. Mamy tu zatem do czynienia z elementem dydaktycznym. Dzięki tej powieści posiadłość Górków i Działyńskich pojawiła się na liście moich chciejstw podróżniczych.
Powieść ta powinna się spodobać czytelnikom w każdym wieku.

Powinnam napisać, że chyba jestem za stara na tę książkę. Za stara to ja byłam na Maleszkę i jego Magiczne drzewo. Tutaj podobało mi się prawie wszystko: fabuła, styl i bohaterowie. To było całkiem przyjemne kilka godzin literatury przygodowej. Ale te wymuszone moim zdaniem altruistyczno-edukacyjne zakończenie? Przesada.

Niepozorna książeczka, którą postanowiłam przeczytać, ponieważ akcja dzieje się w moim ukochanym miasteczku. Nie zawiodłam się, a czytając oczyma wyobraźni szukałam miejsc opisywanych.

Trochę młodzieżowa, zagadkowa. Bo o rozwiązanie zagadki w niej chodzi. Umiera starszy pan, bibliofil. Zostawia spadek i cztery płyty CD, klucze do niego. Kto pierwszy ten lepszy. Łamigłówka wiedzowa. Zabiera nas w podróż po skarbach byłych właścicieli zamku, poznajemy Białą Damę, Tytusa Działyńskiego. W to wszystko autor wplata czarny charakter, opętany wizją bogactwa.
Ja kibicowałam Omnibusowi.

Książka pokazuje jak dużo możemy dowiedzieć się ze źródeł tekstowych i jak potężne jest słowo pisane.

Świetna książka. Dostałem ją na zakończenie roku i była to pierwsza książka, która mi się podobała z zakończenia. Polecam wszystkim

• Dla dzieci i młodzieży
  • Wypożyczone z biblioteki

Dodaj cytat z książki Testament bibliofila