Skuteczni liderzy zadają trafne pytania

Okładka książki Skuteczni liderzy zadają trafne pytania John Calvin Maxwell
Okładka książki Skuteczni liderzy zadają trafne pytania
John Calvin Maxwell Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Logos nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Oficyna Wydawnicza Logos
2015-01-01
2015-01-01
przywództwo

„Dobre pytania informują,
Trafne pytania zmieniają!”

Powyższy cytat przekazuje klimat, w jakim pisana jest książka, której recenzję przedstawiam poniżej. Amerykański autorytet w dziedzinie przywództwa – John. C. Maxwell – w swojej kolejnej książce zasypuje nas wręcz informacjami dotyczącymi wartości pytań: zarówno ich zadawania, jak i analizowania ich odpowiedzi. Trafne pytanie zadane odpowiedniej osobie może zdziałać przysłowiowe cuda zarówno w życiu prywatnym, jak i w dziedzinie przywództwa. Książka z całą pewnością udowadnia, że skuteczny lider potrafi zadać odpowiednie pytanie, a przez to odkryć potencjał współpracowników i stworzyć przyjazne środowisko zaangażowania i współpracy w miejscu pracy.

Każdy z nas ma styczność z liderami zespołu czy to w pracy, czy w różnych organizacjach, eventach, wydarzeniach towarzyskich. Wchodzimy w relacje z nimi i z innymi członkami grupy, tworząc zespół, a to, czy będzie on wydajny i efektywny – w ogromnej mierze zależy od lidera. Aby poznawać zasady przywództwa i skutecznej pracy sięgnijmy zatem po porady zawarte w książce: „Skuteczni liderzy zadają trafne pytania. Twoje fundamenty skutecznego przywództwa”.

Uwagę zwraca forma książki: jest to zbiór pytań zadawanych innym przez autora oraz tych, na które autor odpowiada innym – ich omówienie, analiza i wyjaśnienie, dlaczego są tak ważne i wyjątkowe. Przechodząc przez kolejne rozdziały zagłębiamy się w tematykę budowania relacji z członkami zespołu, wyławiania osób, w które firma powinna inwestować, a także dowiadujemy się, że zadawanie trafnych pytań to klucz do sukcesu całej organizacji.

Jak ważną rolę w skutecznym zarządzaniu odgrywa plan rozwoju, poznawanie faktów, umiejętność słuchania innych, okazywanie zaangażowania i zrozumienia? Kiedy i jak znaleźć swojego zastępcę, jak ważna jest pokora i bycie wiernym zasadom kierującym naszym życiem? Czy nasz lider potrafi dodać nam wartości czy może stwarza tylko pozory przywództwa?

„Miarą człowieka jest nie to, co mówi podczas zebrania firmowego, ale to, co robi gdy zebranie się skończy.”

Idąc za radami autora dowiadujemy się także jak rozpoznać złego lidera, kierującego się własnym ego, egoistycznego, karierowicza, takiego, który nie potrafi słuchać i szanować innych, zaś siebie uważa za niezastąpionego.

Książka to skarbnica cennych cytatów i opowieści na temat przywództwa, które wzbogacają treść i przemawiają do czytelnika w bezpośredni sposób.

Pamiętajmy, że poznamy odpowiedzi tylko na te pytania, które zadamy lub które inni zadadzą nam, więc już dziś sięgnijmy po książkę i zacznijmy zadawać trafne pytania, które będą podstawami naszego sukcesu. Bo przecież skuteczne przywództwo to służba wobec innych, umiejętność dawania więcej niż brania i bycie szczęśliwym człowiekiem. Informacje zawarte w książce z pewnością zaprocentują w naszym życiu : )

„Dobre pytania informują,

• Kupić_Papier
  • Psychologia, Motywacja,, Retoryka, Poradniki
  • Management & Leadership
  • Przywództwo

Dodaj cytat z książki Skuteczni liderzy zadają trafne pytania