Puszcza

Okładka książki Puszcza Józef Weyssenhoff
Okładka książki Puszcza
Józef Weyssenhoff Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Seria: Magna carta literatura piękna
Magna carta
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
2016-01-01
1995-01-01

Przeczytałem tę książkę dwa lata temu, ale zostawiła we mnie trwały ślad. Pamiętam, że czytałem ją na dwa razy, ponieważ fabuła mnie nużyła, ale dałem radę i zapoznałem się z nią w całości i nie pożałowałem. Naprawdę kawał dobrej literatury, szkoda, że Weyssenhoff nie jest tak znany, jak powinien być.

To powieść o śnie ziemianina - Polaka. Jak to terapeutyczne może być puszcza. Po prostu. Tylko dla rzeczywistych patriotów na ziemiański sposób. I poetycki język.

"Chwiejny sypał się deszcz zwiędłych liści; nocne mgły obfite, skroplone we dnie, kapały w bagna z gęślowym pobrzękiem"... czyli baśniowy, feeryczny świat dziewiczych Kresów wypływający nostalgią spod pióra pisarza - poety.

Ta powieść daje odpocząć od brudów literatury współczesnej. Dzieło zawiera żywe opisy przyrody i porywającą fabułę ale to nic w porównaniu do języka jaki używa Weyssenhoff.

„Puszcza” to powieść Józefa Weyssenhoffa, piewcy tradycji starego ziemiaństwa kresowego i łowów, która powstała w 1915 roku. Akcja rozgrywa się na Polesiu, w majątku Turowicze. Głównym bohaterem jest Edward Kotowicz, który powraca z Paryża – zadłużony, nieszczęśliwie zakochany, zdesperowany i znudzony. Życie wśród lasów jawi mu się jako zesłanie.
„Puszcza” to książka dla tych, którzy lubią powieści w stylu Marii Rodziewiczówny. Akcja toczy się niespiesznie, bohaterzy przeżywają dylematy moralne, wydarzenia rozgrywają się na łonie natury, a opisy przyrody są istotnym elementem fabuły. Ciekawa odskocznia od literatury współczesnej.

„Puszcza” to książka dla...

• Kresy
  • Literatura piękna - polska
  • Polskie Kamienie Milowe
  • Literatura piękna
  • Polska
  • Historyczne, o historii, z historią w tle

Dodaj cytat z książki Puszcza