Jeszcze o Paddingtonie

Okładka książki Jeszcze o Paddingtonie
Michael BondPeggy Fortnum Wydawnictwo: Znak Cykl: Miś zwany Paddington (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Miś zwany Paddington (tom 2)
More About Paddington
Znak
2008-10-31
1988-01-01
Kazimierz Piotrowski

Okładka książki Paddington. Historia pewnego niedźwiadka z Peru R. W. Alley (ilustrator), Michael Bond
Ocena 7,6
Paddington. Hi... R. W. Alley (ilustr...
Okładka książki Paddington w ogrodzie R. W. Alley (ilustrator), Michael Bond
Ocena 6,8
Paddington w o... R. W. Alley (ilustr...
Okładka książki Paddington daje sobie radę Michael Bond, Peggy Fortnum
Ocena 7,7
Paddington daj... Michael Bond, Peggy...

Paddingtona znamy i lubimy od dawna, zauroczył nas już 3 lata temu, dlatego z przyjemnością zabraliśmy się za nową książkę.
Ta klasyka brytyjskiej literatury trafiła i w nasze gusta, dlatego dalsze losy misia zajęły nam kilka ładnych wieczorów 💛
Każda przygoda, gafa i wpadka misia jest u nas przeżywana i komentowana. Krótkie i ciekawe historyjki to idealna forma dla młodszych fanów książek 😄

Misia Paddingtona pokochałam jako dziecko. Cieszę się, że teraz miałam przyjemność wrócić do jego losów. Ten zabawny niedźwiadek kradnie serca nie tylko maluchów, ale również dorosłych.

W drugiej części przygód Paddingtona jesteśmy świadkami, jak misiu próbuje wyremontować swój pokój. Dopingujemy go także w momencie, kiedy zamienia się w detektywa.

Uważam, że warto wzbogacać biblioteczki naszych dzieci o klasyki. Jak dla mnie, Paddington to pozycja obowiązkowa. Co tu dużo mówić - polecam!

Uważam, że warto...

Aż wstyd o tym pisać, ale to moja pierwsza przygoda z misiem Paddingtonem i zaczynam ją od części drugiej. Wcześniej znałam go z bajek, które oglądałam razem ze swoją dwulatką. Często wtedy zakładała czapkę na głowę, albo skarpetkę w zależności co miała pod ręką:-) Ręce zakładała z tyłu i chodziła tak jak on:-) Teraz się odmieniło i w końcu mogłam jej o nim przeczytać. Nawet ośmiolatek się zainteresował jakiego misia czytam. I tak wyszło, że ja czytałam a oni słuchali.

Nasz drogi misiaczek jest naprawdę niesfornym stworzonkiem. Praktycznie za co by się nie zabrał, to zaraz pakował się w jakieś tarapaty. Wpierw miał problem z aparatem i myślał jak tu zrobić zdjęcie będąc jednocześnie fotografem i fotografowanym. Następnie wytapetował swój pokój tak pięknie, aż nie mógł znaleźć drzwi:-) No ale kiedy już rozpoczął małe śledztwo, był w tym taki słodki, jak tylko słodki potrafi być przytulaskowy miś. Tak bardzo chciał być przydatny i nie móc siedzieć bezczynnie. Oczywiście to nie koniec jego przygód w tej książce.

Pozycja mi się spodobała, gdyż odzwierciedla zachowania małych dzieci, które również chcą być przydatne. Często im coś nie wychodzi, tak jak misiowi, jednak jak i on, starają się uczyć na swoich błędach. Treść wyzwala w dzieciach odwagę i pokazuje, że nigdy nie warto się poddawać. Uczy tolerancji i skruchy. Poznając Paddingtona dzieci nauczą się przepraszać i zauważać złe rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się im dobre. Zresztą już sama rodzina Browni u których mieszka nasz misio pokazuje, że i rodzice powinni mieć w sobie nieco więcej cierpliwości. Przypomina nam, że i my kiedyś byliśmy dziećmi i popełnialiśmy błędy. Nikt nie rodzi się idealny i przede wszystkim o tym powinniśmy pamiętać.

Książkę czytało się lekko i bardzo miło. Chwilami było troszkę zabawnie, bo mały rozumek zdawał się nie wszystko rozumieć. Wewnątrz znajdziemy czarno-białe rysunki wygłupów misia, które pobudzą wyobraźnię czytającego. Niesamowite było to, że każdy z nas może zobaczyć tam coś innego:-)

"Jeszcze o Paddingtonie" Michaela Bonda to porcja nowych przygód uroczego niedźwiadka.
Ten mały miś w charakterystycznym kapeluszu i flauszowym płaszczyku już ponad 60 lat bawi dzieci nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również na całym świecie.
Tym razem otrzymujemy siedem rozdziałów pełnych jesienno-zimowo-świątecznych przygód.
Paddington ma talent do nieustannego pakowania się w kłopoty. Na szczęście wychodzi z nich za każdym razem obronną ręką.
Trzeba jednak dodać, że ten dzielny miś ma zawsze dobre intencje.
Na myśl przychodzi mi powiedzenie: Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Bo każda przygoda kończy się dobrze.
Całości dopełniają urocze ilustracje Peggy Fortnum.
Z całą pewnością małego czytelnika ucieszy ta piękna książeczka.
Polecam.

Paddington ma talent do nieustannego...

„Jeszcze o Paddingtonie” Michaela Bonda to druga część przygód przyjacielskiego i wyjątkowo grzecznego niedźwiadka, który przybył do Londynu z Mrocznego Zakątka Peru i zadomowił się u rodziny Brownów. Zawiera siedem kolejnych opowieści o misiu, który tym razem coraz bardziej poznaje angielskie zwyczaje i święta i, jak zwykle, wpada w coraz bardziej kłopotliwe tarapaty.

Trudno uwierzyć, że Paddington jest już z nami od ponad sześćdziesięciu lat! Choć wydaje się mniej popularny niż Kubuś Puchatek, to ma swój nieodparty urok. Ten wielbiciel marmolady w podniszczonym kapeluszu, swoimi dobrymi manierami skradł serca wielu czytelników (a również kinomanów i amatorów animacji, bo one doskonale oddają charakter swojego literackiego pierwowzoru).

Tym razem mamy okazję towarzyszyć niedźwiadkowi podczas wykonywania rodzinnego zdjęcia, remontu pokoju, w którym ma od teraz zamieszkać, prowadzenia śledztwa w sprawie zaginionego kabaczka, Dnia Guya Fawkesa, poważnej choroby, świątecznych zakupów, jak i samego Bożego Narodzenia. Paddington w każdej z tych sytuacji jest tym samym życzliwym i dobrze ułożonym misiem, któremu znów coś nie wychodzi, sprowadza na siebie kłopoty, z których ratują go opiekunowie, a zwłaszcza Pani Bird, która zdaje się pałać do niego największą sympatią. Nie można też pominąć Pana Grubera, antykwariusza i wielkiego przyjaciela, który, dzięki Paddingtonowi, ma wciąż nowe informacje do wyszukania oraz o Panu Curry, sąsiedzie, wiecznym malkontencie, niezadowolonym z absolutnie wszystkiego, co w jakikolwiek sposób burzy jego spokój.

Nowe wydanie przygód Paddingtona, które ukazało się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon zawiera oryginale teksty oraz tradycyjne ilustracje Peggy Fortnum. Bardzo lubię elegancki i delikatny styl autora, w którym subtelne poczucie humoru nadaje charakter opowiadaniom. Nowa seria została wydana w twardej oprawie o ciekawych kolorach, a treść wydrukowano wyraźną czcionką. Polecana jest dla dzieci od czwartego roku życia. Mimo że przygody Paddingtona są dość schematyczne, sprawiają mi oraz moim dzieciom wiele radości. Są na tyle uniwersalne, że nie wyczuwa się w nich upływu czasu.

Paddingtona znam jeszcze z czasów, gdy byłam małą dziewczynką. Z miłą chęcią przeczytałam więc o przygodach misiaka z Peru swoim dzieciom podczas wakacji (nie w Peru, choć i tam może kiedyś...). Mnie miś bawi niezmiennie, dzieci słuchały o jego przygodach z ogromnym skupieniem - głównie dlatego, że wiele sytuacji opisanych w książce było dla nich kompletną abstrakcją, jak na przykład aparat fotograficzny ustawiany na stojaku, za którym trzeba się chować pod czarną płachtą, a który robi jedno zdjęcie (które trzeba wywołać...). Dużo tłumaczenia i podróży do przeszłości, to na plus - rozmów z dziećmi nigdy za wiele, a takie książki są do nich fantastycznym wstępem. Paddingtona polecam ja i mali odbiorcy lat 5 i 8.

Na półkach: , , , , ,

Czy Was też tak relaksuje czytanie książek przeznaczonych dla dzieci? 😅 Ja lubię wracać do znanych historii, ale też odkrywać klasykę literatury dziecięcej na nowo. Tak właśnie mam z przygodami Paddingtona - nie czytałam ich w dzieciństwie, ale teraz sprawiają mi wielką frajdę. Już po pierwszej części stałam się fanką tego nieporadnego niedźwiadka, a drugi tom tylko mnie w tym utwierdził. "Jeszcze o Paddingtonie" znów pokazuje nam codzienność rodziny Brownów, która zdecydowała się przygarnąć do swojego domu niezwykłego misia, a teraz nie wyobraża już sobie bez niego życia :) Czy to znaczy, że Paddington przestał pakować się w kłopoty? Bynajmniej. Nadal ma tyle samo dobrych manier co talentu do pakowania się w kłopoty. Jego intencje są dobre, ale realizacja działań zawsze skutkuje mniejszym lub większym kataklizmem :) W tej części uroczy niedźwiadek będzie chciał m.in. znaleźć złodzieja kabaczków, zarobić na zakup fajerwerków, przeprowadzić remont czy zrobić wszystkim rodzinne zdjęcie. Zabawnych sytuacji na pewno nie zabraknie, a niedźwiadek jakimś cudem wszystkie problemy zamieni w coś pozytywnego :) Mój syn jest jeszcze trochę za mały na tę lekturę, ale ja z przyjemnością wypróbowałam ją na przyszłość 😅 Proste i urocze historie z pewnością przypadną do gustu dzieciom, ale i rodzicom. Bo nigdy nie jest się zbyt dorosłym na opowieści o misiach 😃

Miś znowu daje o sobie znać. Paddington już zadomowił się u Brownów. Poznaje nowe rzeczy i pozwala rodzinie zżyć się. Codzienność rodziny nie obywa się bez psot. Jednak miś raz po raz wychodzi ze wszystkiego bez szwanku. Radość. To podstawa.
Okładka jest utrzymana w podobnej konwencji jak ta z poprzedniej części. Tym razem miś trzymając w łapce marmoladę wskazuje nam na to, że się gdzie jest tak naprawdę jego dom. Książeczka ponownie podzielona jest na rozdziały, które stanowią epizody z życia głównego bohatera. Każdy z nich jest powiązany ze sobą, ponieważ widać ciąg czasowy. Miś ponownie uczy się nowych rzeczy, ale tym razem mamy przed sobą nowości. Mowa tu o wskazaniu ważności czytania książek. Chodzi tu o moment, gdzie miś po przeczytaniu powieści uczy się jak być detektywem. Czyli czytanie otwiera nam drzwi do pięknego świata. Wskazuje się tu także ma wytrwałość, podczas życia możemy popełniać błędy, ale to od nas zależy jak to wykorzystamy. Nauka czyni mistrza. Paddington jest ucieleśnieniem pięknej, ogromnej, nieposkromionej radości. Ilustracje są utrzymane w bankowym nastroju, ale spoglądając na nie możemy wyobrazić sobie bezpośrednio poszczególne postaci czy zdarzenia. Każdy z rozdziałów rozpoczyna odpowiedni obrazek. Parę sytuacji wywołuje śmiech w czytelniku. W pewnym momencie mamy nawiązanie do części poprzedniej. W pewnym momencie widać powtarzalności, ale miś jest tak nieprzewidywalny, że po prostu o tym zapominamy.
Nic dodać, nic ująć. To prawdziwa, mądra książeczka dla dzieci w każdym wieku. Przynosi ze sobą to co najważniejsze w tych dawnych czasach, a ostatnio jest po prostu zapomniane. Seria doczekała się wznowienia.

Po tomik "Jeszce o Paddingtonie" sięgnęłam, nie znając poprzednich przygód misia. I już wiem, że będę musiała je nadrobić! W tej książce jest wszystko: przygoda, humor, poznawanie innych kultur (bohaterowie nigdy nie odmawiają sobie herbatki, hucznie świętują rocznicę spisku prochowego). Napisana jest w sposób typowy dla literatury angielskiej - choć na pierwszy rzut oka przeznaczona dla dzieci, autor co i rusz puszcza oko do dorosłych czytelników. Minimalistyczne ilustracje dodatkowo wzmagają wrażenie, że jest to pozycja ponadczasowa i odpowiednia dla koneserów dobrej literatury, niezależnie od ich wieku.

Ciąg dalszy przygód Misia równie udany jak część 1. Polecam!

Ciąg dalszy przygód Misia równie udany jak część 1. Polecam!

Dodaj cytat z książki Jeszcze o Paddingtonie