Diosamante

Scream Comics
2016-03-14
2016-03-14
fantastyka historyczna

Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
Ocena 8,5
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...
Okładka książki RELAX NR 37 Caza, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Andreas Martens, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Wojciech Stefaniec, Pete Woods
Ocena 7,0
RELAX NR 37 Caza, Daniel Gizick...
Okładka książki Megalex - Wydanie zbiorcze Fred Beltran, Alexandro Jodorowsky
Ocena 7,0
Megalex - Wyda... Fred Beltran, Alexa...
Okładka książki Królewska Krew #4. Zemsta i odkupienie Alexandro Jodorowsky, Dongzi Liu
Ocena 6,5
Królewska Krew... Alexandro Jodorowsk...

Okładka książki Dziewczyna z Panamy Laurent Galandon, Zbigniew Kasprzak
Ocena 7,0
Dziewczyna z P... Laurent Galandon, Z...
Okładka książki Salambo Philippe Druillet, Gustave Flaubert
Ocena 6,5
Salambo Philippe Druillet, ...
Okładka książki Juan Solo #2: Ciało i trąd. Święty łajdak Georges Bess, Alexandro Jodorowsky
Ocena 6,9
Juan Solo #2: ... Georges Bess, Alexa...

Ha, pozycja nie dla każdego. Pomijam tutaj ograniczenia wiekowe, chodzi o sam styl. Biorąc do ręki album i zaglądając w pierwsze kadry od razu widać, że nie jest to produkt współczesny. Obecnie się już tak nie rysuje.
Graficznie jak i fabularnie komiks mocno siedzi w swoich latach osiemdziesiątych (wydany w 1992, ale ładnych parę lat powstawał).
Najbardziej kuleje fabuła. Prowadzona w formie przypowieści, baśni, legendy wpada w pompatyczne tony, razi cytatami z klasyków, które tutaj w krótkiej komiksowej formie są jakieś takie niesmaczne, banalne. Główną bohaterką jest kobieta, królowa ruszająca w długą drogę w poszukiwaniu prawdy o sobie i swojego wymarzonego męża. Feministki mają używanie na tym komiksie. Szowinistyczny, stereotypowy. Masowe kino akcji lat osiemdziesiątych jak nic. Cóż z tego, że bohaterką jest królowa, najpotężniejsza z wojowniczek, najpiękniejsza z kobiet, jak w interpretacji Jodorowskyego zachowuje się jak harda dziwka a szczęście i spełnienie znajduje dopiero jak zostaje przykładną i spokojną żoną, matką trojga dzieci. Niezależną i silną kobietę upokarza, sprowadza do roli suki, żeby później była grzeczną żoną i królową. Oj, nie pasuje to do dzisiejszych standardów, nie pasuje.
Tak na marginesie, Dzieci Diosamante to już fabularna porażka. Może gdyby były dokończoną historią pokazały by pazura, udowodniły, że Jodorowsky stworzył tę postać do czegoś więcej niż pokazywania gołych cycków w kadrach, ale tego się nie dowiemy.
Graficznie jest lepiej. Tylko pod warunkiem, że taki styl nam pasuje, dzisiaj się tak nie rysuje komiksów, dla współczesnego czytelnika może być to mało komfortowe w odbiorze. Barokowe, przesycone kolorem, szczegółem, dużą ilością elementów kadrze. Całkiem inną dynamiką i pracą kadrem. Mi pasuje, lubię wracać do takiego stylu. Przynajmniej tutaj nie ma kopiowania w programie graficznym ;-)
Komiks mógłby być perełką dla fanów Jean-Claude Gala - jedyny jego kolorowy album. We Francji może tak, w Polsce jest to mało znany rysownik. Nie te pokolenie, nie ten czas. W Polsce wydano tylko jego ten jeden album. A ponoć jest co oglądać.

Najbardziej kuleje fabuła....

Diosamante jest okrutną królową Arhasu, przyćmiewającą swą urodą wszystkie inne kobiety. W pierwszą noc nowego roku wszyscy dzielni wojownicy kraju udają się do jej pałacu, by zmierzyć się w krwawych zawodach. Komu uda się zabić wszystkich przeciwników, może posiąść królową i zostać jej kochankiem. Spełnienie marzeń ma jednak swoją cenę – w ostatnim miesiącu roku, w dniu Zimowego Przesilenia, królowa wyrwie serce swojemu mężczyźnie, po to, by spróbować jego smaku i oczekiwać na kolejnego zwycięzcę. Kraj, pustoszony przez barbarzyńców, nie jest przez nikogo chroniony, bo większość wojowników umiera w wyniszczającym widowisku ku uciesze monarchini. Ta, przebrana za zwykłą dziewczynę, wyrusza pomiędzy swoich poddanych, jednak ich bieda nie jest w stanie jej poruszyć. Natomiast wiadomość o tym, że w Sarabbie rządzi król Urbal, który jest kochany i podziwiany przez swój lud, a jego kraj kwitnie, sprawia, że Diosamante ogarnia niepohamowana zazdrość. Wybiera zatem w podróż, by poznać i zabić swojego konkurenta, nikt bowiem nie może być doskonalszy od niej. Nie spodziewa się jednak, że spotkanie z Urbalem odmieni nie tylko jej życie, ale również spojrzenie na świat. Od tej pory będzie kroczyła drogą odkupienia i samodoskonalenia.

(...) Diosamante utrzymana jest w stylistyce przypowieści, gdzie każdy rozdział rozpoczyna się od opisowego wstępu, a komiks stanowi jego kontynuację i rozwinięcie. Dzięki temu udało się utrzymać specyficzny, biblijny klimat.

Całość została zilustrowana przez Jean-Claude’a Gala, rysownika, który przebojem wdarł się na francuski rynek komiksowy w późnych latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Znany z powolnego trybu pracy, lecz również z niezwykle drobiazgowej i dokładnej kreski, Gal postanawia zrobić wyjątek i dla Jodorowskiego stworzyć pierwszy w pełni kolorowy album. Zgodnie z przewidywaniami – udaje mu się zaprezentować fanom niezapomniane wrażenia estetyczne. Obecnie, niemal trzydzieści lat później, Diosamante jest ciekawym wizualnie dziełem, jednak na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych stanowiła graficzną perełkę....

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

Gdyby poprowadzić tę historię w według klasycznej formuły przygodowo-fantastycznej, efekt byłby o wiele lepszy. Niestety w tym przypadku charakterystyczna dla Jodorowsky'ego przypowieść sprowadza ten komiks do roli ciekawostki, którą szybko się zapomina. Sytuacji nie pogarsza, ale też nie ratuje przyzwoita kreska Gala. Porównując do niedawno wydanego u nas "Salambo", komiks wypada bardzo średnio.

Przeciętna. Rysunki jak zawsze genialne ale fabuła po prostu kuleje. Mierzyli wysoko, wyszło kulawo, nieciekawie i nieprzekonywująco

Typowy Jodorowski, ilustracje ładne, bardzo szczegółowe, drugi tom tragicznie urwany. Do postawienia na półce i przejrzenia.

Dodaj cytat z książki Diosamante