Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje agonii

Okładka książki Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje agonii Paweł Jasienica
Okładka książki Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje agonii
Paweł Jasienica Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Rzeczpospolita Obojga Narodów (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Rzeczpospolita Obojga Narodów (tom 3)
Państwowy Instytut Wydawniczy
1992-01-01
1992-01-01

Kto wie czy nie najlepsza z sześciu ksiąg, może po otwierającej „Polsce Piastów”. W ostatniej części widać jak schodzą się wszystkie wątki narracji, a historia zwalnia na moment, żeby jak w soczewce opisać każdy drobny szczegół tego co się dokonało, i to z kilku stron. Posłowie następnie krytykuje autora za sprowadzenie na całe pokolenie wizji nieuchronności upadku kraju; podobno nie wolno opowiadać prawdziwej historii z perspektywy zakończenia, faktów które zaszły później. Ale to właśnie jest metoda Jasienicy, którą uprawia z zaciętą pasją, ostrym sarkazmem, skrótami i odniesieniami wymagającymi sporej uwagi, jakby gwałtownie. Robi się z tego w końcówce prawdziwy kryminał i literacka uczta. No i można przy okazji się sporo dowiedzieć z tej dawki emocji o swoim kraju.

znakomita lektura

znakomita lektura

Jaka szkoda, że nie jest to lektura obowiązkowa zwlaszcza dla każdego polityka, który chce pełnić funkcje posła czy senatora w naszej kochanej ojczyźnie. Może wtedy byłoby więcej patrzenia na dobro narodu a nie partykularne interesy podejrzanych grup. Oj wiele można się nauczyć z tej monumentalnej pracy. Fantastyczna i rozbudowana lektura. Czyta się z wielkim zainteresowaniem

Ufff... ostatni tom historii Polski autorstwa pana Pawła Jasienicy. Szczerze to wszystkie tomy trzymają wysoki(a często bardzo wysoki) poziom. Nie są to pozycje stricte naukowe, ale jako wstęp do zainteresowania się historią naszego kraju i zrozumienia przemian w nim zachodzących- pozycje wręcz obowiązkowe. BA UWAŻAM, że większy pożytek dla mózgownic uczniów szkół podstawowych i liceów/techników przyniosłaby lektura dzieł Jasienicy niż wkuwanie wynalazków Mezopotamii, reform Solona i braci Grakchów czy zdobyczy rewolucji francuskiej. Pozycja obowiązkowa, by zrozumieć jak działa świat i kraj.

Wspaniały cykl książek opisujący i komentujący historię Rzeczpospolitej aż po czasy rozbioru. Sięgnąłem po niego trochę przypadkowo, ale po Polsce Piastów wiedziałem, że chcę przeczytać wszystkie pozostałe części.

Ogromna dawka wiedzy, ocena zdarzeń i postaci, trochę rozważań historii alternatywnych, emocjonalny stosunek autora, gawędziarski styl – to wszystko stanowi świetne połączenie, strony same się przekładają. Polecam wszystkim.

Z pewnym zdziwieniem zauważam ostatnimi czasy żywiołową internetową dyskusję nad pisarstwem Pawła Jasienicy. Azaliż historia aby to jeszcze, czy też bardziej publicystyka ? Poglądy naprzemiennie pełne uwielbienia i deprecjonujące znaczenie książek Autora „Polski Piastów”. Z jednej strony czas robi swoje; od pierwszego wydania serii „Rzeczpospolita Obojga Narodów” minęło ponad pół wieku i powoli będziemy spoglądać na publikacje tego typu jako archaiczne, a może nawet stronnicze – podobnie jak stało się z wydawnictwami dziewiętnastowiecznymi.
Dla mnie jednak, jako osobie której dane było czytać „Dzieje agonii” jeszcze w 1992 roku (pamiętne, prześliczne wydanie PIW),tamta lektura była nader interesującą podróżą w czasie. Napisana ładnym językiem i zmuszająca do myślenia, do weryfikacji innych źródeł. Bo nie ze wszystkimi poglądami Lecha Beynara można się zgodzić. To nie jest w zasadzie książka naukowa w pełnym tego słowa znaczeniu (brak przypisów, szczegółowej bibliografii),to raczej inspirujący esej, dotykający czasów trudnych dla Polski. Gdy ze szczytów przyszło pogrążyć się w bezmiarze niebytu. Nie jest to mój ulubiony okres dziejowy, nie przepadam za historią XVIII wieku, ale „jasienicowa” lekkość i ostrość pióra sprawiła, że do tego tomu wracałem nieraz…

Przede wszystkim polecam tę książkę każdemu, nie tylko miłośnikom historii. Jest to synteza dziejów owego niezwykłego tworu państwowego, jakimi była Rzeczpospolita Obojga Narodów, wraz ze zwykłym eseistyce dogłębnym osobistym spojrzeniem autora na opisywane sprawy. Bogata polszczyzna, celne ironie, żarty i wtręty oraz trafne spostrzeżenia czynią tę lekturę przyjemną i wciągającą. Z opiniami historyka można się zgadzać lub nie, lecz ze względu na styl i przystępność esej stanowi dobry punkt wyjścia dla poznania ojczystych dziejów, refleksji i debaty nad ich oceną oraz wyciągania z nich wniosków.

Trzeci tom trylogii skupia się na tytułowych ,,dziejach agonii", czyli czasach saskich, stanisławowskich i dobie rozbiorów w kontekście działań polityków, uwarunkowań zagranicznych i rozwoju intelektualnego. Przedstawia bogaty koloryt i specyfikę polsko-litewskiego Oświecenia w kontraście do potępianej przez Jasienicę stagnacji zapustów saskich. Barwnie opisuje burzliwy krajobraz wojny północnej i rewolucji kościuszkowskiej. Dokładnie rysuje grę dyplomatyczną mocarstw ościennych i ścisły związek między wydarzeniami europejskimi a losem Rzeczpospolitej. Obala popularny w polskiej świadomości historycznej mit złego króla Augusta. Przyczyn upadku każe szukać znacznie głębiej, niż w samej dobie rozbiorów. Wątki wykładane są w sposób barwny, a przy tym konsekwentnie logiczny i spójny, dzięki czemu czytelnik zostaje silne osadzony w opisywanych realiach, otrzymuje dynamiczną opowieść i ciężko mu się nudzić podczas lektury.

Pozycja zdecydowanie godna polecenia.

P.S. Miałem przyjemność słuchać wersji audio tejże książki w interpretacji Marcina Popczyńskiego i zdecydowanie polecam lekturę w tej formie. Pan Popczyński świetnie łapie ten specyficzny ,,flow" Jasienicy. ^^

„Dzieje Agonii” – bardziej nowocześnie można by nazwać: „Poradnik dla chcących pozbyć się własnego państwa”

Jasienica idzie w formę zdecydowanie bardziej przypominającą esej, zatem ten „poradnik” może nie być zbyt czytelny, ale wciąż zawiera według mnie najważniejsze wskazówki.
Pod tym względem ostatni tom dziejów Rzeczypospolitej jest dość unikalny, bo serio pytając: jak często można znaleźć w literaturze faktu rozprawę na temat zniknięcia potężnego (przynajmniej geograficznie) państwa w czasach nam bliskich?

Chcemy być tacy wyjątkowi jako nacja – no to jesteśmy, prawda?
Ilość zmarnowanych szans, nadziei, aspiracji, planów – wreszcie rozmiar osobistych tragedii do jakich przyłożyliśmy się MY SAMI u schyłku państwa XVIII wieku przekracza „ludzkie pojęcie”

Warto czytać stronniczego, subiektywnego Jasienicę i wyciągać wnioski.
Co stanowiło o naszej sile? Co przywiodło nas do zguby?

PS. Czytane przez Marcina Popczyńskiego z wyczuciem i miłą dla ucha melodią. Dobra robota.

Autor stronniczy jak zawsze, ale sentyment pozostaje.

Autor stronniczy jak zawsze, ale sentyment pozostaje.

Fascynująca opowieść o czasach gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi. Mnóstwo faktów, osób, barwny język, ciekawy i interesujący styl. Ale Rzeczypospolitej nie dało się już uratować.

• Historyczne
  • Historia Polski