Byłem człowiekiem Arafata

2013-01-01
Mirosław Rucki

Okładka książki Umysł terrorysty Dean Merrill, Tass Saada
Ocena 6,3
Umysł terrorysty Dean Merrill, Tass ...

Po przeczytaniu tej książki jestem bardzo poruszona. Na początku wydawałoby się, że będzie to zwykła opowieść o historii Palestyńczyków oczami dziecka - imigranta. Pokazane są różne emocje z tym związane, z wygnaniem i odrzuceniem, złością i nienawiścią. Jednak w kulminacyjnym momencie, kiedy doszło w życiu autora do niespodziewanego nawrócenia wszystko się zmienia. Narrator opisuje swój rachunek sumienia, opowiada o przejściu z islamu na chrzescijanizm (co jest zbrodnia w islamie karaną śmiercią) o naszym ludzkim egoiźmie, dążeniu do bycia lepszym, posiadaniu więcej, zachłanności i znieczulicy..
Ponadto przytacza bardzo dużo cytatów z Biblii, które rzucają światło na różne sporne kwestie. Daje nam do zrozumienia, że początkowe, wydające się ogromne problemy nie są warte kłótni, konfliktów czy wojny. Że zawsze jest jakieś rozwiązanie tylko trzeba na to spojrzeć z innej strony.
Polecam tą książkę każdemu kto lubi czytać mądre książki a przede wszystkim różnym gorliwym wierzącym z różnych religii jak i płomiennym wielbicielom polityki czy pewnych partii. Padają tu mądre słowa o manipulacji w dążeniu do władzy kosztem niewinnych ludzi. Jak również wiara jest przedmiotem manipulacji ludźmi po to tylko żeby ktoś inny sobie rządził a nie o to chodzi w wierze.

Warto przeczytać tą książkę i spojrzeć inaczej na życie, które jest bardzo kruche i krótkie.

"O wiele łatwiej jest przyglądać się konfliktom, które toczą się tysiące kilometrów stąd między-Żydami a Palestyńczykami, szyitami a sunnitami. Wtedy wiemy dokładnie, co oni powinni zrobić lub przestać robić. Ale kiedy problemy pojawiają się w kręgach bliższych naszemu prywatnemu życiu, jest nam o wiele trudniej odbudować w sobie stan spokoju. "

" Krótko mówiąc, konflikty pojawiają się wtedy, gdy PRAGNIENIE przerasta w ŻĄDANIE i zaczynamy OSĄDZAĆ i KARAĆ tych, którzy stają nam na przeszkodzie. "

Opowieść jest prawdziwą historią życia Palestyńczyka, który przechodzi przemianę duchową. Jako bardzo młody człowiek był terrorystą, walczył dla Fatahu i był człowiekiem Arafata. Po emigracji do Stanów Zjednoczonych jego priorytety się bardzo zmieniły. Ostatnia cześć związana z religijnymi rozważaniami trochę mnie przytłoczyła.

Porządna literatura faktu!
Jestem pod wrażeniem głębokiej przemiany duchowej.
Arab,bojownik-snajper przyjmuje Jezusa jako swojego Pana i przechodzi na chrześcijaństwo.Muzułmanie wszelkie odstępstwa od islamu karzą śmiercią.
Zazdroszczę tej wielkiej wiary,którą kieruje się Tass.
Ogromne zawierzenie Bogu!Coś cudownego!
Audiobook dobrze się słucha.Polecam zainteresowanym!

Porządna literatura faktu!
Jestem pod wrażeniem głębokiej przemiany duchowej.
Zazdroszczę tej wielkiej wiary,którą kieruje się Tass.
Ogromne zawierzenie Bogu!Coś cudownego!
Audiobook dobrze się słucha.Polecam zainteresowanym!

Książkę, choć trzeba ją pojmować jako całość, z łatwością można podzielić na pewne bloki. Pierwszy, moim zdaniem najciekawszy, opowiada o losach młodego Palestyńczyka żyjącego na emigracji w krajach Bliskiego Wschodu. Jego oczami widzimy jak wyglądała tamta część świata w latach 60-tych i jak konflikt z Izraelem odbierany był przez Palestyńczyków i inne kraje arabskie. Przyznam się, że przede wszystkim na to liczyłem sięgając po tę książkę, bowiem wcześniej sporo czytałem o Izraelu. Przeważała jednak oczywiście narracja żydowska, a nie arabska, ciekawie było więc bliżej poznać drugą stronę. Sam epizod w Fatahu jest krótki, aczkolwiek również pozwala zrozumieć wiele kwestii dotyczących bliskowschodniego kotła.
Kolejne bloki są jednak mniej brawurowe. Pokazują przemianę bohatera, jednak z dala od konfliktu. W pewnym momencie wyraźnie zaczyna przeważać motyw religijny. Jest on tak wyeksponowany, że de facto zagarnia dla siebie książkę. Mimo wszystko niektóre spostrzeżenia autora nadal są ciekawe. Przede wszystkim jako Palestyńczyk ma on wielką wiedzę na temat Izraela oraz krajów arabskich i choćby dlatego warto przeczytać tę książkę. Osoby niezbyt lubiące religijne rozważania mogą jednak przez nią nie zdołać przebrnąć.

Dobra, pożyteczna i mądra lektura. Czytałam ją słuchając w wydaniu audiobooka. Podtrzymująca napięcie i emocje narracja głównego bohatera w świetnej interpretacji lektora, Wojciecha Żołądkowicza.
Melodyjny głos z podkładem muzycznym przystającym do bliskowschodnich klimatów.
Audiobook ten jest nośnikiem wiedzy historycznej i polityki rozgrywającej się wokół Palestyny i Izraela- nieustabilizowanego i niebezpiecznego sąsiedztwa Arabów i Żydów. Sięga ono dziedzictwa tej wspólnoty, której korzenie mają swój początek w czasach biblijnych.
Opowieść jest prawdziwą historią życia barwnego i złożonego, Autora imieniem Tajsir- Tass. Z młodego, okrutnego wojownika-terrorysty Fatahu, za sprawą solidnej przyjażni, stał się bojownikiem Boga ( "Bez względu na wszystko, przebaczyłem ci"). Pokornym, z płomieniem miłości w sercu. Głębia nawrócenia diametralnie odmieniła jego życie osobiste, rodzinne, a także jego wymiar społeczny i narodowy. Stał się aktywnym działaczem różnych akcji humanitarnych i budowniczym pokoju w tamtym, zapalnym rejonie świata.
Zdumiewająca relacja, obfitująca w niezwykłe wydarzenia, w tym te wstrząsające, nieoczekiwane zwroty akcji i historyczne spotkanie po wielu latach z dramatyczną osobowością Arafata.
Publikacja przywodzi mi na myśl- przez swą analogię do konwersji muzułmanów i nie tylko- inną, jak choćby tą " Przyśnił mi się Jezus", czy "Drzewo migdałowe".
Każde z tych świadectw literackich bohaterów, to odzwierciedlone bliskowschodnie, wiarygodne realia współczesne. I ciekawa, prawdziwa lekcja historii w połączeniu z religią. Warto się z nią zapoznać!

Melodyjny głos z podkładem muzycznym przystającym do bliskowschodnich klimatów.

Dodaj cytat z książki Byłem człowiekiem Arafata