Kronika polska

Okładka książki Kronika polska
Gall Anonim Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Kroniki polskie historia
162 str. 2 godz. 42 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Kroniki polskie
Tytuł oryginału:
Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1952-01-01
Liczba stron:
162
Czas czytania
2 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9783939991649
Tłumacz:
Roman Grodecki
Tagi:
Gall Anonim Polska średniowiecze
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
668 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
143
111

Na półkach:

Mega się śmiałam czytając

Mega się śmiałam czytając

Pokaż mimo to

avatar
184
176

Na półkach: , , ,

Ciężko mi będzie dać jakąkolwiek ocenę Kronice Polskiej. Na papierze z perspektywy kogoś intersujacego się literaturą i historią lektura zapowiadała się intersująco. Dzieło Galla anonima to kronika bardzo specyficzna tak naprawdę nie do końca będąca kroniką nie ma tu przecież żadnych daty. Bliżej jej do tradycji Deiss tak zwanych czynów wiele więc tu legend przemycanych wśrod faktów, stronniczego manipulowania, a nawet elementów lirycznych. Tekst w swojej konstrukcji wypada specyficznie pociesznie.

Miałem jednak nadzieję na coś śmieszniejszego. Elementarnie bywa ciekawie i to w sumie na tyle.

Ciężko mi będzie dać jakąkolwiek ocenę Kronice Polskiej. Na papierze z perspektywy kogoś intersujacego się literaturą i historią lektura zapowiadała się intersująco. Dzieło Galla anonima to kronika bardzo specyficzna tak naprawdę nie do końca będąca kroniką nie ma tu przecież żadnych daty. Bliżej jej do tradycji Deiss tak zwanych czynów wiele więc tu legend przemycanych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
18
14

Na półkach:

Ciężko cokolwiek nowego powiedzieć na temat 900 letniego dzieła, natomiast trochę inaczej się odbiera podobne tytuły 20 lat po ich pierwszej lekturze. Co mi się bardzo podobało, to ten patetyzm językowy, który z powodzeniem może posłużyć za wzór językowy i niejako narracyjny do wszelkiej maści powieści rycerskich czy nawet z gatunku średniowiecznej fantastyki. Książeczka krótka, tak jak i odsłuchany przeze mnie audiobook. Nie należy tego traktować jako powieść (naturalnie) ale jako dość ciekawe i oryginalne na swój sposób źródło historyczne, choć niewątpliwie fabularyzowane.

Ciężko cokolwiek nowego powiedzieć na temat 900 letniego dzieła, natomiast trochę inaczej się odbiera podobne tytuły 20 lat po ich pierwszej lekturze. Co mi się bardzo podobało, to ten patetyzm językowy, który z powodzeniem może posłużyć za wzór językowy i niejako narracyjny do wszelkiej maści powieści rycerskich czy nawet z gatunku średniowiecznej fantastyki. Książeczka...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
54
6

Na półkach:

Antyczeska

Antyczeska

Pokaż mimo to

avatar
293
196

Na półkach: , , , ,

Kronika Galla Anonima stanowi oczywiście podstawę źródłową jeśli chodzi o czasy pierwszych Piastów. Dziełko swoim zasięgiem obejmuje dzieje począwszy od przodków Mieszka I (skrótowo o Piaście, Siemomyśle, Lestku, Siemowicie)aż do panowania Bolesława Krzywoustego włącznie a więc do czasów Gallowi współczesnych. Jednak prawie połowa dzieła poświęcona jest czasom Krzywoustego.

Jak na źródło czyta się to fantastycznie. Oczywiście nie należy brać wszystkiego za pewnik! Gall często się myli i miesza fakty czy osoby co możemy łatwo zweryfikować odnosząc się do innych kronik(Długosz, Kadłubek, Thietmar) W przypisach mamy najczęściej tego typu informacje od razu wyjaśniane. Od dzieła bije też ogromna wręcz stronniczość w stosunku do Panowania Bolesława Krzywoustego (1102-1138) Autor często nazywa władcę ,,Marsowym Dziecięciem" co jest oczywistym odniesieniem do Starożytnego Rzymu. Nie szczędzi mu przychylnych opinii i w zasadzie wychwala wszystkie jego osiągnięcia. Nie ma tutaj więc zbyt wiele krytyki wręcz przeciwnie Gall gdzie tylko może usprawiedliwia Bolesława. Z wiadomych powodów jest to trochę pean na cześć naszego księcia.

Mimo stronniczości i licznych przekłamań Kronika Galla Anonima badana wciąż i wciąż od nowa przez kolejnych mediewistów nadal pozostaje skarbnicą wiedzy o pierwszych Piastach. Z tym dziełkiem każdy może się pobawić w historyka, zestawić sobie fakty z innym źródłem i dojść do własnych wniosków. Idealne źródełko na początek do złapania bakcyla historycznego! Ja na przykład wykorzystuje jego fragmenty od lat ale dopiero ostatnio zebrałem się przeczytać je od deski do deski.

Kronika Galla Anonima stanowi oczywiście podstawę źródłową jeśli chodzi o czasy pierwszych Piastów. Dziełko swoim zasięgiem obejmuje dzieje począwszy od przodków Mieszka I (skrótowo o Piaście, Siemomyśle, Lestku, Siemowicie)aż do panowania Bolesława Krzywoustego włącznie a więc do czasów Gallowi współczesnych. Jednak prawie połowa dzieła poświęcona jest czasom Krzywoustego....

więcej Pokaż mimo to

avatar
340
176

Na półkach: ,

Zazwyczaj nie oceniam tekstów źródłowych w skali gwiazdek, ponieważ mam wrażenie, że jako czytelnik z XXI wieku nie jestem w stanie docenić wszystkich niuansów i kunsztu autorów.
W przypadku Anonima zwanego Gallem wystawiam ocenę za utwór ponadczasowy. Kronikę czyta się szybko, lekko i zadziwiająco łatwo jak na utwór z XII wieku. W przypadku mistrza Wincentego narzekałam na propagandę, więc i tu wypada mi ponarzekać, ale rozumiem, że powstające w takich okolicznościach utwory nie miały szans zostać napisane inaczej.
Polecam jako lekturę obowiązkową każdemu Polakowi, nawet niezainteresowanemu pierwszymi wiekami polskiej państwowości. To źródło warto przeczytać nie tylko przez wzgląd na wartość historyczną, lecz również dla rozrywki.

Zazwyczaj nie oceniam tekstów źródłowych w skali gwiazdek, ponieważ mam wrażenie, że jako czytelnik z XXI wieku nie jestem w stanie docenić wszystkich niuansów i kunsztu autorów.
W przypadku Anonima zwanego Gallem wystawiam ocenę za utwór ponadczasowy. Kronikę czyta się szybko, lekko i zadziwiająco łatwo jak na utwór z XII wieku. W przypadku mistrza Wincentego narzekałam na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
859
853

Na półkach: ,

Nieocenione źródło do najstarszej historii Polski. Zwłaszcza cenne, że omawiające słabo poznane rządy pierwszych Piastów.

Nieocenione źródło do najstarszej historii Polski. Zwłaszcza cenne, że omawiające słabo poznane rządy pierwszych Piastów.

Pokaż mimo to

avatar
149
144

Na półkach:

Bardzo ciekawie było przeczytać dzieło Anonima.
To co mnie zaskoczyło to fakt że tekst jest niezwykle plastyczny i łatwo przyswajalny:)
Bardzo młody jak na swój wiek.
Wielu faktów się o Mieszku , czy Boleskawie się tu nie dowiemy. Twórca został zatrudniony by pisać o nich możliwie najlepiej. Dowiemy się za to sporo o kształcie Państwa Polskiego , usłyszymy" legendę "o genezie powstania dynastii Piastowskiej i usłyszymy np zwroty które nie istnieją już w języku polskim.

Myślę że więcej niż warto.

Bardzo ciekawie było przeczytać dzieło Anonima.
To co mnie zaskoczyło to fakt że tekst jest niezwykle plastyczny i łatwo przyswajalny:)
Bardzo młody jak na swój wiek.
Wielu faktów się o Mieszku , czy Boleskawie się tu nie dowiemy. Twórca został zatrudniony by pisać o nich możliwie najlepiej. Dowiemy się za to sporo o kształcie Państwa Polskiego , usłyszymy" legendę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
60
45

Na półkach: ,

Nie jestem pewien co myśleć o tym... dziele. nie jestem historykiem, byłem po prostu ciekawy tej wczesnej twórczości poświęconej naszej historii. Byłem przygotowany na pewną mitologizację i propagandę, ale i tak okazało się, nie byłem przygotowany wystarczająco. Z tej książki dowiemy się na przykład jaki cud związany z piwem spotkał założyciela dynastii Piastów i jak Bóg zasygnalizował Mieszkowi I, żeby zmienił religię. Co do propagandy to każda polska partia polityczna mogłyby pozazdrościć talentu oratorskiego. Najazd na Ruś Kijowską Bolesława Chrobrego, zakończony brutalną rzezią i zgwałceniem księżniczki owszem jest opisany, ale jako... odważny czyn i sprawiedliwa zemsta za upokorzenie w postaci odmowy wydania księżniczki kijowskiej za króla Polski. A ten opis jak po śmierci Mieszka Bolesławowica płakał cały kraj z prostymi ludźmi i sługami włącznie to już istna Korea Północna. Polecam tę książkę każdemu Polakowi, bo to... jest po prostu niesamowite... nie wiem czy jestem bardziej zachwycony, czy przerażony, ale jest to książka, która odbiera mowę. A to chyba pozytywna recenzja?

Nie jestem pewien co myśleć o tym... dziele. nie jestem historykiem, byłem po prostu ciekawy tej wczesnej twórczości poświęconej naszej historii. Byłem przygotowany na pewną mitologizację i propagandę, ale i tak okazało się, nie byłem przygotowany wystarczająco. Z tej książki dowiemy się na przykład jaki cud związany z piwem spotkał założyciela dynastii Piastów i jak Bóg...

więcej Pokaż mimo to

avatar
255
193

Na półkach: ,

Niestety Kronika polska Galla nie będzie jedną z lubianych przeze mnie lektur szkolnych.
Przeszkadzała mi w niej niezwykle widoczna stronniczość autora ,a także przemilczanie przez niego wiele faktów historycznych.

Niestety Kronika polska Galla nie będzie jedną z lubianych przeze mnie lektur szkolnych.
Przeszkadzała mi w niej niezwykle widoczna stronniczość autora ,a także przemilczanie przez niego wiele faktów historycznych.

Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Gall Anonim Kronika polska Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd