Kronika polska

Okładka książki Kronika polska
Gall Anonim Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Kroniki polskie historia
historia
Kroniki polskie
Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum
Ossolineum
2008-01-01
1952-01-01
Roman Grodecki
Gall Anonim Polska średniowiecze

Mega się śmiałam czytając

Mega się śmiałam czytając

Ciężko mi będzie dać jakąkolwiek ocenę Kronice Polskiej. Na papierze z perspektywy kogoś intersujacego się literaturą i historią lektura zapowiadała się intersująco. Dzieło Galla anonima to kronika bardzo specyficzna tak naprawdę nie do końca będąca kroniką nie ma tu przecież żadnych daty. Bliżej jej do tradycji Deiss tak zwanych czynów wiele więc tu legend przemycanych wśrod faktów, stronniczego manipulowania, a nawet elementów lirycznych. Tekst w swojej konstrukcji wypada specyficznie pociesznie.

Miałem jednak nadzieję na coś śmieszniejszego. Elementarnie bywa ciekawie i to w sumie na tyle.

Ciężko cokolwiek nowego powiedzieć na temat 900 letniego dzieła, natomiast trochę inaczej się odbiera podobne tytuły 20 lat po ich pierwszej lekturze. Co mi się bardzo podobało, to ten patetyzm językowy, który z powodzeniem może posłużyć za wzór językowy i niejako narracyjny do wszelkiej maści powieści rycerskich czy nawet z gatunku średniowiecznej fantastyki. Książeczka krótka, tak jak i odsłuchany przeze mnie audiobook. Nie należy tego traktować jako powieść (naturalnie) ale jako dość ciekawe i oryginalne na swój sposób źródło historyczne, choć niewątpliwie fabularyzowane.

Antyczeska

Antyczeska

Na półkach: , , , ,

Jak na źródło czyta się to fantastycznie. Oczywiście nie należy brać wszystkiego za pewnik! Gall często się myli i miesza fakty czy osoby co możemy łatwo zweryfikować odnosząc się do innych kronik(Długosz, Kadłubek, Thietmar) W przypisach mamy najczęściej tego typu informacje od razu wyjaśniane. Od dzieła bije też ogromna wręcz stronniczość w stosunku do Panowania Bolesława Krzywoustego (1102-1138) Autor często nazywa władcę ,,Marsowym Dziecięciem" co jest oczywistym odniesieniem do Starożytnego Rzymu. Nie szczędzi mu przychylnych opinii i w zasadzie wychwala wszystkie jego osiągnięcia. Nie ma tutaj więc zbyt wiele krytyki wręcz przeciwnie Gall gdzie tylko może usprawiedliwia Bolesława. Z wiadomych powodów jest to trochę pean na cześć naszego księcia.

Mimo stronniczości i licznych przekłamań Kronika Galla Anonima badana wciąż i wciąż od nowa przez kolejnych mediewistów nadal pozostaje skarbnicą wiedzy o pierwszych Piastach. Z tym dziełkiem każdy może się pobawić w historyka, zestawić sobie fakty z innym źródłem i dojść do własnych wniosków. Idealne źródełko na początek do złapania bakcyla historycznego! Ja na przykład wykorzystuje jego fragmenty od lat ale dopiero ostatnio zebrałem się przeczytać je od deski do deski.

Kronika Galla Anonima stanowi oczywiście podstawę źródłową jeśli chodzi o czasy pierwszych Piastów. Dziełko swoim zasięgiem obejmuje dzieje począwszy od przodków Mieszka I (skrótowo o Piaście, Siemomyśle, Lestku, Siemowicie)aż do panowania Bolesława Krzywoustego włącznie a więc do czasów Gallowi współczesnych. Jednak prawie połowa dzieła poświęcona jest czasom Krzywoustego....

Zazwyczaj nie oceniam tekstów źródłowych w skali gwiazdek, ponieważ mam wrażenie, że jako czytelnik z XXI wieku nie jestem w stanie docenić wszystkich niuansów i kunsztu autorów.
W przypadku Anonima zwanego Gallem wystawiam ocenę za utwór ponadczasowy. Kronikę czyta się szybko, lekko i zadziwiająco łatwo jak na utwór z XII wieku. W przypadku mistrza Wincentego narzekałam na propagandę, więc i tu wypada mi ponarzekać, ale rozumiem, że powstające w takich okolicznościach utwory nie miały szans zostać napisane inaczej.
Polecam jako lekturę obowiązkową każdemu Polakowi, nawet niezainteresowanemu pierwszymi wiekami polskiej państwowości. To źródło warto przeczytać nie tylko przez wzgląd na wartość historyczną, lecz również dla rozrywki.

Nieocenione źródło do najstarszej historii Polski. Zwłaszcza cenne, że omawiające słabo poznane rządy pierwszych Piastów.

Bardzo ciekawie było przeczytać dzieło Anonima.
To co mnie zaskoczyło to fakt że tekst jest niezwykle plastyczny i łatwo przyswajalny:)
Bardzo młody jak na swój wiek.
Wielu faktów się o Mieszku , czy Boleskawie się tu nie dowiemy. Twórca został zatrudniony by pisać o nich możliwie najlepiej. Dowiemy się za to sporo o kształcie Państwa Polskiego , usłyszymy" legendę "o genezie powstania dynastii Piastowskiej i usłyszymy np zwroty które nie istnieją już w języku polskim.

Myślę że więcej niż warto.

Bardzo ciekawie było przeczytać dzieło Anonima.
Bardzo młody jak na swój wiek.

Nie jestem pewien co myśleć o tym... dziele. nie jestem historykiem, byłem po prostu ciekawy tej wczesnej twórczości poświęconej naszej historii. Byłem przygotowany na pewną mitologizację i propagandę, ale i tak okazało się, nie byłem przygotowany wystarczająco. Z tej książki dowiemy się na przykład jaki cud związany z piwem spotkał założyciela dynastii Piastów i jak Bóg zasygnalizował Mieszkowi I, żeby zmienił religię. Co do propagandy to każda polska partia polityczna mogłyby pozazdrościć talentu oratorskiego. Najazd na Ruś Kijowską Bolesława Chrobrego, zakończony brutalną rzezią i zgwałceniem księżniczki owszem jest opisany, ale jako... odważny czyn i sprawiedliwa zemsta za upokorzenie w postaci odmowy wydania księżniczki kijowskiej za króla Polski. A ten opis jak po śmierci Mieszka Bolesławowica płakał cały kraj z prostymi ludźmi i sługami włącznie to już istna Korea Północna. Polecam tę książkę każdemu Polakowi, bo to... jest po prostu niesamowite... nie wiem czy jestem bardziej zachwycony, czy przerażony, ale jest to książka, która odbiera mowę. A to chyba pozytywna recenzja?

Niestety Kronika polska Galla nie będzie jedną z lubianych przeze mnie lektur szkolnych.
Przeszkadzała mi w niej niezwykle widoczna stronniczość autora ,a także przemilczanie przez niego wiele faktów historycznych.

Gall Anonim Kronika polska Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne