10 opowieści o bajecznej treści.

Okładka książki 10 opowieści o bajecznej treści. Tamara Michałowska
Okładka książki 10 opowieści o bajecznej treści.
Tamara Michałowska Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Moje ulubione bajki literatura dziecięca
literatura dziecięca
Moje ulubione bajki
Siedmioróg
2014-01-01
2014-01-01

Wreszcie znalazłam ciekawą książeczkę dla dzieci, o intrygującej, oryginalnej treści.
Miło też czytać wierszyki w pięknej, kolorowej oprawie. Rysunki są prześliczne, adekwatne do wieku odbiorców. Momentami musiałam córce przetłumaczyć fabułę na łatwiejszy język. Dobrze, że dziecko poznaje nowe słowa, ale może troszkę Autorka przesadziła 😉
Podobały nam się też bardzo liczne onomatopeje.
Piękne rysunki wykonali:
Marta Długołęcka, Artur Piątek, Monika Stolarczyk, Jarosław Żukowski.

Polecam.

Podobały nam się też bardzo liczne...

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
Dziesięć (a tak naprawdę jedenaście ;)) różnych opowieści. Bajeczne w większości, ale jest i taka, która opowiada o spacerze przedszkolaków do parku.
Znajdziemy historię o wojnie mrówek z pszczołami, o wężu, który chciał zostać kolarzem i spełnił swoje marzenie w niesamowity sposób, o Chochlikach-Farbnikach, które potrafią odnowić księżyc.
Poznajemy również szkołę muzyczną, prowadzoną przez pana Słowika, gdzie śpiewu uczą się różne zwierzęta.
Kolorowe, dźwiękonaśladowcze wyrazy, wyróżniające się w tekście, to nie lada gratka dla małych czytelników. Można przez chwilę pośpiewać, jak sowa, słoń, żaba, lew, a nawet krokodyl!
Tych kolorowych zdań znajdziemy w tekście bardzo dużo. Zaznaczono bowiem te fragmenty,które miały zwrócić naszą uwagę. Na przykład wypowiedź księżyca:

- Nie, tego proszę mi nie robić! Proszę to zamalować!- wzburzył się Księżyc. - Nie zniosę ornamentów na twarzy! Jestem facetem, nie dziewczyną! Nie, nie i jeszcze raz nie!

To akurat zrozumiałe :),ale są też teksty, według mnie za trudne i chwilami napisane zbyt wyszukanym- jak na bajki- językiem.
Niewiele jest takich zwrotów, ale jednak czytając zdanie:

"Można by w tym wypadku sformułować tezę, że dobro istnieje naprawdę, niezależnie od wszelkich uwarunkowań" ...zastanowić może przez chwilę, co właściwie czytamy?

Gdyby takie zdanie przedstawić komuś jako wyrywkowy fragment tekstu, to podejrzewam, że absolutnie nie domyśliłby się, że pochodzi on z bajki dla małych dzieci.

Oprócz kolorowych tekstowych wyróżnień, w każdej opowieści znajdziemy na końcu morał-wniosek-przesłanie, który podsumowuje nam przeczytaną historyjkę. I znów jedne są bardziej zrozumiałe inne trochę trudniejsze.
Dowiemy się jednak, że ...mistrzem nie zostaje się przez przypadek. Żeby stać się najlepszym w jakiejś dziedzinie, wszystkiego trzeba się nauczyć oraz jak wiele można zyskać, dzieląc się z innymi swoją własnością...

Całość ładnie ilustrowana, może tylko szkoda, że dość miękka oprawa ma tendencje do wyginania i zniszczenia książeczki przy częstym użytkowaniu.

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

• Martyna i Juliusz
  • Biblioteka Wiśniowa
  • Ciekawa/intryg. okładka
  • ZABAWNE.
  • Dla dzieci
  • Piękne ilustracje
  • Dla dzieci i nie tylko

Dodaj cytat z książki 10 opowieści o bajecznej treści.