Joga. Jak zmienić postrzeganie swojego ciała i życia

Okładka książki Joga. Jak zmienić postrzeganie swojego ciała i życia Melaine Klein
Okładka książki Joga. Jak zmienić postrzeganie swojego ciała i życia
Melaine Klein Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
oga and Body Image: 25 Personal Stories About Beauty, Brave
Vital
2015-07-20
2015-07-20
Ischim Odorowicz-Śliwa

Książka w oryginale prawdopodobnie jest całkiem sensowna, jednak po polsku nie da się tego czytać. Książka jest napisana niezrozumiałą polszczyzną.

Pierwszy przykład z brzegu: "Z tego powodu borykam się z brakiem świadomości w zachodniej kulturze jogi głównego nurtu dotyczącej tego, jak wiele niektórych z nas kosztuje samo pokazanie się na zajęciach, dotyczącej czystej odwagi niezbędnej do odbycia takich negocjacji w przestrzeni publicznej oraz dotyczącej tego, co czyni przestrzeń w pełni dostępną dla ogromnej rzeszy ludzi, którzy nigdy nie poczują się komfortowo, wchodząc do typowego studia jogi."

Albo: "Wraz z narodzinami mojego pierwszego dziecka mój psychiczny i emocjonalny powrót na złą drogę, towarzyszący fazie jogicznego atlety, nie był już korzystny."

Albo: "Spakowałam opięte jeansy i spódnice ołówkowe niedługo po tym, gdy na teście ciążowym zobaczyłam wynik dodatni, żebym przypadkiem nie zdenerwowała się doświadczeniem usiłowania wbicia się w nie, kiedy moje ciało zacznie się nagle rozszerzać."

Książka przedstawia historie osób z różnych środowisk, których życie uległo zmianie dzięki jodze. Pokazuje, jak joga umożliwia akceptację własnego ciała i własnych ograniczeń. Zachęca do praktyki. Polecam dla tych, którym brakuje motywacji do regularnych ćwiczeń.

Melanie Klein i Anna Guest-Jelley mają wspólną pasję, którą jest joga. Dla każdej z nich joga stała się czymś więcej niż tylko treningiem. Stała się częścią nich samych, sposobem na życie… czeka to każdą osobę, która zdecyduje się stanąć na macie. Taka kolej rzeczy. Z ich inicjatywy powstała publikacja „Joga. Jak zmienić postrzeganie swoje ciała i życia”. To zbiór historii 25 osób, którzy zmienili swoje życie dzięki jodze.
Sama natrafiłam na jogę na takim etapie życia, gdzie już nic nie było mi w stanie pomóc wyjść z okropnych stanów nerwicowych. To właśnie wtedy zdecydowałam się po raz pierwszy stanąć na macie, mimo że myśl o tym krążyła w mojej głowie już od dawna. Nigdy nie zapomnę tego, jak się czułam po pierwszych zajęciach. Nigdy nie zapomnę chwil, w których dostrzegałam, co dzięki jodze się zmieniło. I już nigdy nie porzucę mojej maty, bowiem joga stała się częścią mnie. Myślę, że spotyka to każdego, kto postanawia się na dobre zaangażować w tę dziedzinę. Uwaga, joga silnie uzależnia!
Myślę, że moja historia w pewnym stopniu przypomina wszystkie te, z którymi zapoznałam się dzięki tej książce. Opowieści poszczególnych osób łączy to, że w życiu każdego nastąpiły zmiany na lepsze. Niezależnie od tego, czy ktoś choruje na AIDS, jest otyły, ma wrodzone wady genetyczne, jest uzależniony od heroiny, nie akceptuje swojego ciała, czuje się odrzucony przez społeczeństwo, każdy ma prawo do tego, aby dążyć do czegoś pozytywnego. Książka ta doskonale pokazuje to, że jogę może zacząć praktykować każdy. Nie jesteś rozciągnięty? Masz kilka dodatkowych kilogramów? I co z tego! Zaufajcie mi, to nie ma najmniejszego znaczenia. Przedstawione tutaj historie to opowieści zwykłych ludzi, którzy po prostu odważyli się zrobić coś dla siebie.
W wielu przypadkach mamy do czynienia z przypadkami, w których pojawił się problem z akceptacją siebie i swojego ciała. Głównie kobiety mają obsesję na tym punkcie, chociaż problemy z akceptacją mogą mieć wiele różnych przyczyn. Joga całkowicie zmienia sposób postrzegania siebie. Sama chwilami nie wierzyłam w to, jak bardzo zmienił się mój światopogląd po kilku miesiącach spędzonych na macie. A dzięki tej książce byłam w stanie się upewnić, że nie są to tylko moje farmazony, a że faktycznie coś takiego ma miejsce. Pozytywne zmiany to taki przyjemny efekt uboczny praktyki.
Myślę, że Melanie Klein i Anna Guest-Jelley miały naprawdę doskonały pomysł, dzięki któremu powstała oryginalna publikacja dotycząca jogi. Nie jest to kolejny podręcznik opisujący poszczególne asany i sposoby ich wykonania, ale coś znacznie więcej. Historie tutaj przedstawione z pewnością mogą zachęcić nie jedną osobę do rozpoczęcia praktyki, są niezwykle motywujące i serce się raduje, gdy się czyta o tym, jak ludzie byli w stanie zmienić swoje postrzeganie samych siebie i otaczającego ich świata. To niesamowite, że dzięki praktyce jogi można wyjść z najgorszych stanów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych. Zdecydowanie jest to pozycja warta uwagi!

• Psychologia, poradniki
  • Rok 2016
  • Joga/Anatomia/Ruch
  • Joga

Dodaj cytat z książki Joga. Jak zmienić postrzeganie swojego ciała i życia