Ciało obce

Okładka książki Ciało obce Rafał A. Ziemkiewicz
Okładka książki Ciało obce
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
Nowa proza polska
Świat Książki
2005-01-01
2005-01-01

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Książka negatywnie postrzegana , gdyż o zgrozo, autor śmie być konserwatywnym publicystą a na dodatek prawicowym, cokolwiek to znaczy. Książka jest bardzo ostra jeśli chodzi o seks i opinie. Przeczytałem ja kilka razy, sam mam pięćdziesiąt ileś lat i niestety większość się zgadza. Hormony uderzają do głowy i błogosławieństwem będzie jak w końcu przestaną, można się wtedy zająć innym , mniej skazanymi na szyderstwa i zdrady sprawami. Bardzo celnie są też ujęte sprawy polskie lat 80, jak to w imię przemian i demokracji robotnicy zostali zbydlęceni w imię robienia szemranych interesów przez elitę. Cóż rzeczywiście Polska to piękny kraj , a Polacy fajni ludzie w spotkaniach bezpośrednich ( również za granicą uchodzimy za freaków). Niestety co wypływa do mediów wszelakich, pokazuje nas niby największych burków świata. Polecam, przeczytajcie to jako autor nieznany jeśli macie uprzedzenia.

Dla kogoś kto obserwuje publicystykę autora pozycja zaskakująca. Ale mi się ta powieść podobała. Jakby taki strumień świadomości przeskakujący z wątku na wątek. Miałem skojarzenie z książkami Philipa Rotha i Jerzego Kosińskiego które czytałem dawno temu, ale problematyka relacji kobieta mężczyzna była podobna. Najlepszy i najbardziej zabawny fragment książki przy którym nie mogłem opanować śmiechu to spotkanie z Groszkiem.

Przed tłustym brzuchem Ziemkiewicza kroczy jego rozdęte ego. Niestety nie zasłania jego prostactwa i problemów z kutasem. Nie dało się doczytać do końca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To dziwna, momentami sprośna, naturalistyczna opowieść - spowiedź znanego prawicowego publicysty. Fikcja miesza się z wątkami autobiograficznymi. Z perspektywy czasu, śledząc karierę RAZ, można stwierdzić że była zamknięciem pewnego okresu w jego życiu i przez ten ekshibionistyczny akt oczyszczenia, publicznego negliżu do kości, Ziemkiewicz wszedł na wyżyny twórczości... w kolejnych książkach. Tak w kolejnych bo Ciało Obce jest jakby nie dokończone, to nie 50 twarzy Greya, to jego pierwowzór osadzony w polskim przaśno-strasznym syfie. Forma strumienia świadomości kogoś kto zamierza za sobą skończyć, ciekawe wątki społeczno polityczne, relacje rodzinne które znane są nam wszystkim.
Zastanawiają tylko złe recenzje. Po ich przeczytaniu wiem już że chodzi o prostacką niechęć do autora tej powieści. "Grzech" hipokryzji w lewicowym umyśle jest grzechem śmiertelnym i nie moze być litości dla Świętoszków.

Książka budzi we mnie obrzydzenie. Nie ze względu na opisy seksu - te akurat w ogóle mnie nie szokują, jak chyba nikogo, kto wie czym jest BDSM.
Tym co mnie odrzuca jest podwójna moralność głównego bohatera. Z jednej strony facet ma bardzo konserwatywne poglądy, niechęć budzi w nim nawet liberalizacja kościoła. Z drugiej strony - jakoś nie przeszkadza mu to zdradzać żonę z wieloma kobietami.
Powieść jest napisana dość dobrze, jeśli chodzi o treść i prowadzenie akcji. Niestety rażąca jest stereotypowość wielu postaci: jak teściowa to zła, jak żona to pruderyjna, jak gej to laluś, a jak matka to Matka Polka.

Po raz pierwszy sięgnąłem po twórczość Rafała Ziemkiewicza, która nie jest publicystyką. Co więcej, podobno nawet ideowi przeciwnicy RAZ-a uznają "Ciało obce" za jego pisarskie opus magnum.

Dlatego też dziwią mnie niskie oceny tej książki w tym serwisie. Pod płaszczykiem tandetnej erotyki, skrywa ona w istocie dojmująco smutny zapis życia 40-letniego mężczyzny w Polsce. Taki pogłębiony "Dzień świra".

Najsmutniejsze i najlepsze zarazem fragmenty "Ciała..." dotyczą szczegółowo opisanego rozpadu małżeństwa. Ziemkiewicz, być może korzystając z osobistych doświadczeń, wspina się tu na poziom refleksji nad rzeczywistością momentami godny Davida Fostera Wallace'a. Serio!

Uczciwie trzeba jednak przyznać, że całościową wymowę książki obniżają nieco nużące wstawki sado-maso, wątki polityczne czy zakończenie, które...jest jakie jest. Niemniej, czegoś takiego się po panu Rafale nie spodziewałem. Zdecydowanie ta lektura zostanie w mojej głowie na długo.

Zmęczyłam do końca.
Biznesy, polityka, autobiografia(?) i sado maso.
Za dużo politykowania, to największy mój zarzut, drugi to brak akapitów i rozdziałów, co wzmaga dodatkowo zmęczenie książką.
Lekkość pióra absolutnie jest, szkoda tylko, że z koncepcją całej formy nie poszło.
Nie polecę jednak.

Zmęczyłam do końca.
Biznesy, polityka, autobiografia(?) i sado maso.
Nie polecę jednak.

Jest to jedna z najgorszych ksiazek, jakie przyszlo mi przeczytac. Erotyka w literaturze moze byc mocna, dosadna, ale tu jest po prostu obrzydliwa. Pamietam tez, ze zaden z antykwariatow nie chcial tej ksiazki, gdyz „ tego mamy duzo”.

W poglądach do Ziemkiewicza mi daleko, fanką fantasy też nie jestem. Ale pomyślałam, że zmierzę się z jego prozą. Niestety poległam - dla mnie zbyt nużąca narracja. Doczytałam do połowy i odkładam na półkę z przekonaniem, że nic z tego nie wynikło.

No coż, po publicystyce, przypadkiem więłam z półki w bibliotece i przeżyłam totalne zaskoczenie.
Obsceniczna, mocna, nieprzywoita czasem niesmaczna, ale przebijał z niej dosadny język autora znanego z ciętych komentarzy politycznych. Po początkowym zaskoczeniu, przywykłam nawet do jej wulgaryzmów i czytałam dalej mimo, że nie przepadam za tego typu ksiażkami.
Wole jednak inne publikacje tego autora i bardzo lubie jego bezpośrednie komentarze, a to traktuje jako "przygodę" autora.

Wole jednak...

• Beletrystyka