Ciało obce

Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
Świat Książki
literatura piękna
Nowa proza polska

Po raz pierwszy sięgnąłem po twórczość Rafała Ziemkiewicza, która nie jest publicystyką. Co więcej, podobno nawet ideowi przeciwnicy RAZ-a uznają "Ciało obce" za jego pisarskie opus magnum.

Dlatego też dziwią mnie niskie oceny tej książki w tym serwisie. Pod płaszczykiem tandetnej erotyki, skrywa ona w istocie dojmująco smutny zapis życia 40-letniego mężczyzny w Polsce....

Zmęczyłam do końca.
Biznesy, polityka, autobiografia(?) i sado maso.
Za dużo politykowania, to największy mój zarzut, drugi to brak akapitów i rozdziałów, co wzmaga dodatkowo zmęczenie książką.
Lekkość pióra absolutnie jest, szkoda tylko, że z koncepcją całej formy nie poszło.
Nie polecę jednak.

Jest to jedna z najgorszych ksiazek, jakie przyszlo mi przeczytac. Erotyka w literaturze moze byc mocna, dosadna, ale tu jest po prostu obrzydliwa. Pamietam tez, ze zaden z antykwariatow nie chcial tej ksiazki, gdyz „ tego mamy duzo”.

W poglądach do Ziemkiewicza mi daleko, fanką fantasy też nie jestem. Ale pomyślałam, że zmierzę się z jego prozą. Niestety poległam - dla mnie zbyt nużąca narracja. Doczytałam do połowy i odkładam na półkę z przekonaniem, że nic z tego nie wynikło.

No coż, po publicystyce, przypadkiem więłam z półki w bibliotece i przeżyłam totalne zaskoczenie.
Obsceniczna, mocna, nieprzywoita czasem niesmaczna, ale przebijał z niej dosadny język autora znanego z ciętych komentarzy politycznych. Po początkowym zaskoczeniu, przywykłam nawet do jej wulgaryzmów i czytałam dalej mimo, że nie przepadam za tego typu ksiażkami.
Wole jednak...

Inna, poszerzy horyzont.

Tak słabej książki RAZ nie przypominam sobie. Strata czasu.

Wolę RAZa jako autora fantastyki, z którą chyba na dobre już się niestety rozstał. Tutaj, w powieści realistycznej, niby poradził sobie dobrze, ale nie przekonał mnie. Rzecz mocno intymna, erotyzująca, będąca portretem faceta próbującego radzić sobie z problemami zawodowymi i osobistymi w latach 90. Niby sprawnie napisana, ale jednak czegoś brakuje.

Bardzo bezpośrednia i mało elegancka w wyrazie książka, autobiografia RAZ-a. Język jest mało wyszukany więc dosyć szybko się czyta, jednak praktycznie brak jest akapitów, często jeden na 2 strony lub 3. Nie w moim guście.

Strasznie nie lubię tego Ziemkiewicza i uważam że za głęboko wszedł w politykę. Czy on jeszcze pisze normalne książki? Czy jest tylko propagandzistą prawicy ? Przepisuję oceny z biblionetki i ta książka dostała tam 5 czyli 8 tutaj gwiazdek. Znaczy podobało mie się chociaż wstyd się przyznać. Zostawiam bardzo dobrą ocenę bo musiało w tym coś jednak być. Tylko co ? Żeby tylko...

• Literatura polska
  • 2012