Odważny

Jack Campbell Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Zaginiona flota (tom 3) fantastyka, fantasy, science fiction
Courageous
fantastyka, fantasy, science fiction
2012-05-07
Robert J. Szmidt
zaginiona flota

Dla fanów gatunku w/g mojej oceny rewelacja.

Dramaturgia nieco rośnie i pojawia się cień działania obcej cywilizacji. Jeszcze nikt nic nie wie, a jednak już mamy tajemnicę z dreszczykiem.
W ramach moich luźnych refleksji technologicznych zastanawiam się, czy autor ma zielone pojęcie, czym jest ogniwo paliwowe?. To nie jest bateryjka, którą trzeba po zużyciu wyrzucić i udać się do „Biedronki” po nową. Mówiąc obrazowo -...

Trzecia część dosyć ciekawej militarnej space opery.
Plusy:
- w końcu trochę wyjaśnień na temat sposobu podróżowania w przestrzeni;
- no i wreszcie opisano okręty wchodzące w skład floty oraz ich klasyfikację i rodzaje;
- ponadto pokazano, które z okrętów zniszczono w poprzednich bitwach ze wskazaniem miejsca ich zniszczenia;
- czyta się szybko, dobra rozrywka i relaks;
-...

Kolejna część z serii, kolejny raz rzemieślnicza robota.
Bez nadzwyczajnego polotu i z przewidywalną fabułą, ale
za to czyta się bardzo dobrze oraz nie męczy jak to niektóre z opowieści sci-fi mają w zwyczaju.
Fantastyka z naciskiem na militaria i zarządzanie flotą, gdzie autor ani razu nie filozofuje, ani nie wciska na siłę czytelnikowi pseudonaukowego bełkotu.
Mają się...

Dobre czytadło. Sprawnie napisane, szybko się czyta. Choć cała koncepcja bardzo grubymi nićmi szyta. W ciągu stu lat niczym w filmie Idiokracja armie obu stron konfliktu zapomniały o taktyce i hierarchii wojskowej (o książkach i filmach instruktażowych pewnie też zapomnieli )Naprawdę potrzeba sporo dobrej woli by założenia autora obronić i spojrzeć na nie z dozą...

No wreszcie! Wreszcie coś się ruszyło! Przez całą drugą część i połowę trzeciej czekałam na jakiś zwrot akcji, na jakieś fajerwerki (dotyczące fabuły, nie walki w kosmosie, bo tej u Campbella zawsze jest aż nadto), no i wreszcie się doczekałam.

Coraz więcej szczegółów świadczy o istnieniu trzeciej frakcji w wojnie, czego nikt do tej pory nie brał na poważnie. Czy są to...

Dobry cykl, zdecydowanie polecam jeżeli komuś spodobały się poprzednie tomy :>

Dobra.

Trzeci tom serii w końcu wyróżnia się odrobinę bogatszą fabułą, pojawiają się nowe wątki, kilka niewiadomych, nie ma tylko jednoznacznie zarysowanej walki dobrej demokracji ze złym totalitaryzmem, tak wyraźnie zarysowanej w pierwszych dwóch tomach. Mimo tego ... brak głębi u bohaterów nadal bije po oczach, choć nawet w tym elemencie można doszukać się delikatnej poprawy.

Cykl na początku był całkiem interesujący, ale z tomu na tom ujawnia się jego największa wada - powtarzalność. Przelot floty wygląda trochę jak w grze komputerowej: dotarcie do systemu, sprawdzenie, co generator dziś wylosował, poradzenie sobie z zagrożeniem, spotkanie dowódców, lot dalej. Geary krąży między mostkiem Nieulękłego, swoją kabiną, salą konferencyjną oraz...

• Science Fiction
  • Fantastyka