Pan Samochodzik i Złota Rękawica

Okładka książki Pan Samochodzik i Złota Rękawica Zbigniew Nienacki
Okładka książki Pan Samochodzik i Złota Rękawica
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Pan Samochodzik (tom 13) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pan Samochodzik (tom 13)
Edipresse
2015-12-21
2015-12-21
Mazury

240216 audio G8.
Pierwszy raz w serii nie wszystkie wydarzenia są przedstawione linearnie. Całość bardzo ciekawa. Mam wrażenie, że powrót autora do formy lub bardziej się przyłożył - w kontekście kilku wcześniejszych pozycji. W każdym razie mi bardzo przypadła do gustu. Jest mniej wiadomości historycznych, a postacie oryginalne i bardzo dobrze narysowane. Moje top 3 z dotychczas przeczytanych

240216 audio G8.

Czytałem będąc nastolatkiem i wciągnęła mnie jak każda inna książka z tej serii.

Doszedłem do wniosku, że zbyt poważnie podchodzę do książek z serii Pan Samochodzik i traktuję je nazbyt dosłownie. A wręcz przeciwnie, powinienem patrzeć na nie z przymrużeniem oka i mieć spory dystans. Jakby nie patrzeć to są to książki skierowane główne do młodzieży a mając na karku prawie czwarty krzyżyk powinienem brać te powieści w bardzo duży cudzysłów. Zrobiłem tak z powieścią „Pan Samochodzik i Złota Rękawica”, machnąłem na wszystko ręką i dzięki temu nie zawiodłem się już tak srogo jak przy poprzednich częściach.

Schematyczność zręcznie pominiemy. Po prostu Nienacki miał taki sposób budowania swoich fabuł. Miał pewien schemat i tego się trzymał. Pomińmy pewne absurdalne wątki (jak to, że jednym z bohaterów powieści był sam Roger Moore). Zostanie nam czysta rozrywka. Mamy wartką fabułę, dzieje się w naprawdę pięknych okolicznościach przyrody bo na naszych polskich Mazurach. Do tego intryga w tej powieści jest troszeczkę lepiej i ciekawiej skonstruowana i poprowadzona. No i na plus przeogromna wiedza autora – nie tylko na tematy historyczne, które mnie zawsze u Nienackiego urzekały – ale dla odmiany trzeba przyznać, że swoboda w jakiej porusza się autor w tematyce żeglarskiej robi naprawdę imponujące wrażenie. Albo autor miał ogromną wiedzę albo się świetnie przygotował.

Fani cyklu nie powinni się nudzić.

Chyba najlepsza książka w całym cyklu.

Chyba najlepsza książka w całym cyklu.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Jeden ze słabszych odcinków Pana Samochodzika - Nienacki jakby na wykończeniu (zużycie materiału). O ile początek zachęcający, to potem coraz mniej weny twórczej autora. Niestety tylko 6

Uwielbiam Pana Samochodzika, to na nim zdobywałem pierwsze młodzieżowe szlify czytelnicze, jednakże nie będę najwyżej oceniał tej książki. I na pewno tylko sentyment nie pozwala mi ocenić jej niżej :)

Zaintrygował mnie wątek spotkania Pana Tomasza z Rogerem Moorem w Polsce w zamku w Karnitach podczas kręcenia jednego z odcinków Świętego. Co do samego zamku można dzisiaj skorzystać z noclegu w nim jako turysta, a czy do faktycznego spotkania mogło dojść zachęcam do sprawdzenia we własnym zakresie ;)

Pan Samochodzik, bohater mojej młodości. Z przyjemnością sięgam po kolejne części jego przygód by przypomnieć sobie jego wyczyny. Tym razem jest to historia, trochę inna niż wszystkie wcześniejsze. Nasz bohater szuka bowiem autora wiersza. Wiersza, który powstał bardzo dawno. Czy tylko to kieruję naszym Panem Samochodzikiem? Czy może ma jakiś ukryty cel. Przy okazji tych poszukiwań poznaje znanych aktorów, między innymi samego " świętego". Pojawia się również jego częsty rywal i przeciwnik Waldemar Batura. Dużo jak zwykle opisów pięknych polskich regionów. Ich walorów turystycznych i historycznych. Warto przeczytać.

Niestety ,,Złota rękawica'' brutalnie zrzuca Nienackiego, ze szczytu, który pozwoliły mu zdobyć poprzednie trzy części cyklu o Panu Samochodziku (nie licząc tej o Winnetou). Może i sam pomysł poszukiwania zaginionego autora pewnego dawnego wiersza, który przeciwstawiał się postępującej germanizacji Mazur, wydaje się być intrygujący, to sposób poprowadzenia akcji, wprowadzanie kolejnych postaci i sam finał wołają o przysłowiową pomstę do nieba. Kompletnie nie rozumiem idei umieszczenia w powieści postaci Diany Denver i Simona Templara (czy raczej Rogera Moore'a),przez co moim zdaniem opisana historia jest jeszcze mniej poważna. Problemem dla czytelnika może być również duże nagromadzenie typowo żeglarskiej nomenklatury, choć akurat mi jako miłośnikowi muzyki folkowo-szantowej, w ogóle to nie przeszkadzało. Na plus z kolei można policzyć pojawienie się Waldemara Batury, dzięki czemu konflikt pana Tomasza ze swoim głównym przeciwnikiem, ma swój dalszy ciąg.

Bardzo letnia, mazurska, żeglarska przygoda. Miły powrót do beztroskich wakacyjnych mazurskich chwil.

• Dzieciństwo
  • Pan Samochodzik