Ile kosztują marzenia

Okładka książki Ile kosztują marzenia Melissa Hill
Okładka książki Ile kosztują marzenia
Melissa Hill Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lakeview (tom 1) literatura piękna
Lakeview (tom 1)
The Truth About You
Prószyński i S-ka
2016-03-08
2016-03-08
2011-04-28
Anna Kłosiewicz
miasteczko rodzina dzieci

Wzruszająca historia o kobietach z Lakeview. Nina, Jess oraz Ruth są powiązane razem tematem macierzyństwa. Każda na inny sposób. Nina jest załamanapo rozstaniuze swoim chłopakiem. Przyjeżdża do Lakeview, aby odpocząć i podjąć decyzje dotyczącą dziecka.Zamieszkuje u ojca. W jej życiu jest pewna tajemnica. rodzinna. Jess odwiedza przyjaciółki w Lakeview. Obie są matkami. Pod ich wpływem Jess stara się zajść w ciąże. Ruth aktorka Hollywood spędza noc z aktorem Troyem i zachodzi w ciążę. Oboje razem grają główne role w serialu. Ruth wraca do Lakeview, aby przemyśleć swoje życie. Bardzo dobra lektura.

Po wielu latach w rodzinnym miasteczku Lakeview spotykają się trzy koleżanki z tak zwanej szkolnej ławki. Każda z kobiet przyjeżdża z różnym bagażem doświadczeń i nowym pakietem emocji oraz uczuć związanych z czekającymi ich zmianami.

Nina Hughes właśnie rozstała się z chłopakiem, ale z tego związku pozostała pamiątka. Dziewczyna zmuszona jest zakończyć pewien etap w swoim życiu, ale niestety, jej zdystansowany i aspołeczny ojciec, z którym przez wiele długich lat nie utrzymywała kontaktu, buduje tylko napiętą atmosferę, przez co Ninie trudno jest zaaklimatyzować się w rodzinnym domu z dala od wspierającej i kochającej ją z całego serca matki. Jess Armstrong stawia na karierę, uznawana jest za lokalną modnisię, która cieszy się swobodą, wolnością, luksusowymi podróżami i udanym małżeństwem, ale niestety, brak dzieci nie jest najlepiej odbierany przez jej najbliższe koleżanki, przez co czuje się niezrozumiana i odtrącana. Ruth Seymour to gwiazda telewizyjnego show, kobieta pławi się w blichtrze, uwielbia zainteresowanie wokół jej osoby.
W pewnym momencie życie każdej z dziewczyn zmienia się diametralnie i każda z nich stoi przez ważnym życiowym wyborem, który na zawsze i całkowicie zmieni ich życie. Wspólnym mianownikiem splątanych historii bohaterek powieści jest ciąża oraz los dziecka, które pojawiło się w różnych okolicznościach, tych upragnionych, ale także i mniej chcianych i oczekiwanych. Nina, Jess oraz Ruth mają nie lada życiową zagwozdkę, co wybrać, postawić na siebie, na karierę czy na pełne niespodzianek i niepewności macierzyństwo?

Powieść ta nie tylko obrazuje przyjaźń trzech dziewczyn pochodzących z zupełnie różnych światów, ale przedstawia także ciążę i dziecko w różnych perspektywach, w odcieniach czerni i bieli, w obrazie rzeczywistości, w codziennych osobistych zmaganiach kobiet, także samotnych, które nie planowały ciąży, nie spodziewały się jej, a przyszła ona niezapowiedzianie.
Owszem, na myśl o ciąży przychodzi wiele pozytywnych skojarzeń, ale bywają w życiu trudne do przeskoczenia sytuacje, są indywidualne historie kobiet, dla których ciąża ma aspekt zaskoczenia, ale niestety, tego nie do końca chcianego i oczekiwanego. Dziecko to nie kaprys, to żywy człowiek, który wymaga bliskości, ciepła, miłości i zaangażowania (najlepiej dwóch stron),ale bywa i tak, że los bywa okrutny i nie do końca posiadanie dziecka jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego tak ważna jest empatia, pewna próba zrozumienia i postawienia się w sytuacji kobiety, która stoi przed poważnym dla niej dylematem, zwłaszcza kiedy kobieta stawia także dobro dziecka na pierwszym miejscu, a jej samej jest ciężko o jego zrealizowanie. Całe szczęście, przynajmniej w przypadku fabuły tej powieści, żadna z bohaterek, choć przeżywała trudne chwile, tak w przyjaźni znalazły ukojenie, wsparcie i odwagę, aby stawić czoła i zmierzyć się z nową rzeczywistością.

Powieść obyczajowa o poplątanych losach kilku młodych kobiet z małego irlandzkiego miasteczka pod Dublinem.
W książce aż roi się od ciąż, dzieci, partnerów i problemów z tym związanych. Najważniejsze sprawy przyjaciółek są roztrząsane w kawiarence Elli przy kawie i smacznych ciastkach, a wśród stałych bywalczyń jest pochodząca z miasteczka hollywoodzka gwiazda.
Jest to bezsprzecznie powieść dla kobiet i o kobietach.

Jest to...

"Inaczej to sobie wyobrażała, dlatego tak bardzo bolało, że jej marzenia się nie ziściły, wszystko zmieniło się na gorsze."

Powieść na szybkie, lekkie, ale też przyjemne i sympatyczne zaczytanie w romantycznym i refleksyjnym nastroju. Wiele w niej emocji, rozterek, wahań, wewnętrznych zmagań, niepewności i niewiadomych. Sporo też walki o własne szczęście i pragnienia, na przekór nieprzychylnym kaprysom losu, popełnianym błędom i niecodziennym okolicznościom. Pomiędzy zdarzeniami ukryta tajemnica z przeszłości, która potrafi zmienić wszystko, wyjaśnić wiele zagadek i dać nadzieję na pomyślność. Powieść o tym, jak ważne są w naszym życiu marzenia, że warto je mieć, cieszyć się z ich realizowania, właściwie odbierać ich wielki wkład w najbliższe sercu człowieka wartości. Jednak czasem, kiedy zbyt mocno się spinamy, za bardzo nam na czymś zależy, jesteśmy całkowicie tym pochłonięci, marzenia potrafią nas mocno ograniczyć, wyidealizować świat wokół nas, zmusić do kompromisów kosztem siebie samego, przyjętych zasad i norm. Nie dostrzegamy wówczas tego, co najistotniejsze, zapominamy o prawdziwej szczerości wobec samego siebie. Skrywamy się pod płaszczykiem pozornych sukcesów, przypisanej wyidealizowanej roli czy złudnym zapomnieniu bolesnego zawodu, który ktoś nam sprawił. Mylnie zakładamy, że życia innych są ciekawsze i barwniejsze, ale kiedy przyglądamy się im z bliska dostrzegamy mnóstwo niepokojących pęknięć i rys.

Trzy trzydziestoletnie kobiety, każda z nieco inną historią, a jednak powiązane poprzez miasteczko Lakeview, będące tymczasowym przystankiem, chwilową przerwą w nagłej potrzebie. Nina Hughes, zraniona przez mężczyznę, świeżo po zerwaniu bolesnego związku, próbuje odszukać własne miejsce na ziemi, uważnie przygląda się swojej tożsamości i poszukuje kojącej stabilizacji. Jess Armstrong, odnosi spektakularne sukcesy w pracy, jednak najbardziej pragnie tego, aby wreszcie jej rodzina się powiększyła, a ten pomysł niekoniecznie spotyka się z akceptacją męża. Ruth Seymour, robi oszołamiającą karierę aktorki, zaczyna zmieniać swoje priorytety, zaś życie w pełnym blasku przestaje już być tak nasycone barwami, podobnie jak towarzysząca na co dzień sława i zainteresowanie mediów. Życzliwość mieszkańców miasteczka, przyjaźń nawiązująca się między kobietami, docieranie i oswajanie własnych lęków i obaw, wyznaczają kobietom nowe kierunki, możliwości i szanse. Czy będą potrafiły je wykorzystać i sięgnąć po swoje marzenia? Jak bardzo świat wyda się im inny od tego, jak do tej pory go odbierały? Jakie warunki muszą spełnić, aby odnaleźć klucz do własnego szczęścia, prawdziwej miłości i życiowej satysfakcji?

bookendorfina.pl

Melissa Hill to osoba, która pisze powieści ciepłe, idealne do zabrania na wakacje, lub przeciwnie, na zimne wieczory przy kominku.
Muszę się przyznać, że pierwszą książką tej autorki (to znaczy pierwszą przeze mnie przeczytaną) byłam dość mocno rozczarowana. Mimo, że temat był ciekawy, dobry warsztat pisarski, to jednak mi coś nie zagrało. Nigdy jednak nie poprzestaję na jednej pozycji danej osoby- dla mnie sięgnięcie po kolejną jest jakby sprawdzianem. Często zdarza się, że pomimo braku zachwytu jedną książką- drugie spotkanie z tym samym twórcą okazuje się strzałem w dziesiątkę.
Początkowo nie czytało mi się dobrze- nie miałam pojęcia co się dzieje, czułam się zagubiona. Nie orientowałam się kto jest kim dla kogo. Takie zagubienie minęło po przeczytaniu kilkudziesięciu stron. I to dopiero wtedy zaczęłam odczuwać radość z lektury oraz niechęć do powrotu do spraw przyziemnych.
Ktoś mógłby powiedzieć, że akcja toczy się wokół jednego tematu: dzieci. To prawda, lecz każda z bohaterek ma odmienny problem. Nina zakończyła związek z dotychczasowym partnerem ponieważ ten zataił pewien ważny szczegół dotyczący jego życia. Ruth to gwiazda serialu telewizyjnego która przyjeżdża na krótki urlop do swojego maleńkiego rodzinnego miasteczka. Jess nie ma dziecka, lecz od jakiegoś czasu czuje się odsunięta na boczny tor- jej przyjaciółki zostały mamami.
Wbrew pozorom nie jest to książka o niczym, przeciwnie, można wynieść z niej naukę, a być może i znaleźć rozwiązanie swojego problemu. Pokazuje sytuację związaną z ciążą i posiadaniem dzieci z różnych punktów widzenia. To pouczające doświadczenie.
Najbardziej zaciekawił mnie wątek Jess. Nie potrafię zrozumieć zmiany jej przyjaciółek, ich lekceważącego tonu i obracania się tylko w towarzystwie osób, które mają już pociechy. Owszem, lepiej się rozumiały, ale czy to jest powód do braku kontaktu z kimś innym? Kobiety, o których tu mowa myślą i mówią tylko o jednym. Wszystko odchodzi na boczny tor. Dzieci są ich celem w życiu (oraz rywalizacja, które dziecię więcej umie). Ich życie osobiste schodzi na dalszy tor. Prędzej czy później taki stan rzeczy "zemści" się na nich, a partnerzy zechcą żony, a nie mamy 24h mówiącej tylko o kupkach i zupkach.
To nie jedyna nauka wynikająca tej powieści. Sytuacja Jess pokaże, że nie warto mieć sekretów, a postępowanie tak jak ktoś od nas oczekuje nie zawsze jest dobre. To my wiemy, co jest dla nas najlepsze. To my jesteśmy kowalami swojego losu. Nie warto podążać za tłumem, za to dobrze jest wsłuchać się w siebie. Kłamstwo należy potępiać. Jessie postąpiła źle, jednak jestem w stanie ją zrozumieć.
Polecam tę książkę. Czas spędzony przy niej to bardzo miłe chwile.

1970

Dziecko to mała, bezbronna i krucha istotka, która potrafi namieszać w życiu każdego człowieka. Takowe maleństwo wywraca wszystko do góry nogami, bo jego pojawienie się sprawia, że nic nie jest już takie same. Niektórzy mają pełną świadomość tych zmian i pragną ich, ze wszystkich sił dążąc do zostania rodzicem. Z kolei inni czują ogromny strach przed tak wielką odpowiedzialnością - kiedy dopada ich, są przerażeni, a nawet zdruzgotani. Wszystkie odczucia są normalne oraz zrozumiałe, jednak warto mieć na uwadze dobro dziecka, które samo nie prosiło się na świat.

Lakeview to niewielkie miasteczko, gdzie każdy zna każdego. Nina przyjeżdża do rodzinnej miejscowości, zatrzymując się u małomównego i wycofanego ojca, ponieważ przeżywa rozstanie z mężczyzną, który skrywał przed nią swój rzeczywisty stan cywilny. Trish jest dziennikarką pracującą w miejscowej gazecie, która nie spełnia się w swojej robocie, gdyż Lakeview wydaje się być zbyt nudnym miasteczkiem, pozbawionym jakichkolwiek afer czy ciekawostek. Ruth to hollywoodzka gwiazda, która przyjeżdża w odwiedziny rodziców, aby pochwalić się swoim sukcesami. Okazuje się, że jedna decyzja podjęta pod wpływem chwili zmieni jej całe życie. Z kolei Emer jakiś czas temu dołączyła do grona mam, co spowodowało, że nie zawsze odnajduje się w nowej roli. Wśród tych kobiet przewija się także kilkudziesięcioletnia Ellie - trzydzieści lat temu podrzucono jej niemowlę pod drzwi kawiarni, którą prowadzi...

"Ile kosztują marzenia" to powieść, której głównym tematem jest macierzyństwo - jego blaski i cienie. (Nie)świadoma rywalizacja pomiędzy matkami w kwestii rozwoju ich dzieci, samotne macierzyństwo, wybór pomiędzy karierą a byciem matką, konieczność zrezygnowania z dotychczasowego luksusowego oraz beztroskiego życia na rzecz całkowitego poświęcenia się wychowywaniu potomka, jak również pragnienie posiadania dziecka ze względu na potrzebę przynależności do grona przyjaciółek, które są mamami. Tym wątkom towarzyszą jednak też inne, jak zdradzanie i bycie zdradzaną, życie w kłamstwie, poświęcenie się karierze kosztem miłości.

Książka dzieli się na rozdziały - każdy z nich dotyczy którejś z bohaterek. Ich losy przeplatają się, co niekiedy okazuje się dość chaotyczne. Najciekawiej czytało mi się o perypetiach Jess, za to postępowanie Ruth oraz Trish niejednokrotnie wzbudzało moją irytację. "Ile kosztują marzenia" to bardzo przeciętna lektura. Nie wywołała we mnie oczekiwanych emocji, niekiedy dłużyła się i nudziła. W moim odczuciu to takie zwyczajne czytadło, po które można sięgnąć z braku lepszych możliwości, ale nie ma po co za bardzo o nie zabiegać.

Losy owych bohaterek uświadamiają brak jakiegokolwiek sensu w zazdroszczeniu innym ich życia, bo niemal pewne jest to, iż oni również borykają się z masą problemów, którymi nie dzielą się z resztą ludzkości, a starają się trzymać je w tajemnicy. Do tego istnieje duża możliwość, że te same osoby zazdroszczą właśnie nam. Niczyje żyje nie jest idealne, wszyscy mamy swoje problemy i niepotrzebnie zawracamy sobie głowę żywotem innych...

Splątane losy kobiet, które łączy jedno - dziecko, a dokładnie ciąża. Każda patrzy na sprawę z innej perspektywy, każdą inaczej dotykają problemy czy okoliczności i każda też inaczej odbiera ten temat. Wszystko to opisane w sympatyczny sposób, w sam raz na letnie popołudnie

rewelacyjna książka

rewelacyjna książka

1968

Książka dla kobiet,
o kobietach,
o problemach macierzyńskich
i problemach partnerskich.
6 przyjaciółek,4 ciąże,3 mężatki,2 kochanki i 1 gwiazda TV.
Każda historia jednej z bohaterek bardzo mi się podobała i nie ma do czego się przyczepić.Każda z nich ma inny problem do rozwiązania i musi stawić mu czoło.
Książka bardzo życiowa i realna.

Książka dla kobiet,
o kobietach,
o problemach macierzyńskich
i problemach partnerskich.
6 przyjaciółek,4 ciąże,3 mężatki,2 kochanki i 1 gwiazda TV.
Książka bardzo życiowa i realna.

Macierzyństwo ma różne oblicza. Dla niektórych kobiet jest tym upragnionym i wyczekanym, a dla drugich niezbyt przyjemną niespodzianką, która zepsuje wszystko. Jak by jednak nie podchodzić do ciąży, bycia matką i dziecka, jego pojawienie się zawsze zmienia wszystko. Pytanie tylko - dla kogo na lepsze, a dla kogo na gorsze?

Kiedy na schodach kawiarni Elli zostaje znalezione niemowlę, wszyscy zadają sobie pytanie – jacy rodzice są w stanie porzucić własne dziecko?

W "Ile kosztują marzenia" poznajemy trzy różne kobiety, mierzące się z tematem macierzyństwa. Jedną z nich jest Hollywoodzka aktorka, Ruth Seymour, która wraca do rodzinnego Lakeview na kilka letnich miesięcy. Niestety, przed samym wyjazdem, za sprawą burzliwej nocy z przystojnym aktorem, zrobiło się o niej głośno w mediach. Ruth wraca do domu w atmosferze skandalu, a na dodatek ma okropne przeczucia - czy jej jednorazowa przygoda z przystojnym kolegą z planu nie będzie miała poważniejszych konsekwencji?
Z kolei Jess czuje się coraz bardziej obco w towarzystwie przyjaciółek, które niedawno zostały mamami. Z przykrością odkrywa, że ma z nimi coraz mniej wspólnych tematów. Te dwie rozmawiają tylko o dzieciach, pieluchach, pierwszych ząbkach i krokach. Przerażona, że wkrótce może je całkiem utracić, postanawia jak najszybciej zajść w ciążę. Jednak czy na pewno jest gotowa na macierzyństwo? I co na tę zmianę w jej nastawieniu do dzieci powie mąż?
Natomiast Nina, po paskudnym rozstaniu z partnerem, wprowadza się do ojca, Patricka, z którym od dawna nie utrzymywała kontaktu. Nie dość, że w swoim dawnym domu czuje się obco, to jeszcze ma wrażenie, że jest zupełnie sama z pilnie strzeżonym sekretem. Czy odważy się go w końcu zdradzić? I co z tego wyniknie?

Jedno jest pewne: ktoś w miasteczku wie więcej, niż się do tego przyznaje. A prawdy nie można przecież ukrywać wiecznie…

"Ile kosztują marzenia" Melissy Hill to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki i muszę przyznać, że jestem tą książką pozytywnie zaskoczona. Sięgając po nią, nie spodziewałam się, że tak bardzo mnie wciągnie. Historie Ruth, Jess i Niny, chociaż zdawały się być zwyczajne, (a temat macierzyństwa trochę oklepany) pochłonęły mnie do tego stopnia, że nie mogłam się od nich oderwać. Autorka serwuje nam, czytelniczkom, solidnie napisaną i przemyślaną fabułę oraz wyjątkowo dobrze wykreowanych bohaterów. Spotykamy w "Ile kosztują marzenia" trzy różne kobiety, które stają w obliczu wyzwania, które całkowicie odmieni ich życie: zostaną mamami. Każda z nich ma własną, niepowtarzalną historię, która zaskakuje czytelnika, i, choć podejście tych kobiet do macierzyństwa jest różne, każda z nich budzi sympatię.

Bardzo podoba mi się fakt, że autorka ukazuje różne strony bycia matką - nie tylko te pozytywne. Ukazuje nam, czytelnikom, związane z tym liczne rozterki, pragnienia, tęsknoty i smutki. Nie stara się ubarwiać rzeczywistości, ani jej przekoloryzować. Opisuje życie takim, jakie jest - w jej książce raz jest gorzko, a raz różowo. Raz euforycznie, a zaraz potem smutno i płyną łzy. Autorka podeszła do głównego tematu książki bardzo profesjonalnie. Ukazała problem z wielu perspektyw i przedstawiła kilka różnych punktów widzenia, ale wplotła w fabułę także kilka ciekawych wątków pobocznych, np. niezgodność w małżeństwie, autyzm, wyobcowanie, samotność, rozwód, ciemne strony bycia sławnym i wiele innych. W "Ile kosztują marzenia" można znaleźć niezwykle szeroką gamę zjawisko społecznych oraz emocji i muszę przyznać, że bardzo mi się to spodobało. Mam wrażenie, że nie czytałam tej książki, lecz przeżywałam ją całą sobą. Nawet w chwilach, w których nie mogłam jej czytać, miałam w głowie Ruth, Jess i Ninę. Z niecierpliwością czekałam na momenty, w których będę mogła ponownie wejść w ich świat. Historie stworzonych przez Hill bohaterek wyjątkowo mnie poruszyły. Były w pewien sposób zwykłe, lecz miały to "Coś". Tę magię, za którą kocha się czytać książki. To duży plus tego utworu, który zachęca mnie do poznania pozostałych książek autorki.

Jeżeli więc szukacie problematycznej książki, ukazującej główny temat z wielu perspektyw, która przedstawi Wam wiele punktów widzenia i zaciekawi - "Ile kosztują marzenia" to książka dla Was. Historie głównych bohaterek niezwykle mi się spodobały i czuję, że jeszcze do tego utworu wrócę, choć takie deklaracje nie padają z moich ust często.

Kiedy na schodach kawiarni Elli zostaje znalezione...

• 2016
  • 2016

Dodaj cytat z książki Ile kosztują marzenia