Hell's Angels. Anioły Piekieł

Niebieska Studnia
2016-01-30
2016-01-30
Jarosław Pypno, Radosław Pisula
Hell's Angels gang motocykle socjologia reportaż gonzo literatura amerykańska

Ta książka to świetna reporterska robota. Hunter S. Thompson uczestniczył w życiu Aniołów piekła po czym udokumentował to w iście amerykańskim stylu. W książce nie ma upiększania wydarzeń jak i cenzury. Jest genialna w swej prostocie. Dla fana dwóch kółek pozycja obowiązkowa.

Książka napisana w sposób ciężki do okiełznania. Fabuła teoretycznie pozwala na wykreowanie obrazu, ale tylko chwilowego, żeby za chwile przenieść czytelnika do innej sytuacji i innej postaci. Niestety nie dotrwałem do końca

Jeżeli ktoś oczekuje powieści w stylu "Lęku i odrazu w Las Vegas" to może się zawieść. Mamy tu raczej reportaż o życiu członków HA, którzy na skutek kilku niekoniecznie dobrze zreasearchowanych artykułów stali się nagle celebrytami gdzieś w okolicach 1965 roku. Choć autor sam spędził sporo czasu z Aniołami, to jednak wiele relacji jest tu z drugiej ręki. Thompson w wielu miejscach odnosi się też do wyżej wspomnianych artykułów prasowych z czasów powstania książki, punktując nieścisłości czy przytaczając statystyki. Jest to oczywiście dobra dziennikarska robota, natomiast niekoniecznie zawsze interesująca czytelnika z roku 2023. Na plus bardzo fajny styl pisania i elokwencja autora. Na minus to, że w sumie to trochę mało się w książce dzieje. Warto przeczytać, zwłaszcza, że książka jest dość krótka, ale raczej nie jest to ponadczasowy klasyk na miarę "Lęku i odrazy".

Duży szacunek dla autora który potrafił przeniknąć i zinfiltrować środowisko gangu motocyklowego, by ukazać ich obraz z pierwszej ręki - wbrew pozorów bez gloryfikacji czy zachwytu.

4/10 - ujdzie.

4/10 - ujdzie.

Niezbyt jest tu o czym pisać, ale może wypada, żeby przestrzec potencjalnych czytających. Książka daje nadzieję na jakąś większą i dokładniejszą historię Hell's Angels, a dostajemy tu wycinek może dwóch lat historii klubu i opisu tego, że zawsze możesz dostać w mordę od członków klubu, jeśli nie spodobasz się któremukolwiek z członków HA, a generalnie na reszcie kilkudziesięciu stron popis dywagacji autora na różne tematy, ale praktycznie żadnej treści. Jedyną istotną informacją jest to, że media swoje a życie swoje oraz konkluzja dla motocyklistów, że facet na motorze to zawsze pijak albo złodziej w opinii większości grzecznego społeczeństwa. Aniołowie Piekieł po prostu wpisali się w tę narrację i z radochą ją wykorzystywali. Książka ma się nijak do współczesnych czasów ani do Polski, opowiada o 1964 i 1965 roku w Stanach, gdzie skrzynka piwa była po 1,5 dolara, członkowie HA zostali oskarżeni o kilka niepopełnionych przestępstw, a kończy się na tym, że autor też dostał po mordzie od członków HA i odechciało mu się z nimi jeździć. Książka gorsza niż francuska motoryzacja!

Mocno zawiodłem się na tej książce, bo chciałem otrzymać coś w klimatach Las Vegas Parano na motocyklu, a otrzymałem jakiś szajs o nudnych debilach, którzy nie mają nic ciekawego do przekazania. Na plus zasługuje jedynie ukazanie tego jak media kłamią i manipulują faktami.

Nuda, nuda, nuda.
Co nieco mi wiadomo na temat kultury, historii Hell`s Angels oraz klubów motocyklowych.
Tu niestety, nie poznajemy czegoś z historii, ale tylko malutki wycinek- o ile kojarzę coś koło 3 lat?
W zasadzie są opisane dwa wydarzenia z dwóch lat. I tyle. Nawet to ciekawe nie jest. Zawiodłem się.
Nie polecam.

Nuda, nuda, nuda.
Nie polecam.

To jeszcze nie gonzo, ale już prawie: mniej pozowania, więcej obserwacji. Tylko co nas, pięćdziesiąt lat później, w świecie sypiącym się od polaryzacji, technologii, gniewu, biedy, mogą interesować ruchy bikersów w Kalifornii lat 60’. Ano nic. I chociaż HST ma świetny warsztat, to HA momentami nudzą. Autor odnotowuje wypowiedzi motocyklistów jakby cokolwiek znaczyły, bo możliwe, że wówczas rzeczywiście coś znaczyły, ale dzisiaj nic nie znaczą – bełkot podpitych facetów, pogubionych jak kaczuszki w drodze do rzeczki. Książkę Thompsona należy czytać bardziej jak ciekawostkę niż jak reportaż gonzo. Zastanawia mnie wybór akurat tej pozycji do tłumaczenia. Bo najciekawsze książki HST napisał w latach 70’ i nadal pozostają w Polsce nieznane. Polityczne i społeczne reportaże, uderzające siłą hunterowskiej kontestacji (jak choćby „The Great Shark Hunt”). A tłumaczona jest akurat pozycja, która polskiego czytelnika ani ziębi ani parzy. Ot, jeżdżą sobie motocykliści, przeklinają, piją, dymają, co może oburzało amerykańskie kury domowe w 1965, ale nikogo nie oburza w 2021. Bohaterowie HA kojarzyli mi się z czwórką bohaterów „Gangu Dzikich Wieprzy”, w sumie pociesznych facetów, jarających się motocyklami, by przykryć problemy z libido. Wielka szkoda, bo oczekiwałbym, by przynajmniej najważniejsze książki HST zostały wydane w Polsce. Aktualne pozostają natomiast opisy manipulacji prasy, multiplikowania fake newsów, aż trudno uwierzyć, że HST pisał to w latach 60’. Choćby dla tych fragmentów warto.

Po jakiś czasie, niektóre informacyjne fragmenty na temat działalności Hell's Angels pomijałem i skupiałem się na samych opisach relacji autora z członkami gangu. Sporo zezwierzęconych, szalonych i trochę narkotycznych historii. Thompson jak zwykle piszę w sposób interesujący i ciężko oderwać się od lektury.

• Do zdobycia

Hunter S. Thompson Hell's Angels. Anioły Piekieł Zobacz więcej