Apologia, czyli Obrona Sokratesa

Agora
2012-01-01
2012-01-01
Felicjan Antoni Kozłowski

Klasyk. Lubię do niej wracać. Pełno tutaj uniwersalnych prawd.
Dobrze czasem posłuchać kogoś inteligentnego. Sięgam po nią w chwilach zwątpienia w ludzkość, żeby nie mieć złudzeń.

Klasyk. Lubię do niej wracać. Pełno tutaj uniwersalnych prawd.

Dość ważne dzieło dla kultury europejskiej, zapis tragicznych losów osoby uwikłanej w zbiorową niechęć, ludzi cancelowano od zawsze, straszna sprawa.

(po ang.)

(po ang.)

Co jakis czas musi być nowy mesjasz. Zawsze dobry i zawsze zły

Co jakis czas musi być nowy mesjasz. Zawsze dobry i zawsze zły

"Lecz czyliż to nie jest tylko godny nagany nierozsądek, uważać to za złe, sądzić o tym, czego się nie zna."

Krótkie dzieło z bogatą treścią.

Krótkie dzieło z bogatą treścią.

Sokrates ewidentnie nie był dyplomatą i nie potrafił zrozumieć konsekwencji swoich czynów, szczególnie wobec najbogatszych Ateńczyków. Trudno nie zrozumieć wyroku, kiedy nawet w takiej chwili tak lekceważąco podszedł do swojej własnej obrony, jednak jaka to była obrona - wizjonerska i demaskatorska dla ówczesnego świata, śmiertelna dla swojego autora, mądrzejsza od niego w sposób, w jaki określiłby to on właśnie.

Godna to mowa. Przemyślany piękny wywód.

Godna to mowa. Przemyślany piękny wywód.

Idealne wprowadzenie do filozofii moim zdaniem
Krótka ale dająca czas na myślenie czytelnikowi
Platon to szef

Idealne wprowadzenie do filozofii moim zdaniem
Krótka ale dająca czas na myślenie czytelnikowi
Platon to szef

,,Więc może o tę właśnie odrobinę jestem od niego mądrzejszy, że jak czego nie wiem, to i nie myślę, że wiem." Must have jako wprowadzenie do filozofii i spojrzenie na negatywną stronę demokracji ateńskiej

Klasyka. Nic dodać, nic ująć.

Niesamowite jest ta, jak przedstawione mechanizmu demoralizacji władzy są wciąż aktualne.

Klasyka. Nic dodać, nic ująć.

• Filozofia
  • Klasyka