Академия Проклятий. Урок первый: Не проклинай своего директора

Okładka książki Академия Проклятий. Урок первый: Не проклинай своего директора Elena Zvezdnaya
Okładka książki Академия Проклятий. Урок первый: Не проклинай своего директора
Elena Zvezdnaya Wydawnictwo: Eksmo Cykl: Akademia Uroków (tom 1) fantasy, science fiction
Akademia Uroków (tom 1)
Академия Проклятий. Урок первый: Не проклинай своего директора
Eksmo
2015-05-22
2015-05-22
rosyjski
fantastyka fantasy romans literatura rosyjska

Początkowo myślałam, że klimatem będzie jej blisko do Gromyko czy Rudej, bo sam koncept akademii i humoru mocno to zapowiadał.
Niestety, jakże srodze się rozczarowałam.
Dawno nie czytałam niczego tak szkodliwego. Jedna z postaci w powieści doświadcza napaści seksualnej, a jej przyjaciel nie raczy jej uświadomić, ze w sumie to sama ją sprowokowała (idąc do domu ciemną ulicą),sama dziewczyna też ma jakieś chore pomysły, że to niby jej wina. Zresztą przemoc, postępowanie bez zgody zainteresowanych i przedmiotowe traktowanie kobiet, to tutaj jakiś temat przewodni.

Ale do rzeczy - humor bardzo Gromykowo-Rudy, jak już pojawiają się żarciki, czy to sytuacyjne, czy językowe, to można się uśmiechnąć pod nosem. Główna bohaterka jest kreowana na rezolutną. Do tego mamy tutaj próbę rozwiązania pewnych nierówności społeczno-ekonomicznych, które na pierwszy rzut oka nie są tak oczywiste i to jest jak najbardziej OK. Reformy wprowadzone przez dyrektora w akademii faktycznie mają sens. Sama akademia jest bardzo Potterowa - ot, jeśli uczą się o jakiejś klątwie, czy uroku, to prawdopodobnie gdzieś dalej będzie on użyty. To bardzo mało subtelne wprowadzenie.
Bardzo zatarta jest granica między studentami, a kadrą wykładowczą.

Poza tym - festiwal czerwonych flag, w który aż ciężko było mi uwierzyć. Sceny intymne, czy romantyczne są przecringe'owe. Nikt, nigdzie, nigdy nie wytłumaczył jednej z postaci (tej napadniętej),że to nie jej wina. Aż zastanawiam się, czy autorka przypadkiem nie wspiera kultury gw*łtu, i czy to, co tam przepycha, to nie są jej prywatne poglądy na kwestie tego typu.

Niestety, jakże srodze się rozczarowałam.

Doskonale się bawiłam .
Zawładnęła od pierwszej strony, dawno nie śmiałam się tak radośnie.

Doskonale się bawiłam .
Zawładnęła od pierwszej strony, dawno nie śmiałam się tak radośnie.

Osobiście wyciągnęłam ten tom w jeden dzień, a drugi tom kolejnego dnia. Więc jeśli ktoś lubi serię "Ola i Otto" autorstwa A.Rudej lub serię "W.Redna" O.Gromyko, to ta książka ma duże szanse się spodobać. A jeśli jest chociaż ciekaw jak może wyglądać związek utalentowanej uczennicy z przeszłością oraz pierwsza miłość faceta z władczą osobowością - to gorąco polecam.
Ma trochę kontrowersyjności, ale jeśli pamiętać, że to nie jest typowy romans, gdzie facet ma cechy dominatora i/lub kobieciarza, a dopiero uczy się jak traktować innych inaczej niż żołnierzy/podwładnych, to uważam że to dobra książka. Rian naprawdę konsekwentnie uczy się jak powinien traktować ukochaną kobietę.
PS. Zalecam szybką lekturę drugiego tomu zaraz po pierwszym, ujawnia wiele o tytułowym uroku tomu pierwszego, jak i Rianie.

Ma...

Jeżeli uwielbiacie klimat W.Rednej i brakuje Wam tego wschodniego klimatu, to ta książka jest właśnie dla Was.
Muszę przyznać, że miło spędziłam przy niej czas i szybko zabrałam się za kolejny tom. Lubie naszą bohaterkę Deya ma charakter, co bardzo cenie sobię w kobiecych postaciach. Jje przygody są ciekawe i chętnie śledziłam jej losy

Jedyny minus to relacja Deya vs Rian - czerwone flagi na wielu polach. Relacja bardzo spłaszczona. Niewiadomo tak naprawdę o co chodzi, nie wiemy nic o Rianie. Jego postać sprowadza się do napalonego maga (nie wiemy nawet ile ma lat, za co są jego słynne zasługi, czemu trafił akurat do tej szkoły).

Jedyny minus to relacja Deya vs Rian...

Kryminał i romans w fantastycznym świecie Ciemnego Imperium.
Błyskawicznie się czyta, nie tylko z powodu lekkiego pióra autorki, lecz także dla ciekawego świata i nie nużącej fabuły.

Chyba nieco (no, może o pół gwiazdki) zawyżam ocenę, ale to chyba z radości, że znalazłam coś duuużo ciekawszego niż nudne wypociny pani Roberts, które męczę od kilku tygodni.

Kryminał i romans w fantastycznym świecie Ciemnego Imperium.

Na półkach: , , , , , ,

Silna główna bohaterka, ciekawi bohatera i wartka akcja. Książka ogólnie mi się podobała, jednak jest jedna scena, która według mnie jest niesmaczna, zbędna i niepotrzebna.

Świetnie napisana książka nie mogłam się oderwać od czytania. Polecam biorę się za drugą część.

Na przekór wielu negatywnych opinii (szczególnie jeśli chodzi o postawę wobec głównej bohaterki),muszę powiedzieć, że książka mi się bardzo podobała!
Bardzo lekko się czyta, wątki są fajne no i pewna klątwa rozbawila mnie do łez!

Bardzo lekko się czyta, wątki są fajne no i pewna klątwa rozbawila mnie do łez!

Wspaniały miks fantastyki, kryminału i romansu. Zabawna i bardzo przyjemna lektura. Polecam. Ja chcę przeczytać więcej.

Nie rozumiem jak Deyka może być z lordem dyrektorem, skoro on dużo rzeczy robi wbrew niej, stosuje przemoc (chociażby sytuacja gdy się Deyka przeziębiła),jest opryskliwy, dyktatorski. Nie idzie tego czytać

• Przeczytane w 2022

Elena Zvezdnaya Lekcja Pierwsza: Nie przeklinaj dyrektora swego Zobacz więcej