Ukojenie

Okładka książki Ukojenie
Maggie Stiefvater Wydawnictwo: YA! Cykl: Wilkołaki z Mercy Falls (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wilkołaki z Mercy Falls (tom 3)
Forever
9788328020900
Aldona Zaniewska
Aldona Zaniewska

2023 ocen

Świetna seria o wilkołakach.

Świetna seria o wilkołakach.

Nie mogę powiedzieć, że nie mam słabości do tej serii, bo kurczę, mam. I to ogromną ;) Wilki z Mercy Falls to porządne paranormal romance - można czytać, kibicować bohaterom i wzruszać się ich perturbacjami bez poczucia, że autor traktuje czytelnika jak idiotę, który wyłącza myślenie poczas lektury. Wszystkie trzy książki są dość bezpretensjonalne, a romans jest naprawde uroczy. Sama fabuła trzyma się w miarę kupy, a przyznajmniej nie rozłazi w szwach jak się nad nią dłużej człowiek zastanowi. No i czego można chceć więcej od lekkiej lektury na miłe majowe popołudnie?

Na półkach: , , , , ,

W zasadzie to jedna z tych książek/serii które nic nie wniosły do mojego życia. Cała seria niestety kiepska.Bohaterowie poboczni bardziej interesujący niż główni. Nie wiem czy sięgnę po inne serię książki autorki

Moim zdaniem autorka za bardzo poszła w stronę opisu uczuć, wewnętrznych rozterek i przemyśleń bohaterów. Raz Sam ubolewa, że jego dziewczyna jest wilkiem; to znów Grace przeżywa, że nie może stale z nim być. Zdecydowanie za mało się tu dzieje. A spodziewałam się większej dawki emocji. Toż to przecież miała być książka o Wilkołakach!

"Ukojenie "to trzecia część cyklu "Wilkołaki z Mercy Falls ".

Nie ma wątpliwości, że Grace i Sama łączy wielka i prawdziwa miłość. Jednak uczucie zakochanych ciągle jest poddawane próbie. Na początku to Grace czekała na ukochanego i tęskniła za nim gdy był wilkiem, później na drodze do szczęścia zakochanych stanęli rodzice dziewczyny którzy chcieli ich rozdzielić. Ostatecznie Grace stała się wilkiem i teraz to jej chłopak tęskni za nią i czeka na jej powrót .

Wszyscy w miasteczku myślą że ,Grace zaginęła i posadzaja o jej zniknięcie Sama. Sam dowiaduje się, że Beck nie zawsze był wobec niego szczery . Isabel i Cole wciąż usiłują trzymać się od siebie z daleka z marnym skutkiem. Coś ciągle ich ciągnie do siebie .

Ojciec Isabel pragnie zemścić się na willach za śmierć Jacka i organizuje wystrzal wilków z powierza. Czy Isabel, Samowi i Colowi uda się ocalić wilki zwłaszcza Grace ? Czy zakochanym uda się być razem i bohaterowie odnajdą wreszcie ukojenie? I jak ułoża się relacje Cola i Isabel?

"Ukojenie "to trzecia część serii . Właściwie to tom finałowy gdzie głównymi bohaterami są Grace i Sam . Książka jest najlepsza częścią ze wszystkich trzech. Najbardziej romantyczna, pełna akcji i wciągająca .

Pokochałam Grace ,Sama ,Cole i Isabel. Główni bohaterowie nie tylko byli sympatyczni i każdego można bardzo polubić ale każdy miał zupełnie inny charakter i się wyróżniał. Razem stworzyli fajna i super uzupełniająca się ciekawa paczkę;

Wątek miłosny również piękny. Romantyczny ale taki delikatny wręcz subtelny. Podoba mi się, że romantyczne uczucia pomiędzy Grace i Samem, a Colem i Isabel są kompletnie inne ale oba piękne;

Maggie Stiefvater miała fajny pomysł na fabułę. Stworzyła fajna powieść fantasy o wilkołakach. Fajny klimat małego miasteczka i mrozu; Akcja dość spokojna ale za to stopniowo autorka buduje napięcie przez całą powieść i realnie oddaje emocje bohaterów.

No i musze przyznać, że Grace to jedna z tych rzadkich bohaterek paranormal romance co w ogóle nie irrytuja. Nie dość że ,piękna to mądra; A to dość rzadkie połączenie;

Koniecznie polecam tą serię. Jest magiczna. I bardzo się ciesze, ze przede mną jeszcze cześć o Colu i Isabel.

"Ukojenie "to trzecia część cyklu "Wilkołaki z Mercy Falls ".

Powinno się zmienić tytuł tej książki na "niedosyt" bo to właśnie odczuwam bo zakończeniu tej książki. Po spędzeniu czasu ze stronami pełnymi emocji ciężko uwierzyć że to ma być koniec. Naprawdę nie wiem jak rozstać z Samem, Grace, Cole, Isabel i z całą historią tej trylogii. Po ostatniej stronie pozostawia wiele pytań i wiele rozwiązań to okrutne pozostawiać je bez odpowiedzi, ale przecież za to czytelnicy kochają książki i jednocześnie nienawidzą. Miłego czytania wszystkim którzy dopiero sięgną bo naprawdę warto!

Nie wszyscy bohaterowie zostali dobrze ocenieni. Można się zaskoczyć, dowiadując się rzeczy, o których nie chciałoby się wiedzieć; rzeczy, które ranią. Nadszedł czas, aby podjąć wiele ciężkich decyzji, na które nigdy nie jest się gotowym. Nadszedł czas na podjęcie ryzyka. Nadszedł czas, żeby pomyśleć o przyszłości.

Z początku podchodziłam ostrożnie, pierwszy tom nastawił mnie bardzo pozytywnie, ale rewelacji nie było. Drugi kompletnie mnie zaskoczył, nie mogłam uwierzyć, że tak się wciągnęłam. Nie trudno zrozumieć, że od trzeciego tomu oczekiwałam niemałych fajerwerek. Jak się udało?

Od czasu "Niepokoju" wiele się zmieniło, kończy się sielanka, a zaczyna wyścig z czasem, pytanie, czy wilki mogą cokolwiek poradzić na zbliżające się niebezpieczeństwo. Co robić ma Sam wiedząc, że jego ukochana jest gdzieś w lasach Mercy Falls a z dnia na dzień pozostaje co raz mniej czasu. Ile jest w stanie poświęcić człowiek dla ukochanej osoby?

Powiedzmy sobie szczerze od początku - nie powaliło mnie. Powalił mnie za to ten znany schemat, ta celowa powolność, do znużenia podobna budowa i brak napięcia. Tak jak wcześniej nie narzekałam na nieśpieszną akcję, tak teraz mi ciążyła. Skoro czyha niebezpieczeństwo to trzeba je jakoś wprowadzić, trzeba budować napięcie tak, żeby czytelnik nie mógł się oderwać. A mi strony strasznie się dłużyły, nie mogłam doczekać się momentu, kiedy coś zacznie się dziać. Denerwowało mnie to, że autorka ta mocno skupia się na uczuciach a zapomina, że ma tak wiele tajemnic do wyjaśnienia. Oczekiwałam, że pozostawiona na koniec niewiedza jakoś mnie zaskoczy, wprowadzi zamęt, ale przy tak wolnym tempie powieści był to marny skutek.

Czyta się w miarę szybko, bo to nadal fajnie napisana powieść, ale ten ograny schemat aż razi w oczy. Autorka skupia się na uczuciach, ale nadal nie czyni ich mdłymi i ckliwymi, za co przyznaję duży plus. Miłość łącząca Sama i Grace jest wyjątkowa, ale bardziej opiera się na wzajemnym zrozumieniu i zgraniu. Szkoda, że napięcie rodzi się dopiero na sam koniec, szkoda, że na wszystkie tajemnice poświęcono tak mało miejsca, że zepchnięte zostały one na boczny tor.

Rozczarowałam się, to fakt, ale mimo wszystko dobrze wspominam tę trylogię - świetny pomysł na wilki, mnóstwo tajemnic, ciekawa oprawa, prosty język powodujący natychmiastowe wciągnięcie się. To wszystko wpływa na to, że mogę polecać trylogię, bo nie jest kolejnym mdłym romansem i ma wiele do zaoferowania.

Aż trudno to przyznać, ale była to chyba najlepsza młodzieżowa seria jaką do tej pory przeczytałam. Wyśmienici, rozbudowani bohaterowie, klimatyczny, mroczny świat i dużo, bardzo dużo emocji. Mimo, że historia płynie raczej powoli, jest ona jak rzeka, która uspokaja, koi i nie pozwala się od siebie uwolnić. Jestem oczarowana i chociaż zdarza mi się to niezwykle rzadko, na pewno wrócę jeszcze do tych książek.

"Ukojenie" to trzeci, a zarazem ostatni tom serii "Drżenie". Po pierwszych dwóch tomach byłam bardzo zachwycona tą serią i dalej jestem. Jednak po ostatniej książce, trochę się zawiodłam, owszem dużo się działo i było mnóstwo nowych wydarzeń, jednak miałam wrażenie, że ta historia jest przeciągana na siłę. Gówni bohaterowie są bardzo ciekawie wykreowania tak samo jak ich świat. Lektura była przyjemna, ale się dłużyła.

Nie jestem też fanką takich zakończeń jakie zdążyło się w ostatniej części. Na pewno za jakiś czas siegne po dodatek do serii czyli "Grzesznik" (o ile się nie mylę) może wtedy zmienie zdanie na temat tej książki.

Jednak całość jako serie bardzo polecam, gdy potrzebujemy czegoś spokojnego, lekkiego i nie wymagacie zbyt wiele😊❤