Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie

Okładka książki Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie
Jessica Knoll Wydawnictwo: Znak Literanova kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2015-05-01
Dorota Pomadowska

Oficjalne recenzje i

Nie chcę być szczęśliwą dziewczyną

Link do recenzji

2783 257 91

Na półkach: , , , ,

Zupełnie nie moja bajka,oczekiwałam czegoś fajnego po tej książce,lecz niczego nie wniosła do mnie,bez jakikolwiek emocji,czy napięcia tu tego zabrakło,nie doczytałam do końca tego thrilleru w sumie słaba książka.

Nie wiem, czy to dobrze świadczy o intrydze, że zdecydowanie bardziej wolałam czytać rozdziały o obecnym życiu płytkiej i aroganckiej "Ąni Harrison" na Manhattanie aniżeli te o wydarzeniach z high school. Chyba nie.
(Całą książkę zastanawiałam się, jak można się nazywać "TifAni FaNelli". Co to za nowomowa? XD).

Książka o lasce, która nie jest w stanie się zdecydować czy chciała być wykorzystana, czy jednak nie...

Irytująca zarówno główna bohaterka jak i fabuła. Setki stron rozwodzenia się glownej postaci nad tym, że nie chciała być zgwałcona, ale może jednak chciała.

Na półkach: , , , , ,

Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie to coś zupełnie innego. Nie wydaje mi się, żebym wcześniej czytała coś, gdzie bohaterka jest zarazem pokrzywdzona, jest ofiarą, a z drugiej strony jest niezrównoważona poniekąd i nie posiada szacunku do drugiego człowieka. Czytając, nie mamy pewności do końca, czy jej charakter jest spaczony od wczesnego dzieciństwa czy stała się, taka po wszystkich tych tragicznych wydarzeniach. TifAni naprawdę potrafiła mnie zdenerwować do granic możliwości, a w następnym momencie robiło mi się jej potwornie żal. Świetnie przedstawiony portret psychologiczny głównej bohaterki.

Książka kontrowersyjna – z jednej strony wkurza ubóstwianiem pustego, opartego na seksie i kulcie urody stylu życia, z drugiej porusza bardzo trudne, często przemilczane tematy.

Zdawać by się mogło, że Ani FaNelli ma wszystko, o czym marzyć może 28-letnia dziewczyna. Pracuje w redakcji popularnego czasopisma, mieszka w najmodniejszej dzielnicy Nowego Jorku, stać ją na najbardziej stylowe ciuchy, a wkrótce poślubi obrzydliwie bogatego potomka starej, arystokratycznej rodziny. Słowem – jest najszczęśliwszą dziewczyną na świecie. Ale czy w głębi serca Ani jest równie szczęśliwa jak na zewnątrz?

Czytając tę książkę miałam skrajne odczucia. Początkowo myślałam: „oto kolejna przereklamowana książka propagująca hedonistyczny styl życia, wczesną inicjację seksualną i wszelakie używki. Nie dla mnie.” Jednak z każdą kolejną stroną główna bohaterka a zarazem narratorka tej powieści odkrywa przed czytelnikiem, że w rzeczywistości nie jest tą pustą karierowiczką na którą pozuje, a jej dzisiejszy image jest maską założoną po to by wyprzeć dramatyczne wydarzenia z przeszłości i nigdy nie zostać z nimi skojarzoną,
Podoba mi się forma w której autorka przedstawia losy Ani FaNelli. Początkowo czytamy wyłącznie o jej współczesnym życiu w Nowym Jorku, a zdarzenia z przeszłości pojawiają się jedynie w formie krótkiego wspomnienia, aluzji, niedopowiedzenia. Z czasem tych przebłysków przeszłości jest coraz więcej, aż w końcu Ani ujawnia nam całą swą tragiczną historię.
Sama zaś przeszłość Ani związana jest z problemami, nad którymi – pomimo wszechobecnego seksu, pornografii, przemocy w popkulturze – panuje zmowa milczenia. Chodzi o wszelką przemoc której dopuszczają się nastolatki, a zwłaszcza o przemoc na tle seksualnym. Czytając „Najszczęśliwszą dziewczynę...” aż trudno sobie wyobrazić, do jakich okrucieństw są zdolne tak młode osoby, praktycznie jeszcze dzieci. Walcząc o popularność w grupie, o swoje miejsce w szkolnej hierarchii są gotowe zniszczyć, doprowadzić na skraj załamania nerwowego a nawet do samobójstwa swego kolegę tylko dlatego, że jest od nich mniej atrakcyjny, mniej przebojowy, pochodzi z uboższej rodziny. Równie smutne jest to, że takie zachowania szkolnej „elity” nie spotykają się z żadnym sprzeciwem, z żadną karą. Innym uczniom wręcz imponuje ich postępowanie i świadomie godzą się na rozmaite upokorzenia byle tylko choć przez chwilę pogrzać się w blasku najpopularniejszych rówieśników. Grono pedagogiczne zaś nie chce interweniować bo albo boi się, że również padnie ofiarą szykan ze strony najbardziej bezczelnych uczniów, tracąc przy tym cały swój autorytet, albo też wie, że stoją za nimi bogaci i wpływowi rodzice, którzy jednym słowem mogą zakończyć karierę krnąbrnego pedagoga czy cofnąć finansową pomoc dla placówki.

Świat przedstawiony przez Jessicę Knoll przeraża także brakiem wyższych wartości i uczuć. Bohaterowie – zarówno ci z wyższych sfer, jak i mieszkańcy prowincji – zainteresowani są jedynie tym, co ludzie o nich powiedzą. Wszystko w ich życiu musi być „the best”, zrobione ku zazdrości innych. Wydaje się, że w ich świecie nie ma miejsca dla kogoś, kto nie mieści się w rozmiarze 36, nie pracuje na Manhattanie i nie spędza wakacji na Malediwach. W całej powieści znalazłam tylko jednego pozytywnego bohatera, który widzi w życiu coś więcej niż tylko czubek swojego nosa. Pan Larson, nauczyciel Ani, stara się pomóc dziewczynie otrząsnąć z traumy i uświadamia jej, że w życiu należy dążyć do czegoś więcej niż bycie „najlepszą dupą w szkole”. To dzięki niemu Ani postanawia zmienić swoje życie i osiąga sukces.

Jessica Knoll miała odwagę głośno powiedzieć, że dzisiejsi gimnazjaliści nie spędzają już przerw na przepisywaniu nieodrobionych prac domowych i nie spotykają się po lekcjach po to, by pograć w „The Sims”, lecz oddają się o wiele okrutniejszym rozrywkom. Pokazała też, jak pusty i pełen pozorów jest świat wyższych amerykańskich sfer, o którym marzy większość mniej zamożnych obywateli tego kraju, a nie rzadko i innych części świata. Po lekturze jej książki oddycham z ulgą, że gimnazjum mam już dawno za sobą i mieszkam na polskiej wsi.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": https://swiat-powiesc.blogspot.com/.

Nie wyciągnęłam z tej książki nic wartościowego.
Główna bohaterka pozostała dla mnie irytująca do samego końca.
Płytkie prześlizgnięcie się po problemach takich jak dręczenie w szkole, gwałt, depresja, myśli samobójcze.
Wszystkiego po trochu, a tak naprawdę nic.

Nie wyciągnęłam z tej książki nic wartościowego.
Główna bohaterka pozostała dla mnie irytująca do samego końca.
Wszystkiego po trochu, a tak naprawdę nic.

Ta książka okazała się dla mnie bardzo pozytywnym "rozczarowaniem" :) początkowo bardzo ciężko było mi przebrnąć przez kolejne rozdziały, fabuła wydawała się bardzo płytka. Ale z każdą kolejną stroną byłam coraz bardziej zaintrygowana aż książka wciągnęła mnie na całego i nie mogłam doczekać się finału historii.

Główna bohaterka początkowo wydawała mi się wyjątkowo nieprzyjemna: bardzo "na pokaz", wredna nawet wobec osób, które podobno lubi, o bardzo niepokojących myślach.
Później dopiero wychodzi na jaw, skąd u Ani wziął się ten osobliwy pęd do sukcesu. Nie jest to szczególnie przyjemna historia.
Niestety, opowieść ta mogła zostać przekazana znacznie lepiej. Zarys jest obiecujący, ale gdzieś zapodział się element (czy raczej moment), który mógł wynieść tą historię na wyżyny. Szkoda, bo mogło być lepiej.

"There is a metonym for that: money. Success, for me, is synonymous with
making money. I want to write books, but I really want to sell books. I want
advances that make my husband gasp and fat royalty checks twice a year. I want movie studios to pay me for option rights and I want the screenwriting comp to boot. If anyone calls that obnoxious, I want to do what men do, and shrug."

Grafomanki są coraz bardziej aroganckie.

"There is a metonym for that: money. Success, for me, is synonymous with
making money. I want to write books, but I really want to sell books. I want

Dodaj cytat z książki Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie