Japoński kochanek

Muza
2016-05-18
2016-05-18
Grzegorz Ostrowski, Joanna Ostrowska
Joanna Ostrowska Grzegorz Ostrowski literatura iberoamerykańska realizm magiczny

Oficjalne recenzje i

Lektura na lato

Link do recenzji

1830 300 182

Irina i Alma, dwie kobiety, które dzieli wiele lat różnicy, ale łączy historia emigracji.Obie zostały wysłane do obcego kraju i świata, aby zapewnić im lepsze życie.Ich drogi krzyżują się w ośrodku dla emerytów. Irina jest w nim opiekunką, a Alma pensjonariuszką.Z czasem stają się sobie coraz bliższe, a my poznajemy ich losy…

„Japoński kochanek” to książka, która na pewno zapowiadała się bardzo obiecująco.Osobiście najbardziej ujęły mnie w niej historie emigracji Almy, Iriny i Ichimiego.
Z racji, że lubię historyczne wątki związane z II wojną światową, te momenty zaciekawiły mnie zdecydowanie najbardziej.W bardzo naturalny sposób przedstawiono również relację Iriny i Setha, ogólny rytm historii też muszę zapisać na plus.I to byłoby na tyle plusów w mojej ocenie.Autorka chcąc unowocześnić historię poruszyła wątek pary homoseksualnej - żeby nie było, nie mam nic przeciwko, raczej chodzi o to w jaki sposób zostało to przedstawione..Oczywiście nie można zapomnieć, że Alma będąc duszą artystyczną prowadziła bujne życie miłosne jednocześnie kochając mężczyznę, który był dla niej zakazany (ze względu na fakt, że był Japończykiem, a ona pochodziła z „wyższych sfer”)a ponadto była mężatką . Nie zrozumcie mnie źle, po prostu mam wrażenie, że próbowano wrzucić wszystko do jednego gara, aby zadowolić każdą grupę.Niestety w moim odczuciu efekt był średni.

Książka jednak jest na tyle przyjemna w odbiorze, że można niektóre niedogodności przeboleć. Zachęcam, ale jednocześnie ostrzegam: zmarnowano potencjał historii.

„Japoński kochanek” to książka, która na...

Dobrze napisana, piękna opowieść o miłości. Ciekawy wątek historyczny w tle.

Dobrze napisana, piękna opowieść o miłości. Ciekawy wątek historyczny w tle.

Napiszę tak... warto spędzić nieprzespaną noc z "Japońskim kochankiem". Oj warto....

Lekka książka dla odprężenia i relaksu. Lubię twórczość Allende i się nie zawiodłam. Sympatyczni bohaterowie. Polecam.

Jest w tej książce wszystko, co się obecnie dobrze sprzedaje. Brak natomiast tego, co sprawiało, że od książek Isabel Allende nie można się było oderwać. Ot, poprawny wytwór literacki.

Mocna, wielowątkowa powieść Isabel Allende zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, a nie zapowiadało się na to. Początek był, jak dla mnie dość toporny, niespójny i jakiś taki... no nie wiem. Jednak z każdą kolejną stroną zaczęłam doświadczać czegoś magicznego i niesamowitego. Autorka potrafi poruszyć najskrytsze uczucia, wzbudzając silne emocje, które powodują, ze czytelnik dostaje gęsiej skórki. Główny wątek zasadza się na miłości dwojga ludzi, która pokonała właściwie wszystkie przeciwności losu, do tego mamy poboczną historię młodej skrzywdzonej przez los dziewczyny, która łączy wszystko w całość.
To co mnie najbardziej uderzyło w tej książce, to historia amerykańskich obozów dla internowanych Japończyków na terenach USA.
Piękna, wzruszająca, momentami lekko drażniąca opowieść, którą czyta się jednym tchem.
Serdecznie polecam.

Gdybym miała opisać jednym zdaniem: Wzruszająca historia miłości napisana zbyt ciężkim piórem.
Sama historia, przeżycia oraz bohaterowie stworzeni we wspaniały sposób. Wszystkie fakty i wydarzenia szczegółowo dopracowane. Postacie charyzmatyczne, każda z osobną historią, większość niestety trudną i przykrą przeszłością. Miłość uchwycona w przelotnych spotkaniach, miłość wieczna, zakazana, nieprzemijająca.
Jest jedno ale i to duże ALE. Nie czytałam innych książek autorki, napewno siegnę by porównać, ale sposób stworzenia tej książki jest nieco toporny. 90% stanowią opisy, długie ciągi opisów, często bardzo nudnych. Gdyby tak wyciąć parę z nich byłaby wspaniałą opowieść.

Tylko i wyłącznie siła woli dopchnęła mnie do końca tej powieści. Nie jestem w stanie nazwać jej złą, ale zdecydowanie forma w jakiej została napisana, nie przypadła mi do gustu. Mam wrażenie, że przez większość fabuły stykałam się z suchymi opisami chronologii wydarzeń. Sporadycznie w trakcie czytania pojawiały się u mnie emocje i przeważnie miało to miejsce, gdy akcja dotyczyła tego co działo się "obecnie", a nie była jedynie retrospekcją.

Jak wspomniał ktoś z oceniających brakuje tej książce klimatu, a autorce lekkości pióra. Wydaje mi się, że powieść była pisana z mozołem, bo czyta się też jakoś ciężko. Należałoby trochę bardziej opisać postacie i rozwinąć dokładniej kolejne wątki, gdyż sam pomysł powieści jest ciekawy. Brak polotu.

Piękna historia, cudowny, lekki styl.

Piękna historia, cudowny, lekki styl.