Japoński kochanek

Isabel Allende Wydawnictwo: Muza literatura piękna
El amante japones
Grzegorz Ostrowski, Joanna Ostrowska
Muza
Joanna Ostrowska Grzegorz Ostrowski literatura iberoamerykańska realizm magiczny
El amante japones
literatura piękna
Grzegorz Ostrowski, Joanna Ostrowska

Oficjalne recenzje i

Lektura na lato

[ 19 ] Link do recenzji

Lekka książka dla odprężenia i relaksu. Lubię twórczość Allende i się nie zawiodłam. Sympatyczni bohaterowie. Polecam.

Jest w tej książce wszystko, co się obecnie dobrze sprzedaje. Brak natomiast tego, co sprawiało, że od książek Isabel Allende nie można się było oderwać. Ot, poprawny wytwór literacki.

Mocna, wielowątkowa powieść Isabel Allende zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, a nie zapowiadało się na to. Początek był, jak dla mnie dość toporny, niespójny i jakiś taki... no nie wiem. Jednak z każdą kolejną stroną zaczęłam doświadczać czegoś magicznego i niesamowitego. Autorka potrafi poruszyć najskrytsze uczucia, wzbudzając silne emocje, które powodują, ze czytelnik...

Gdybym miała opisać jednym zdaniem: Wzruszająca historia miłości napisana zbyt ciężkim piórem.
Sama historia, przeżycia oraz bohaterowie stworzeni we wspaniały sposób. Wszystkie fakty i wydarzenia szczegółowo dopracowane. Postacie charyzmatyczne, każda z osobną historią, większość niestety trudną i przykrą przeszłością. Miłość uchwycona w przelotnych spotkaniach, miłość...

Tylko i wyłącznie siła woli dopchnęła mnie do końca tej powieści. Nie jestem w stanie nazwać jej złą, ale zdecydowanie forma w jakiej została napisana, nie przypadła mi do gustu. Mam wrażenie, że przez większość fabuły stykałam się z suchymi opisami chronologii wydarzeń. Sporadycznie w trakcie czytania pojawiały się u mnie emocje i przeważnie miało to miejsce, gdy akcja...

Jak wspomniał ktoś z oceniających brakuje tej książce klimatu, a autorce lekkości pióra. Wydaje mi się, że powieść była pisana z mozołem, bo czyta się też jakoś ciężko. Należałoby trochę bardziej opisać postacie i rozwinąć dokładniej kolejne wątki, gdyż sam pomysł powieści jest ciekawy. Brak polotu.

Piękna historia, cudowny, lekki styl.

Bardzo przyjemna lektura na wakacje. Niegłupia, ale lekko napisana, więc nie trzeba się trudzić nad każdą stroną.
Polubiłam Allende, bo umie tworzyć sympatycznych, ciepłych, wielowymiarowych bohaterów.

Opowieścią są losy emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Alma, Ichimi, Irina uosabiają losy swoich rodzin, żydowskiej, japońskiej i mołdawskiej. Ofiary wojny, osamotnieni wśród obcych, często tak samo jak wśród bliskich, poszukujący bratnich dusz, znajdujący miłość.
Najbardziej dojmujący obraz w książce wiąże się z kondycją egzystencjalną ojca japońskiej rodziny. Po dłuższym...

Miłe zaskoczenie.

Dyskusje