Mistrz i Małgorzata

Czytelnik
literatura piękna
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski

Opinie [2 643]

spirytus, koty, gołe baby i komunizm

,,Mastier i Margarita" to klasyka literacka do której warto powrócić po latach. W moim przypadku to prawie trzy dekady. Dziś już mnie ta powieść tak nie zachwyca jak w okresie przed maturą. Nie mniej wdzięczny jestem Bułhakowowi, że dzięki tej książce zaczęła się moja fascynacja literaturą rosyjską. Karykaturalnie obmalowany obraz środowiska literackiego doby wczesnego...

Powrót do "Mistrza i Małgorzaty" po... dwunastu latach? Jakoś tak. Wówczas bardzo mi się podobała, teraz chyba jeszcze bardziej. Klasyka!

Ulubiona lektura z liceum. Miło było powrócić i dać się znowu oczarować.

Krótki opis? Arcydzieło.
Czytałam jako nastolatka i na dobre wryła się mi w pamięć.

Powieść, która zdecydowanie wyprzedziła swoje czasy. Nawet współcześnie interpretacje mogą być różne, w końcu diabelskie moce hulające po Moskwie lat trzydziestych sporo zamieszały i mam nieodparte wrażenie, że mieszają do dzisiaj. Dla mnie jednak mistrzowski jest wątek jerozolimski. Na nowo napisana biblijna przypowieść, która paradoksalnie daje więcej nadziei i miłości...

Jedna z moich ulubionych lektur. Autor miał niesamowity talent to mieszania fantastyki z realiami XX-wiecznej Moskwy. Polecam!

Ciekawa książka, warto ją przeczytać, choć trzeba lubić taki styl. Na mnie nie zrobiła większego wrażenia.

Nie oszalałem, mówi szaleniec.
Jestem nienormalny - mówimy.
Koty jeżdzą tramwajami, diabły przechadzają się wieczorem po parku. Gwiazdy świecą wysoko i odbijają się w stawie, wokół którego ruda Małgrzata wiruje na miotle i opętana miłością szyby w kamienicach wybija.
Nie chcę żyć w świecie, do którego wracać z tamtego muszę. Zabierz moją duszę i wpisz między swoje...

Książka ta nie była moją lekturą w szkole (nie wiem dlaczego). Pod wpływem bardzo dobrych opinii postanowiłam nadrobić zaległości. Niestety bardzo się zawiodłam. Większość książki jest po prostu nudna a tekst sprawia wrażenie nieprzemyślanego.

58 208
    17 478