Nowa Summerhill

Okładka książki Nowa Summerhill Alexander Sutherland Neill
Okładka książki Nowa Summerhill
Alexander Sutherland Neill Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The New Summerhill
Zysk i S-ka
1994-01-01
1994-01-01
8371200986
Maria Duch

Uwielbiam tę 'zwariowaną' koncepcję wychowania i edukacji Hilla. Już wiele lat temu otwierał oczy jak współczesny świat próbuje tworzysz nieszczęśliwe maszyny, nie zważając na ich potrzeby, predyspozycje, emocje czy różne tempo rozwoju. Piękna idea, cudowna determinacja i realizacja.

Piękna książka, którą przeczytałam wiele lat temu na studiach zachęcona przez profesora, ale na pewno jeszcze di niej wrócę.

Absolutny "must read" dla młodego rodzica. Albo przyszłego rodzica.
Zupełnie zwariowany pomysł na wychowanie i edukację przetestowany przez wiele lat i na wielu dzieciakach. Szczególnie trudnych, których nie chciano w innych szkołach.
Szkoda ,że nie znałem tego 25 lat temu , gdy zaczynałem być ojcem.
Zamiast surowej dyscypliny wolność dla dzieci.
W skrócie zasada Pana Neilla : słuchać innych i liczyć się z ich zdaniem. Ale warto poszukać tej książki i zapoznać się głębiej.

Absolutny "must read" dla młodego rodzica. Albo przyszłego rodzica.
Szkoda ,że nie znałem tego 25 lat temu , gdy zaczynałem być ojcem.
Zamiast surowej dyscypliny wolność dla dzieci.
W skrócie zasada Pana...

Opinia dobra tylko za styl pisania (bardzo ciężki),ale książka jak najbardziej polecana dla rodziców, którzy rozumieją, że są inne metody nauczania niż te dostępne w typowych szkołach. Czy warto je stosować to już indywidualna decyzja każdego rodzica, ale na pewno warto być ich świadomym, aby mieć wybór.

Dostałam od kolegi do przeczytania niezwykłą książkę o niezwykłej szkole. Czytam bardzo dużo i chętnie sięgam po pozycje dotyczące psychologii oraz pedagogiki i na początku byłam zaskoczona, że nigdzie nie natknęłam się na wiadomości o szkole stworzonej przez A.S. Neilla. Teraz już wiem, nigdy w Polsce nie mogła być propagowana idea szkoły, w której dzieci mogły by być szczęśliwe i wychowywane w umiłowaniu wolności. "Tragedią człowieka jest to, że jego charakter , podobnie jak charakter psa, daje się urobić. Charakteru kota nie można zmienić. U psa można wywołać wyrzuty sumienia, ale u kota nie. Mimo to, większość ludzi woli psy, ponieważ ich posłuszeństwo i merdanie ogonem dostarcza widocznego dowodu wyższości i wartości pana." W naszych szkołach nie lubi się dzieci, które mają własne zdanie i będą bronić własnych poglądów. Wychowuje się "poprawnego" członka społeczeństwa, nie mającego własnego zdania, a potrafiącego się świetnie dostosować do wykonywania nie zawsze słusznych nakazów, obywatela miernego, biernego, ale wiernego.
Autor twierdzi,że źle traktowane dziecko, które jest niekochane i zmuszane do ślepego posłuszeństwa, wyrasta na sfrustrowanego, nieszczęśliwego dorosłego. "Rozwój emocjonalny dziecka jest nieskończenie bardziej ważny niż jego rozwój intelektualny." "Nie chodzi o to, że dziecko musi mieć mieć drogę usłaną różami. Ułatwienie mu wszystkiego jest fatalne w skutkach dla jego charakteru. Ale samo życie niesie z sobą tyle trudności, że nie potrzeba już ich sztucznie mnożyć."
Szkoła nie powinna przygotowywać do egzaminów, a powinna przygotowywać do życia, uczyć współżycia w społeczeństwie; uczyć tolerancji i uszanowania inności, wpajać to, że wolność kończy się wtedy, gdy wkraczamy w cudze granice.
Świetna i bardzo mądra książka, którą polecam nie tylko studentom i nauczycielom, ale przede wszystkim rodzicom, którzy chcą wychować szczęśliwe dziecko.

Rewelacyjna książka i metody ale to prawda, dzisiejsze dzieci są coraz bardziej cwane i te metody już nie z każdym uczniem przejdą.

Nigdy nie spotkałam się z osobą o tak dużej wrażliwości, jak A.S. Neill. Ten mężczyzna stworzył coś pięknego i trwał przy swoim tak długo, jak długo żył. Znosił wiele cierpień i opłacało się. To zadanie było bardzo trudne, ponieważ jako założyciel szkoły i jednocześnie jej dyrektor, powinien dla wielu być autorytetem. Neillowi władza nie uderzyła nigdy do głowy. Dla uczniów był po prostu Neillem – człowiekiem, do którego można przyjść po radę, z którym można świetnie się bawić i tak samo często żartować.
Chciałabym chodzić do takiej szkoły, nawet gdybym dokonywała złych wyborów. Niestety ukrytego programu i wieloletniego urabiania nie da się już zmienić. Dziś, jako studentka, poznałam program Summerhill jedynie poprzez czytanie kart książki. Pozostaje mi tylko zastanawianie się dlaczego muszę o tym czytać, a nie mogę tego wcielić w życie. Zachęcam Was do przeczytania tej książki. Wy jesteście w znacznie lepszej sytuacji, bo nikt Was do tego nie zmusza, a książka jest warta każdej sekundy Waszego życia. Polecam!

Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2014/03/nowa-summerhill.html

Naprawdę genialna książka. Chyba jedyna ciekawa z którą miałem styczność na moich studiach :D
Polecam wszystkim rodzicom jak i archetypowym pedagogom jak i przyszłym "fachowcom" ;)

Książka opisuje prawdziwą szkołę w Wielkiej Brytanii, która dzięki niesamowitej wrażliwości dyrektora uczy jak żyć. Nigdy nie spotkałem się wcześniej tak dużym zrozumieniem drugiego człowieka. Pomysły jakie zostały zaproponowane, sprawdzone praktyce oraz ich wyniki wstrząsy moim światopoglądem.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe