Przygody Munchhausena

Okładka książki Przygody Munchhausena Gottfried August Bürger
Okładka książki Przygody Munchhausena
Gottfried August Bürger Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Klasyka Dziecięca [Nasza Księgarnia] klasyka
klasyka
Klasyka Dziecięca [Nasza Księgarnia]
Wunderbare Reisen zu Wasser und zu Lande, Feldzüge und lustige Abenteuer des Freiherrn von Münchhausen
Nasza Księgarnia
1983-01-01
1983-01-01
Hanna Januszewska

Sto czterdzieści stron bujd niestworzonych i czczych przechwałek. Jeśli kto lubi, niechaj czyta. Ja odpływałem myślami co i rusz, bo mnie jakoś nie wciągnęły. Polecam natomiast to wydanie ze względu na świetne ilustracje mistrza Gustawa Doré.

Po obejrzeniu wspaniałego filmu Terrego Gilliama bardzo chciałem poznać więcej opowieści. Niestety moje wokistowskie serce nie mogło przeboleć przygody z dzikami.

Po raz pierwszy z tytułem Przygody Münchhausena zetknęłam się w Białostockim Teatrze Lalek, który wystawiał sztukę dla dzieci na podstawie opowieści tego zawadiackiego barona. Zachwyciły mnie wtedy jego przygody bo były cudownie absurdalne. Prawdziwy realizm magiczny (bajki!),choć wtedy jeszcze nie znałam tego określenia.

Naprawdę nie spodziewałam się, że można aż tak popuścić wodze fantazji. Baron latał na kaczkach i kuli armatniej, zaprzęgał wilka, dosiadał konia, który przecięty zrósł się bez szkody, czy sam za włosy wyciągnął siebie z bagna. Münchhausen miał wszelkie szczęście do okoliczności, które zawsze mu sprzyjały. Zabili go i uciekł.

Przygody Münchhausena to fascynujący pokaz niesamowitej kreatywności, który pobudza do poszerzenia własnej wyobraźni. Nie znam żadnej innej opowieści przygodowej, w której byłaby taka koncentracja akcji, absurdów, niemożliwości i nadnaturalnych zdarzeń.

🏇 Klasyka literatury dziecięcej

Książka Bürgera zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej. Po raz pierwszy została wydana anonimowo w 1786 roku. Staroć. W ogóle jest to prawdopodobnie jedna z pierwszych ever książek skierowanych do dzieci.

Natomiast z dzisiejszego punktu widzenia, to ona raczej nadaje się dla dzieci starszych, które rozumieją ironię, sarkazm, pastisz oraz ideę mocno przesadzonych przechwałek. To ze względu na opowieści różne dotyczące wyobrażenia dobrej zabawy przy dużej ilości alkoholu, czy opis zabijania i skórowania zwierząt. Niebyt krwawe ani szczegółowe, ale jednak chyba trochę zmieniła się dzisiaj wrażliwość. Moja na pewno.

Inna rzecz, że język się zmienia. Dla lepszego zrozumienia przygód przydałaby się sroga korekta z uaktualnieniem używanych słów, przynajmniej na początku. Być może nawet ze skróceniem zdań, które na pierwszych stronach bywają nieznośnie długie. Później język jest o wiele bardziej dynamiczny, zdania krótkie i plastyczne i naprawdę dobrze się to czyta.

Niemożliwe przygody Münchhausena były tylko opowieściami, choć on sam zarzekał się, że wszystko mu się faktycznie przydarzyło. Morał z tej bajki jest taki, że miło jest pogadać, a ciekawe opowieści są świetną rozrywką, ale trzeba nauczyć się rozpoznawać, co jest prawdą.

Naprawdę nie spodziewałam się, że można aż tak...

Ale na tę wyspę z sera, to chciałabym trafić

Ale na tę wyspę z sera, to chciałabym trafić

Imć Zagłoba musiał się na nim wzorować i nawet Monty Pyton wymięka!

Imć Zagłoba musiał się na nim wzorować i nawet Monty Pyton wymięka!

7,5/10

7,5/10

Bardzo interesująca książka (chyba nawet chciałabym przeczytać ją w wersji nie uproszczonej). Do tego dosyć łatwe słownictwo i konstrukcje gramatyczne. Polecam.

Baron jaki jest każdy widzi i trudno go tu reklamować. Podróżując z nim po świecie i innych miejscach bardzo przyjemnie upłynęło mi popołudnie. Kiedy mój pierworodny trochę podrośnie baron na pewno będzie go kołysał do snu.

Cóż książka ma swój styl i różni się od ekranizacji,choć zarówno książka jak i film są godne polecenia pozycją, choć szczerzę wole ekranizację, różne opowieści przedstawione przez Barona nie mają składu ni ładu nie łącząc się w jedną spójną całość, spodziewałem się raczej spójnej powieści posiadającą jako taki wątek,cel, przygodę jakiś wspólny mianownik którego tutaj nie ma, dlatego po każdej historyjce można odłożyć książkę i w chwili nudy można wrócić do niej czytając kolejną abstrakcyjną historię. Dlatego książkę oceniam tak nisko choć jak już pisałem postać Barona jest świetną postacią literacką. Polecam przeczytania i obejrzenia ekranizacji:)

bardzo lubię ją czytać na wyrywki mimo że strasznie mnie wkurza

bardzo lubię ją czytać na wyrywki mimo że strasznie mnie wkurza