Ein Geschenk von Bob. Ein Wintermärchen mit dem Streuner

Okładka książki Ein Geschenk von Bob. Ein Wintermärchen mit dem Streuner James Bowen
Okładka książki Ein Geschenk von Bob. Ein Wintermärchen mit dem Streuner
James Bowen Wydawnictwo: Bastei Lübbe Cykl: Kot Bob (tom 3) biografia, autobiografia, pamiętnik
Kot Bob (tom 3)
A gift from Bob. How a street cat helped one man learn the meaning of Christmas
Bastei Lübbe
2014-10-08
2014-10-08
niemiecki
Ursula Mensah
Bob Boże Narodzenie James kot

Autor kontynuuje opowieść w wspólnym życiu z kotem i diametralnych zmianach, które pojawiły się wraz z nim. Powtórki perypetii z życia autora z czasów sprzed Boba, znane z poprzednich części, trochę nudzą, lecz jeśli ktoś szuka ciepła, zrozumienia i życzliwości to znajdzie je w tej opowieści.

Świąteczny tom, ale mam wrażenie jakby był pisany trochę na siłę i momentami niestety nudzi. Dużo retrospekcji, które w sumie irytują czytelnika pamiętającego 2 poprzednie tomy. Nie wiem czy polecam.

Całkiem to wzruszające :)

Całkiem to wzruszające :)

Każda książka o kocie Bobie i jego panu jest warta przeczytania.
Pełna ciepła opowieść o tym, że w naszym życiu wszystko może zmienić się na lepsze.

Każda książka o kocie Bobie i jego panu jest warta przeczytania.

'To, co zdarzyło się przy Angel, było najlepszym przykładem. Myślałem o tych ludziach: jak podchodzili, witali się, dawali nam kartki świąteczne i pieniądze. Robili to nie z przymusu, lecz z dobroci serca. Działali w duchu Bożego Narodzenia. W imieniu tego tajemniczego, magicznego czegoś, co wcześniej mnie omijało. I byłem im bezgranicznie wdzięczny.'

Ta niewielkich rozmiarów książka, ta momentami autobiograficzna opowieść ma w sobie wyjątkową wręcz siłę. Skłania do refleksji, uczy spoglądać w szerszej perspektywie na święta, które od pewnego czasu dla większości z nas chyba zatraciły swój magiczny blask. Święta Bożego Narodzenia przestały być czymś Wielkim radośnie przeżywanym, a stały się handlowym sloganem oglądanym w dekoracjach świątecznych i choinkach już w pierwszej połowie listopada.

James Bowen odkrył tę magię na ulicy, dostrzegł w pomagających im ludziach światło, które święto to ze sobą niesie. Dostrzegł coś, co od dawna było dla niego zupełnie niedostrzegalne. Ten tytułowy 'podarunek' ma w sobie znacznie większą głębię, niż może się nam na pierwszy rzut oka wydawać. I do tego postaram się jeszcze nawiązać.

Ta niewielkich...

Gorsza niż pierwsza i druga część. Retrospekcje, nawet trochę powtórzeń. Momentami gubiłam się nieco.

Kolejna ciepła i podnosząca na duchu książka tego pana. Momentami pojawiają się znane już czytelnikom wątki, ale ich powrót jest uzasadniony.

Piękna opowieść o Świętach Bożego Narodzenia i o tym co tak na prawdę w życiu jest ważne. Bardzo pozytywną książka. Gorąco polecam.

Książka wspaniała! Zabawna, ciepła i dająca do myślenia. W sam raz na jesienne smutki.

Kolejna cudowna część książki, ale bardzo krótka - na jeden wieczór.

Kolejna cudowna część książki, ale bardzo krótka - na jeden wieczór.

• Koty
  • 2016