Aby podnieść różę. Szkice literackie i dramat

Okładka książki Aby podnieść różę. Szkice literackie i dramat
Andrzej Trzebiński Wydawnictwo: Fronda Seria: Biblioteka Frondy literatura piękna
literatura piękna
Biblioteka Frondy
Fronda
1999-01-01
1999-01-01

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Szkice Trzebińskiego o kulturze, sztuce czy dramacie są naprawdę interesujące. Redaktor SiNu wypowiadał się na wiele tematów, często odważnie wychodził z nowymi koncepcjami czy otwarcie krytykował czyjeś postawy (np. Miłosza). Był pełen ambicji, namiętności, patriotyzmu, zapału, siły i starał się być- jako artysta- organizatorem wyobraźni narodowej.

Poezja Trzebińskiego natomiast pozostawia wiele do życzenia prawdę mówiąc. Może między innymi dlatego młody pisarz ogłosił kiedyś śmierć poezji...? Ogłosił koniec istnienia pokolenia lirycznego, a początek dramatycznego. To również całkiem sensowne zważając na to, jaki dramat udało mu się napisać.

Jego groteska pt. ,,Aby podnieść różę" jest według mnie fantastyczna. Opiera się na nowej koncepcji dramatycznej, stworzonej przez Trzebińskiego- w finale dramatu nie zwycięża jedna siła nad drugą, tak jak to zwykle bywało w dramatach. Nie zwycięża ani okrutny los (fatum), ani żadna z postaci. Groteska kończy się remisem, a więc pewnym nierozstrzygnięciem. Remisem na płaszczyźnie dosłownej- jako wynikiem gry w tenisa stołowego oraz na płaszczyźnie metafizycznej, dla której wyjaśnienia musiałabym streścić groteskę.
Poza tym Andrzej Trzebiński wprowadził do dramatu kolejną ,,innowację"- nadaje rzeczy sens dramatyczny, co oznacza mniej więcej tyle, że to piłeczka ping-pongowa gra tu znaczącą...Poezja Trzebińskiego pozostawia wiele do życzenia prawdę mówiąc. Może między innymi dlatego młody pisarz ogłosił kiedyś śmierć poezji...? Ogłosił koniec istnienia pokolenia lirycznego, a początek dramatycznego. To również całkiem sensowne zważając na to, jaki dramat udało mu się napisać.

Poza tym Andrzej Trzebiński wprowadził do dramatu kolejną ,,innowację"- nadaje rzeczy sens dramatyczny, co oznacza mniej więcej tyle, że to piłeczka ping-pongowa gra tu znaczącą rolę.

Groteska ,,Aby podnieść różę" jest niesłychanie dojrzałym dziełem, bo napisanym przecież przez dwudziestolatka oraz jest zmaterializowaniem pewnych koncepcji ideowych i kulturowych Trzebińskiego. Jest ciekawa, troszkę pogmatwana niczym ,,Szewcy" Witkacego, zaskakująca i intrygująca. Stawia wiele pytań, ukrywa wiele znaczeń, przekazuje myśli Trzebińskiego dotyczące chociażby postaci przywódcy społeczeństwa, jego władzy i ludu.

Uważam, że groteska ,,Aby podnieść różę" mogłaby być analizowana na lekcjach polskiego tak samo jak chociażby przytoczeni ,,Szewcy". Ja byłam nią zachwycona.

Poezja Trzebińskiego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetny dramat absurdu, aczkolwiek poglądy prezentowane poza tym przez autora są raczej niezdrowe.

Andrzej Trzebiński Aby podnieść różę. Szkice literackie i dramat Zobacz więcej
Andrzej Trzebiński Aby podnieść różę. Szkice literackie i dramat Zobacz więcej