Mały Książę

Okładka książki Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry
Okładka książki Mały Książę
Antoine de Saint-Exupéry Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem literatura dziecięca
literatura dziecięca
Lektura z opracowaniem
Le Petit Prince
Greg
2015-12-10
2015-12-10
Natalia Jaskula Esquerré

Kiedyś czytałem ją jako jedną z lektur szkolnych, pamiętałem tylko motyw baobabów i podróży po planetach ale wtedy była dla mnie trochę dziwna, fajna ale dziwna.

Wczoraj stwierdziłem że ją sobie odświeżę i myślę że tego potrzebowałem, kilka razy się zastanowić i jeszcze więcej razy się uśmiechnąć a nawet zaśmiać. Teraz zdecydowanie jest jeszcze fajniejsza i nie dziwna a na swój sposób urocza.

Bardzo polecam.

Powieść, która zmienia postrzeganie świata. Arcydzieło.

Powieść, która zmienia postrzeganie świata. Arcydzieło.

Książka dla dzieci i dorosłych w prostych słowach opisująca najważniejsze rzeczy

Rozmowa o książce w audycji/podkaście:

Rozmowa o książce w audycji/podkaście:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Ocena dość wysoka, ze względu na to, że książka podobała się mojemu dziecku. Osobiście nie rozumiem zachwytów. Znam lepsze lektury. I dla dzieciaków. I do sentymentalnych powrotów dla dorosłych.
Taka trochę filozofia w stylu Paulo Coelho. Tylko z otwartym zakończeniem. Dzieciom to chyba trudno ogarnąć, co też się tam wydarzyło na koniec.

Książkę którą czytałam wielokrotnie i cały czas mnie zachwyca jej cytatami i mądrościami

To moja pierwsza styczność z tą książką. Tak wiem, to karygodne! 😂
Jestem w niej totalnie zakochana, jedna z ulubionych rzeczy w niej moim zdaniem jest to, jak bardzo jest ponadczasowa. Każda sytuacje możemy przełożyć na czas dzisiejszy. Smutna prawda o dorosłym życiu, przedstawiona w książka, skłania czytelnika do refleksji, nad życiem, oraz jego priorytetami.

To moja pierwsza styczność z tą książką. Tak wiem, to karygodne! 😂

Kolejna "książka dla dzieci, którą ominąłem" i w sumie kolejny raz mam wrażenie, że "coś" z tymi książkami dla dzieci sprzed lat jest nie tak.

Jest to zdecydowanie jedna z tych książek, przy których jednocześnie mam wrażenie, że jestem za stary i za młody.

Za stary, bo wybitnie przeszkadza mi formuła książki. Główny bohater, ze swoim dziwnym sposobem prowadzenia konwersacji, fabuła będąca bardziej wymówką do przeprowadzania rozmów filozoficznych. Przemyślenia, na które można się natknąć w wielu innych dziełach kultury, nierzadko podane jednak lepiej... zdecydowanie nie moja bajka.

Z drugiej jednak strony czy na pewno? Czasami dobrze przystanąć i się zastanowić nad oczywistościami, które nas otaczają. Zobaczyć, jak ktoś inny ubiera je w słowa. Zastanowić się nad tym.
I tutaj momentami czuje się zdecydowanie za młody. Zdecydowanie - mimo skromnego rozmiaru - książkę można odczytywać na wiele różnych sposobów i do niektórych fragmentów - jak rozmowa z latarnikami - może po prostu brakować mi wiedzy, lub doświadczenia.

Mimo wszystko dobra i ciepła pozycja. Choć uważam, że najlepiej działa, jakby ją przeczytać wspólnie z dzieckiem, lub rodzicem. Bo podstawowe przesłanie - "dzieci patrzą na świat zupełnie inaczej niż dorośli" jest jedną z tych oczywistości, które warto sobie przypominać częściej, niż rzadziej.

Ogólnie książka jest ok, głównie dlatego że jest bardzo krótka, napisana dużymi literami i z obrazkami. Trochę nie widzę w niej większego sensu, myślę że po prostu autor miał halucynacje na tej pustyni i jego mózg odwalił. Kilka ładnych cytatów, bardzo oczerniająca dorosłych ludzi.

Bestia wśród książek ;)

Bestia wśród książek ;)

Król Maciuś Pierwszy o niebo ciekawszy. Nie rozumiem fenomenu tej książki jak i choćby Coelho. Wolę jednak "prawdy życiowe" podane w bardziej podskórny sposób.

• Lektury
  • Klasyka