Leonardo da Vinci. Mechanika człowieka

ITEM Publishing
2015-10-06
2015-10-06
malarstwo sztuka da vinci

Ludzkie ciało od zarania dziejów fascynowało badaczy i artystów. To jak funkcjonuje, zmienia się zbiegiem lat kazało myśleć, że nie może być to jedynie wytwór natury, ale dzieł samego Boga. Człowiek z natury jest istotą ciekawą świata, pragnącą poznawać wszystkie jego aspekty dlatego też badania anatomiczne stały się ważnym elementem naukowego poznania. Leonardo da Vinci pozostawił wiele szkiców ludzkiego ciała, które przygotowywał do nigdy nie publikowanego dzieła poświęconego anatomii. "Mechanika człowieka" przedstawia prace wykonane przez artystę, jego notatki wraz z współczesnym komentarzem.

Książka przedstawia oryginale karty ze szkicami anatomicznymi wykonanymi przez Mistrza, opatrzonymi jego notatkami wykonywanymi podczas kolejnych sekcji. "Mechanika człowieka" to tytuł nieprzypadkowy, Leonardo, jako człowiek wszechstronny, chciał poznać funkcje każdego z elementów badanego obiektu. Wiele miejsca poświęca na opisywanie mięśni, ich roli w codziennym życiu człowieka. W zupełnie nowatorski sposób przedstawiał kolejne struktury ludzkiego ciała opisując je z wcześniej niespotykaną dokładnością, która w wielu przypadkach i dziś jest godna podziwu. Leonardo da Vinci zaplanował swoje anatomiczne dzieło tak, aby przedstawiało człowieka w trzech stadiach tj. dziecka, dorosłego mężczyzny oraz starca. Chciał uwypuklić różnice w budowie mięśni i kości jakie zachodzą na przestrzeni całego życia. Trzeba przyznać, że cel ambitny i wymagający wiele materiału badawczego oraz czasu na jego opracowanie. Ostatecznie do wydania pracy nie doszło, Leonardo pracował jednocześnie nad wieloma innymi projektami i swojej anatomii nie udało mu się ukończyć, to co pozostało to robocze szkice dokumentującego jego nowatorskie podejście oraz przenikliwy umysł.

Z wielkim zaciekawianiem studiowałem kolejne rysunki opatrzone notatkami Leonarda da Vinci. Na szczególną uwagę zasługuje sposób wydania "Mechaniki człowieka", większość kart składających się na Manuskrypt anatomiczny A (tak badacze nazwali zbiór szkiców Mistrza) została zaprezentowana w oryginale oraz powtórnie z przetłumaczonymi notatkami Artysty, to wszystko oczywiście dopełnia współczesny komentarz pozwalający docenić w pełni pracę jaką włożył Leonardo w przygotowanie każdej z kart manuskryptu. Autorzy zwracają uwagę na nieścisłości jakie popełnił Mistrz, na jego błędne wnioski, z dzisiejszej perspektywy budzące uśmiech, dodając jednocześnie z czego takie postrzeganie konkretnych zjawisk mogło wynikać. Autorzy zaznaczają na każdym kroku nowatorstwo w podejściu Leonarda do anatomii i ogrom trudu jaki musiał włożyć w przeprowadzenie sekcji, w odseparowanie kolejnych warstw mięśni, ścięgien, żył i nerwów, aby jak najbardziej obrazowo i konkretnie przedstawić anatomiczne struktury ludzkiego ciała. "Mechanika człowieka" powinna znaleźć się na półce każdego zapaleńca sztuki, twórczości Leonarda da Vinci, a także pasjonata historii nauki.

"Leonardo da Vinci. Mechanika człowieka" to zbiór anatomicznych studiów znanego wszystkim mistrza renesansu.

Karty Manuskryptu Anatomicznego A zostały zebrane i przetłumaczone w bardzo wygodny sposób. Każdą ze stron manuskryptu mamy w książce podwójnie - jedna zawiera oryginalny tekst Leonarda zanotowany jego charakterystycznym lustrzanym pismem, natomiast druga to notatki przetłumaczone bezpośrednio na kartach, w sąsiedztwie mistrzowskich szkiców. Autorzy w ciekawy sposób udostępnili tajemniczą wiedzę szerokiemu gronu odbiorców. Współczesny czytelnik manuskryptu dzięki tej książce może podziwiać Leonarda nie tylko jako genialnego rysownika, ale też anatoma, uczonego obdarzonego analitycznym umysłem. Dowiadujemy się, jak ogromny projekt chodził artyście po głowie oraz dlaczego tego pomysłu nigdy nie zrealizował. Obok notatek zawierających próby wyjaśnienia jak działa ludzkie ciało nie brakuje aspektów duchowych. Poznajemy Leonarda z dwóch stron - jako niezwykle utalentowanego uczonego i wrażliwego artystę.

Obcowanie z tak osobistymi zapiskami włoskiego mistrza jest niezwykłym przeżyciem i bardzo się cieszę, że trafiłam na tę książkę i mam ją na swojej półce. Zawiera wiedzę, do której z chęcią będę powracać.

Martin Clayton Leonardo da Vinci. Mechanika człowieka Zobacz więcej
Martin Clayton Leonardo da Vinci. Mechanika człowieka Zobacz więcej