The Romantic Manifesto

Okładka książki The Romantic Manifesto Ayn Rand
Okładka książki The Romantic Manifesto
Ayn Rand Wydawnictwo: Signet filozofia, etyka
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Signet
Data wydania:
1971-10-01
Data 1. wydania:
1971-10-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780451149169
Tagi:
Ayn Rand estetyka Romantic Manifesto Obiektywizm sztuka filozofia wolność wolny rynek nadczłowiek
Średnia ocen

9,2 9,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2120
613

Na półkach: , , , ,

Ayn Rand niezwykle przekonująco dowodzi, że sztuka jest obiektywna. Twierdzenie to opiera na omówieniu wielu elementów, które się składają na nią, jak również, które zawarte są w procesie twórczym oraz kontemplacji sztuki. Ale po kolei!

Pierwszy esej dotyczy psycho-epistemologii sztuki. Rand omawia szczegółowo istotę abstrakcji i konceptualizacji, definiuje sztukę i wykazuje, że jest ona konkretnym, odczytywalnym językiem, który mówi odbiorcy bardzo konkretne rzeczy. A jest tak przede wszystkim dlatego, że sztuka ma być wybiórczym odtwarzaniem rzeczywistości, a nie informacją w książce historycznej, czy gazecie. Staje tutaj na barkach Arystotelesa, który twierdził to samo (no oczywiście o gazetach to on nie mówił).

Następnie Rand wyjaśnia nam jak właściwie sztuka wiąże się z filozofią. Opowiada jak formułuje się etyka, jak może ona być kształtowana przez odczytywanie sztuki, w której zawarte jest "sense of life" twórcy, czyli suma jego wartościowań. Dalsze opowiadanie o konsekwencjach złego sense of life i złej etyki, przeplata wywodami na temat konkretnych dziedzin sztuki - omawia ich funkcjonowanie i podaje negatywne oraz pozytywne przekłady. Wiele się skupia na Victorze Hugo, który był jej ulubionym pisarzem i za którego najlepszą książkę uważa "Rok 93".

Gdy temat sztuki wydaje się już w miarę klarowny, czytelnik zostaje poinformowany "o co właściwie chodzi z tym tytułem?". Czy romantyzm nie jest przypadkiem epoką emocji, mistycyzmu i wszystkiego, co zupełnie nie kojarzy nam się z żelazną logiką Pani Rosenbaum? No właśnie nie jest! Rand szokuje stwierdzeniem, że ludzie zupełnie nie rozumieją o co chodziło w tej epoce literackiej. Nawet twórcy z tej epoki tego nie wiedzieli, a nie wiedzieli, bo nie mieli odpowiedniej filozofii. Romantyzm to wyraz arystotelesowskiego sense of life i wcale nie był buntem przeciwko rozumowi - klasycyzm nie był rozumny, klasycyzm w żaden sposób nie potrafił uargumentować swojego stanowiska. Wymyślił sobie jakieś proporcje, pokazywał starożytnych jako wzór i tyle. Macie. Kopiujcie. Rand demaskuje tę jedną z największych pomyłek w historii i czyni swoją książkę pierwszym spójnym manifestem romantycznym.

Na deser dostajemy opowiadanie dotyczące procesu twórczego, które stanowi świetne podsumowanie książki. Serdecznie ją polecam i to nawet tym, którzy boją się obcojęzycznych traktatów filozoficznych. Bardzo prosty język i klarowność wywodu zagwarantują wam bezstresowe i inspirujące chwile, spędzone na lekturze.

Ayn Rand niezwykle przekonująco dowodzi, że sztuka jest obiektywna. Twierdzenie to opiera na omówieniu wielu elementów, które się składają na nią, jak również, które zawarte są w procesie twórczym oraz kontemplacji sztuki. Ale po kolei!

Pierwszy esej dotyczy psycho-epistemologii sztuki. Rand omawia szczegółowo istotę abstrakcji i konceptualizacji, definiuje sztukę i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
368
48

Na półkach:

Rozumowe (nie emocjonalne) zdefiniowanie tak celów dziedziny filozofii zwanej estetyką, jak i środków do nich. Jedyne z jakim się dotychczas spotkałem. Zadziwiająco odświeżające.

Rozumowe (nie emocjonalne) zdefiniowanie tak celów dziedziny filozofii zwanej estetyką, jak i środków do nich. Jedyne z jakim się dotychczas spotkałem. Zadziwiająco odświeżające.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    9
  • Filozofia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Filozofia
    1
  • Obiektywizm
    1
  • Liberalizm, libertarianizm
    1
  • Po angielsku
    1
  • Filozofia obiektywizmu
    1
  • Sztuka, estetyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki The Romantic Manifesto


Podobne książki

Przeczytaj także