Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 2

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Cykl:
- Krzysztof Wielicki – mój wybór (tom 2)
- Wydawnictwo:
- Góry Books
- Data wydania:
- 2015-12-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-12-07
- Liczba stron:
- 272
- Czas czytania
- 4 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362301232
Krzysztof Wielicki – mój wybór to pierwsza książka, która tak szczegółowo przedstawia górski dorobek wybitnego polskiego himalaisty. W tomie drugim Wielicki ze swadą opowiada o swoich największych solowych wspinaczkach – na Dhaulagiri i Shisha Pangme – oraz opus magnum: samotnym wejściu na mityczną Nanga Parbat. Barwnie opisuje kolejne potyczki z „górą gór” – K2, zakończone wejściem na ten szczyt w 1996 roku. Relacjonuje wyprawy quasi-komercyjne, jak i ambitne ekspedycje zimowe, którymi kierował. Po raz pierwszy odsłania nieznane szczegóły zdobywczej, ale zakończonej wielką tragedią zimowej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Nie zabrakło też wątków prywatnych, dotyczących działalności biznesowej oraz prezentujących filozofie życia i światopogląd bohatera.
- Drugi tom wywiadu-rzeki z jednym z najwybitniejszych światowych himalaistów
- Pierwsza autobiograficzna i tak wielowątkowa opowieść
- Śmiałe samotne wspinaczki i kulisy kierowania wielkimi wyprawami
- Solowe wejścia na ośmiotysięczniki, nowe drogi, rekordy czasowe
- Partnerstwo, braterstwo liny, tragedie i konflikty
- Nanga Parbat, K2, Broad Peak, Annapurna i inne himalajskie olbrzymy
Krzysztof Wielicki (ur. 1950) – piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Autor trzech pierwszych wejść zimowych na szczyty ośmiotysięczne i znakomitych przejść solowych. Pierwszy himalaista, który z bazy wszedł na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Laureat wielu nagród i prestiżowych wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiego i światowego alpinizmu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Król z Koroną Himalajów na głowie
Pod koniec 2015 roku fani literatury wysokogórskiej doczekali się pojawienia w księgarniach II tomu biografii górskiej Krzysztofa Wielickiego spisanej w formie wywiadu rzeki przez Piotra Drożdża. Publikacja opisuje wyczyny wybitnego himalaisty od roku 1990 do chwili obecnej. Dwadzieścia pięć lat to dla pogromcy gór szmat czasu. Wielicki przeżył go bardzo intensywnie. Jego życie to były oczywiście góry i kolejne wyprawy, ale i zmiany wymuszone modyfikacją polskiej rzeczywistości jaka nastąpiła po roku 1989. Nastał bowiem czas przemian w organizacji i finansowaniu kolejnych wypadów na górskie ścieżki. Kasa państwowa zrobiła się pusta i trzeba było szukać sponsorów, którzy wyłożyliby pieniądze na wyjazdy.
W tym ćwierćwieczu Krzysztof Wielicki włożył również na swoje skronie koronę i to nie byle jaką. Jako piąty człowiek na Ziemi zdobył najwyższe szczyty Himalajów i Karakorum. Wszystkie czternaście molochów pozwoliło się poskromić. Ale to nie wszystko. Bo Wielicki część z nich zdobył – co może niektórym wydać się niemożliwe – solo. Dzieło zostało uwieńczone w 1996 roku samotnym wejściem na Nanga Parbat.
I właśnie te wydarzenia zapełniają karty książki, która jest niczym magnes. Jak pisze we wstępie jej autor gdyby miała mieć podtytuł brzmiałby on „Solo”.
W zapisanej rozmowie światowej klasy himalaista dzieli się wspomnieniami z wypraw kładąc nacisk zwłaszcza na te, gdy szczyt zdobywał w pojedynkę. Porównuje działania zespołowe i samotne. Dzieli się chwilami niepewności, strachu, ale i sukcesu. Wspomina niezapomniane momenty, ale i ma odwagę mówić o pomyłkach i błędach. W trakcie lektury czytelnik ma okazję uświadomić sobie czym tak naprawdę jest wspinanie w Himalajach. Tam, gdzie ludzkie ciało rozpoczyna proces obumierania, tam gdzie wysokościomierze pokazują wynik powyżej 7900 metrów nie ma miejsca na żarty i nonszalancję. Trzeba i szczęścia i doświadczenia i kondycji fizycznej i psychicznej. Na sukces składa się wiele czynników nie zawsze zależnych od człowieka. Krzysztof Wielicki mówi o tym zwyczajnie, ale z pasją. Swoje słowa wyważa, ale i nie ukrywa tego, co można zamieść pod dywan by bardziej błyszczeć. Mistrz górskich kolosów opowiada błyskotliwie, interesująco, szczegółowo. Rysuje słowami te niedostępne miejsca, dzieli się niezwykle osobistymi przeżyciami, chwilami samotności w miejscach, gdzie życie zamiera. Wspomina towarzyszy: tych, co wrócili do domów i tych, dla których góry stały się domem na zawsze.
Lata ostatnie pokazały Wielickiego również jako kierownika wypraw – także tej udanej, ale nieszczęśliwej na Broad Peak – zakończonej sukcesem i śmiercią. Z lektury płynie rozważna i racjonalna jej ocena. Ten tom podsumowuje działania Wielickiego w górach. Przedstawia go jako człowieka dzielnego, twardego, ale i zwyczajnego, pragnącego cieszyć się życiem. Lektura bez osłonek ukazuje plusy i minusy bycia himalaistą oraz wpływ tej pasji na życie rodzinne i osobiste. Nawet gdy nie lubicie gór i śledzenia wyczynów innych na ich stokach gorąco Wam tę lekturę polecam. Warto poznać postać tak wybitnego Polaka, który rozsławił nasz kraj najwyżej jak tylko na świecie można, a przy tym pozostał skromnym człowiekiem, który swoją fascynacją chce zarażać innych.
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Oceny
Książka na półkach
- 267
- 207
- 114
- 27
- 10
- 7
- 7
- 5
- 4
- 4
Cytaty
Alpinizm to głównie emocje. W kilka minut można przeżyć tyle, ile na dole nie przeżyje się przez całe życie.
Opinia
Kto interesuje się historią polskiego himalaizmu z pewnością sięgnie po tą książkę. Drugi tom wywiadu rzeki dotyczy współczesnych osiągnięć. Opisuje trudniejsze czasy dla polskich himalaistów. Okazało się, że kapitalizm wcale nie jest przychylny sportowcom... Nie brakuje tu opisów sukcesów ale i porażek. Radości i smutków. Znajdziemy tu też opisy pożegnań z tymi, którzy zostali w górach na zawsze.
"Wyróżnienia przyznaje się za wybitne osiągnięcia. Tyle że moim największym sukcesem jest to, że żyję, a za to - o dziwo - nikt nie przyznaje specjalnej nagrody."
Książka opatrzona pięknymi fotografiami, wydana na papierze kredowym, co trochę utrudnia czytanie przy sztucznym świetle.
Kto interesuje się historią polskiego himalaizmu z pewnością sięgnie po tą książkę. Drugi tom wywiadu rzeki dotyczy współczesnych osiągnięć. Opisuje trudniejsze czasy dla polskich himalaistów. Okazało się, że kapitalizm wcale nie jest przychylny sportowcom... Nie brakuje tu opisów sukcesów ale i porażek. Radości i smutków. Znajdziemy tu też opisy pożegnań z tymi, którzy...
więcej Pokaż mimo to