Zabójstwa w Badger's Drift

Okładka książki Zabójstwa w Badger's Drift Caroline Graham
Okładka książki Zabójstwa w Badger's Drift
Caroline Graham Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) Cykl: Nadinspektor Barnaby (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Nadinspektor Barnaby (tom 1)
The Killings At Badger's Drift
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2005-01-01
2005-01-01
Anna Sawicka-Chrapkowicz
detektywi morderstwo społeczeństwo Midsomer Barnaby

Kryminał bardzo dobry, jednak prawdziwa akcja rozpoczyna się dopiero w drugiej połowie książki. Na początku wydaje się, że wszystko jest jasne i brakuje napięcia, ale warto to przeczekać.

Liczba mnoga w tytule nie jest przypadkiem - Bagder's Drift okazało się bardzo niebezpieczną okolicą.
Rozwiązanie zagadki nie do końca przypadło mi do gustu. Odniosłem wrażenie, że również autorka uważa je za zbyt nieprawdopodobne i na ostatnich stronach książki stara się przekonać czytelnika, że tak nie jest - że przecież 'takie rzeczy się zdarzają'.
Jak dla mnie najlepsze są humorystyczne wstawki kulinarne.

Jak dla mnie...

Rewelacyjny tradycyjny brytyjski kryminał, trzymający do końca w napięciu. Polecam!

Pierwsza część . Poznajemy nadinspektora Barnaby'ego i sierżanta Troya.
Barnaby to doświadczony policjant, spokojny, zrównoważony. Troy natomiast za szybko wyciąga wnioski, jest zadufany w sobie, a jego ego jest większe od niego. I ciągle rozpraszają go młode kobiety ;)
Z powodu wielkiego uporu pewnej mocno starszej pani Lucy Bellringer, nadinspektor obiecał przyjrzeć się dokładniej okolicznościom śmierci jej sąsiadki i przyjaciółki od "zawsze" Emily Simpson. To "przyglądanie" rozciągnęło się na mieszkańców wioski zahaczając o podejrzany śmiertelny wypadek na polowaniu rok wcześniej. Okazało się, że Badger's Drift nie jest tak uroczym miejscem jakby się wydawało. Barnaby podczas rozmów z ludźmi jest przekonany, że wszyscy kłamią jak najęci. Mieszkańcy mają różne mniejsze czy większe grzeszki i tajemnice. I jest nawet ktoś na tyle wścibski i dobrze poinformowany, że czerpie z tego niemałe korzyści . Gdy policjanci przyglądają się coraz dokładniej podejrzanym dochodzi do makabrycznego morderstwa .
Akcja toczy się nieśpiesznie, jak to na prowincji w latach gdzie nie było jeszcze wszędzie komputerów i podstawą do prowadzenia śledztwa były rozmowy z ludźmi i jeszcze raz rozmowy. Kto kogo lubi, a kto nie i dlaczego. ...

Widziałam parę odcinków serialu. I dla samych krajobrazów obejrzałabym jeszcze raz ;) Nie wiedziałam, że został nakręcony na podstawie książek.

Pierwsza część . Poznajemy nadinspektora Barnaby'ego i sierżanta Troya.

Przyjemny klimat, takiego szukam w kryminałach. Akcja zbyt rozwlekła. Największy problem mam z zakończeniem. Szczerze? Dosyć szybko wpadłam na to, kto może być poszukiwaną parą, ale odrzuciłam to rozwiązanie, bo akurat w przypadku tej pary naprawdę trudno znaleźć sens w "spotykaniu się" w lesie... Nie do końca też rozumiem, w jaki sposób udało im się nakłonić do samobójstwa tę nieszczęsną osobę. Niby jest to jakoś wytłumaczone, ale totalnie mnie nie przekonało.

Zauważyłem , że na oceny wpływają nasze oczekiwania . Najpierw oglądamy film i chwytamy książkę ; często mówimy , że "książka jest lepsza" . Tu jednak jest inaczej , powieść jest po prostu słaba : akcja wlecze się , postaci są mdłe i nijakie , a zakończenie przewidywalne . Ten kto nazwał w przedmowie autorkę następczynią Agaty Christie mocno przesadził . Serial Morderstwa w Midsomer jest o wiele lepszy , ale to nie zasługa pierwowzoru , tylko znakomitych scenarzystów .
Moim zdaniem książka jest słaba i niezbyt godna polecenia .

Jeśli ktoś przeczytał już wszytko Agathy Christie i tęskni do tego samego klimatu, to proszę bardzo. Klasyczny kryminał detektywistyczny. Całkiem dobrze skonstruowany i napisany, jedynie bohater może trochę za mało charakterystyczny.
Jednak przeczytać można.

Jednak przeczytać można.

Rewelacyjny kryminał!
Jest tutaj wszystko: intrygująca fabuła, przyciągający uwagę i wzbudzający zainteresowanie bohaterowie, wspaniały klimat.
Trudno się oderwać od czytania, wciąga totalnie.
Na pewno sięgnę po kolejne części :)

Polecam gorąco!

Rewelacyjny kryminał!
Trudno się oderwać od czytania, wciąga totalnie.
Na pewno sięgnę po kolejne części :)

Polecam gorąco!

Świetny kryminał (i cała seria)- ciekawa zagadka, pogłębione psychologicznie postaci, interesujący obraz współczesnej prowincji. Warto!

Doskonały kryminał angielski w starym stylu z charakterystycznym policyjnym detektywem i dwiema uroczymi staruszkami w tle. D o tego mamy tu małą rozplotkowaną miejscowość i masę ukrytych tajemnic. Największy plus to wspaniały angielski humor.

• Kryminały
  • Audiobooki