The Witch of Duva

Okładka książki The Witch of Duva Leigh Bardugo
Okładka książki The Witch of Duva
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Henry Holt and Co. Cykl: Grisza (tom 0.5) fantasy, science fiction
43 str. 43 min.
Grisza (tom 0.5)
Henry Holt and Co.
2012-06-05
2012-06-05
43 min.
1466820756

Intrygująca i wciągająca opowieść ludowa. Dotyka tematów desperacji i rodziny w sposób rzadko spotykany.

Bohaterowie rozwijają się przed naszymi oczami w zatrważającym tempie a jednak jest to zupełnie naturalne.

Główny zwrot akcji jest naprawdę zaskakujący i spędziłam kilkanaście minut dochodząc do siebie i poskładać wszystkie fakty w jedną całość.

Sam język użyty przez Bardugo nadaje tej histori bardzo mroczny lecz minimalistyczny wydźwięk.

Sam język użyty...

Na półkach: , , , , , ,

"The Witch of Duva" jest opowiadaniem obok którego nie byłam w stanie przejść obojętnie. Wszelkie historie o wiedźmach i czarownicach przyciągają mnie bez reszty, więc i w tym przypadku propozycja Leigh Bardugo, sprawiła, że musiałam zasiąść do lektury.

Historia Duvy jest umiejscowiona w świecie Griszy, stworzonym przez autorkę, jednak to krótkie opowiadanie jest zupełnie osobnym tworem, który śmiało można przeczytać, nie znając pozostałych tomów.

W okolicy panuje głód i niedostatek, a młode dziewczyny zaczynają znikać w lesie. Nie wiadomo co się z nimi dzieje i podczas gdy mężczyźni doszukują się w tym wszystkim ataków zwierzęcych, kobiety są raczej przekonane o udziale czarownicy i na każdym kroku chcą odgonić tragedię i chronić swoje córki. Co jednak stanie się z samotną dziewczyną, której chce się pozbyć macocha?

Historia jest dość krótka i ma zaskakujące zakończenie. Przeczytałam ją jako przyjemny przerywnik i dokładnie taka była. A występowanie w fabule słodkiego niedźwiadka całkiem miłe dla całości. Polecam :)

Trzeba przyznać Pani Bardugo, że potrafi snuć piękne i mroczne opowieści, niczym bracia Grimm.
"The Witch of Duva" to dobry wstęp do pierwszego tomu trylogii Grisza. Jest to Ravkańska opowieść ludowa.
Baśń opowiada o małej wiosce położonej przy wielkimi mrocznym lesie, który, jak mówią miejscowi, pożera małe dziewczynki. Nie wiadomo co za licho tam mieszka, ale spędza sen z powiek mieszkańców wsi. Pewnej nocy Nadija, wygoniona z domu zmuszona jest do wejścia w las. To co tam spotka zmieni jej życie...
Bardugo ma wielki talent do takich opowieści. Oby więcej takich, bo to sama przyjemnosć z czytania <3

Dawno temu w lasach Duvy znikały dziewczęta. Według opowieści były przezeń zjadane. Możliwe jest jednak, że niebezpieczeństwo było cały czas tuż obok - znacznie bliżej domu niż mogłoby się wydawać.

"Wiedźma z Duvy" to pierwsza z trzech opowieści ludowych Ravki. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna żyjąca w czasach, gdy w okolicznych lasach ginęły dziewczęta. Podobno spomiędzy drzew dochodził cudowny zapach jedzenia. Tak bardzo kuszący w czasie wielkiego głodu...

Nie powiem - trochę się zdziwiłam, gdy nagle znalazłam się w środku opowieści i to z bohaterką, której nie znałam. Próbowałam sobie przypomnieć, czy to ktoś z oryginalnej trylogii, o kim zapomniałam i dopiero po zakończeniu nowelki zrozumiałam, że autorka stworzyła historykę ludową. I to jaką przewrotną! Równocześnie dość przerażającą, trochę obrzydliwą i nieźle szokującą. Choć ze wszystkich trzech podobała mi się w sumie najmniej.

• Po angielsku
  • Leigh Bardugo