Dziecię elfów

Okładka książki Dziecię elfów
Hans Christian Andersen Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Kanon Lektur literatura dziecięca
31 str. 31 min.
2014-01-01
2014-01-01
31 min.
Cecylia Niewiadomska
bajka morał kret żaba ptak miłość dobroć

Okładka książki Królowa Śniegu Hans Christian Andersen, Vladyslav Yerko
Ocena 7,7
Królowa Śniegu Hans Christian Ande...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Hans Christian Andersen, Ezop, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Ignacy Krasicki
Ocena 0,0
Bajki o zwierz... Hans Christian Ande...

Warto wracać do książek z dzieciństwa, czy dla siebie czy też czytając je dzieciom, a Calineczka to niesamowita baśń o malutkiej dziewczynce przeżywającej większości złych przygód, jednak nasza Calineczka pomimo, iż jest bardzo mała to jest bardzo piękna i ma dobre serce, dlatego wzbudzała miłość we wszystkich stworzeniach.

Dobrze napisana Baśń, ciekawe przygody z Ropuchą i Kretem, pomocna Jaskółka, epizod Chrabąszcza i motylka. No i szczęśliwe zakończenie :) A zakończenie z małym żartobliwym "smaczkiem" również na plus :)

To jedna z książeczek, którą teraz czytam wnusiom, a wcześniej swoim dzieciom. Zabrana z półek na strychu, trzeba wracać do dawnych bajek - polecam, bo są tego warte

Bardzo ciężko ocenić klasykę. No bo jak można ocenić baśnie Andersena? Dać jedną gwiazdkę to grzech a z kolei 10 to przesada. Powiedzmy, że mniej więcej pośrodku będzie najbardziej obiektywnie.

W dzieciństwie "Calineczka" była jedną z moich ulubionych baśni (obok "Dziewczynki z zapałkami", "Muzykantów z Bremy", "Brzydkiego Kaczątka" czy "Dzikich łabędzi"). Ogólnie uwielbiałam czytać baśnie, miałam kilka książek na półce (miłość do czytania rodzi się od małego). Teraz, jako matka i osoba dorosła uważam, ze baśnie powinny pozostać w sferze dziecięcej. Bo dopiero teraz, po latach, gdy na nowo wracam do ich czytania, odkryłam, że Andersen był... okrutny. Jako dziecko czytałam z wypiekami na twarzy historię o Calineczce czy dziewczynce z zapałkami a dziś widzę nie przygodę lecz śmierć, porwanie, ból, stratę, rozpacz czy wyśmiewanie. Jako dziecko tego nie zauważałam a dziś, jako dorosła analizuję każde zdanie, każde słowo i wyobrażam sobie co musiała czuć matka uprowadzonej Calineczki, co musiało czuć wyśmiewane kaczątko czy Eliza, która szyła ubranie z pokrzyw... Co musiała czuć umierająca na mrozie dziewczynka... Dziecko tak na to nie patrzy, a my dorośli nie potrafimy nie przejść wobec tego faktu obojętnie. Zatraciliśmy w sobie niewinność i naiwność. Dlatego uważam, że baśnie nie nadają się dla dorosłych. Za dużo analizujemy, za dużo sobie wyobrażamy. Jesteśmy zbyt emocjonalni. A przynajmniej ja :P Stąd niższa ocena baśni.

"Słucham i czytam" to seria niezapomnianych baśni w książkach i na płytach CD. Słuchowisko na płycie CD, zostało nagrane przez aktorów. Bajkę można zarówno czytać jak i słuchać, albo robić obie te rzeczy jednocześnie (dzieci śledzą wtedy czytany tekst) - pomaga to w nauce samodzielnego czytania.
Sztywnostronicowe kartki są bardzo trwałe - odpowiednie nawet dla najmłodszych dzieci. Książka ma ładne, duże kolorowe ilustracje i dużo tekstu do czytania - może to zniechęcić stawiających pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu czytelników, ale jak uczy nas Calineczka, nie wolno się poddawać, lecz wytrwale dążyć do swoich celu.

Dobra dla dzieci.

Dobra dla dzieci.

fajna historia, ciekawa i w ogóle. Jednak jest to coś dla mnie do odprężenia, nie wymaga wielkiego skupienia : )

1968

Warta przeczytania.

Warta przeczytania.

Moim zdaniem, piękna i wzruszająca bajka. Szczególnie fragment, gdy Odrobinka żegna się ze słońcem i światem, spodziewając się spędzić resztę życia pod ziemią, jako żona kreta, chwyta za serce.

Jedna z baśni duńskiego pisarza i poety - Andersena. Opowiada o pewnej dziewczynce zrodzonej z kwiatu, której losy przeplatają się z tymi złymi i dobrymi postaciami.
Na swojej drodze spotka m.in. chaos, bogactwo i miłość.

Na swojej drodze spotka m.in. chaos, bogactwo i miłość.

Dodaj cytat z książki Dziecię elfów