Pasje utajone, czyli życie Zygmunta Freuda. Tom 1

Okładka książki Pasje utajone, czyli życie Zygmunta Freuda. Tom 1
Irving Stone Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Sfabularyzowane Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Henryk Krzeczkowski
Freud psychoanaliza beletrystyka biografia

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

Pasje utajone to monumentalna powieść-biografia o Zygmuncie Freudzie. Trzeba było mrówczej pracy aby przedstawić życie i teorie słynnego psychoanalityka, który ukształtował nasze myślenie o ludzkiej psychice. Jednak praca i opisy przypadków pacjentów,poddawanych hipnozie, borykanie się z brakiem funduszy, "walka" z przeciwnikami i szukanie zwolenników, przeważają szalę...

Jestem bardzo zmęczona po przebrnięciu przez tę powieść. Autor niezaprzeczalnie włożył wiele wysiłku w jej napisanie i jest to bardzo przystępna forma dowiedzenia się jak powstawała psychoanaliza i wszelkie koncepcje z nią związane. Niestety cała książka była nużąca i monotonna i w związku z tym jak dla mnie mało wciągająca.

"Pasja życia" tego samego autora bardzo mnie wciągnęła, natomiast "Pasje utajone" czytało mi się już zdecydowanie trudniej. Głównie dlatego, że Freud mnie irytuje - narcystyczny, nieporadny, zaborczy. Interesujące jest to, że możemy poznać proces powstawania psychoanalizy od początku, od pierwszych myśli Freuda o tym i myślę, że ze względu na to, warto się z tą pozycją...

Nie jest to łatwa biografia, nie porywa tak, jak Pasja życia, ale warto po nią sięgnąć, gdyż to najprostszy sposób by poznać tę postać, jego życie i historię psychoanalizy. Historia napisana dość kazuistyczne, życie przeplata się z ciekawymi, jednak według mnie zbyt często przytaczanymi przykładami przypadków badanych przez Freuda.

To byla druga ksiazka tego autora, ktora przeczytalem, teraz po latach mam je juz chyba prawie wszystkie u siebie. Jako sie rzeklo tytul czytalem juz dawno, ale pamietam swietne wrazenie, ktore na mnie wywarl, to samo, ktore towarzyszylo mi przy pozniejszych pozycjach. Szczegol, detal, dokladnosc- to wszystko sa znaki rozpoznawcze autora. Warto polecac, warto przeczytac

Kolejna świetna książka Irvinga Stone przedstawiająca biografię Zygmunta Freuda z niesamowitym stone'owskim pietyzmem.
Polecam!

wiem że jest to dość stronnicza fikcja literacka ale czytało mi się ją bardzo dobrze. świetne oddane realia xix wieku, klasa społeczna oraz początki leczenia psychicznego.

Bardzo szczegółowo wnika w atmosferę epoki. Opowieść o ciekawym człowieku. Jestem wdzięczna za przybliżenie postaci. Jak dla mnie trochę za dużo szczegółowych opisów przypadków pacjentów. Wartościowa pozycja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jaki był Zygmunt Freud na co dzień? Dlaczego zainteresował się pacjentami klinik psychiatrycznych i poświęcił szmat życia na opracowanie leczenia, które miało im pomóc? Czy kiedykolwiek przechodził małżeński kryzys lub nie radził sobie z wychowaniem dzieci? Na te pytania książka Stone'a nie odpowiada, a wyłania się z niej bohater-pomnik, który niemal zawsze postępuje...

Oj ciężko szła zbeletryzowana biografia Zygmunta Freuda, oj ciężko.
Po lekturze nie zmieniłem zdania co do świata psychiatrii, jest on wciąż tajemniczy i spowity gęstą mgłą niejasności.
Obiektywnie uważam, że tylko dzięki geniuszowi Stone`a udało się przebrnąć wszystkie rozdziały, choć przyznam również, że odliczałem strony do końca.

Nie polecam jako pierwszej biografii...

• Chcę w prezencie
  • Biografie