Ogień Majdanu

Okładka książki Ogień Majdanu
praca zbiorowa Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka Karta reportaż
141 str. 2 godz. 21 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Fundacja Ośrodka Karta
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
141
Czas czytania
2 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364476464
Tagi:
majdan ukraina rewolucja
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Okładka książki Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki
Ocena 7,3
Kryształowy fo... Zbigniew Parafianow...
Okładka książki Po północy w Doniecku Grzegorz Szymanik, Julia Wizowska
Ocena 7,2
Po północy w D... Grzegorz Szymanik, ...
Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
685
668

Na półkach:

Tak, ogień.To on wypalił wszystko, czego zdołał dosięgnąć. Ogień, dym, popiół, wiatr i sadza. Ogień, który spalił ostatnie mosty dla kompromisów”.
Echa wydarzeń, które rozegrały się w tak gwałtowny i dramatyczny sposób niemal trzy lata temu na kijowskim Majdanie, powoli zaczynają milknąć, choć nadal są elementem, który pobudza sumienie rządzących elit oraz poparcie europejskich ( a zwłaszcza tych środkowo i wschodnioeuropejskich) społeczeństw. Stały się symbolem dążeń ukraińskiego narodu do samostanowienia o swoim losie, swojej przeszłość i kolejną próbą wyrwania się z wielowiekowej rosyjskiej dominacji. Niestety, również katalizatorem wydarzeń, które doprowadziły do zajęcie przez Federacje Rosyjską Krymu oraz destabilizacji (wraz z wzrostem separatystycznych dążeń) sytuacji w regionach na wschodzie republiki.
Tak już w historii bywa i często byliśmy tego świadkami iż nawet bardzo ważne, z politycznego czy historycznego punktu widzenia, procesy i zjawiska wypierane są stopniowo przez te bardziej aktualne (w tym wypadku jest to bez wątpienia wojna z Państwem Islamskim czy kryzys imigracyjny) i siłą rzeczy dotyczy to również opisywanego tematu.
W tym świetle, niezwykle cenną jawi się inicjatywa Ośrodka Karta by powrócić, choć na chwilę, do tych tych ważnych i tragicznych dni w których rozgrywały się losy, rodzącej się w bólach, ukraińskiej demokracji.

„Ogień Majdanu” – to ułożone chronologiczne, utrzymane w formie dziennika, relacje świadków i uczestników wydarzeń, które na przestrzeni trzech miesięcy 2013-2014 roku przykuwały uwagę Europy i Świata. To zbiorowy, rozpisany na wiele głosów, ludzki portret, wpisany w szerokie społeczne spektrum, na którego tle rozgrywają się wstrząsające dramaty, które na zawsze zmieniły oblicze Ukrainy, stając się, dla wielu, nadzieją na lepsze jutro…
Ów obraz ma wielu bohaterów, wśród których znajdziemy chyba przedstawili wszystkich zawodów i warstw społecznych: robotników, biznesmenów, prawników, lekarzy, polityków, działaczy społecznych, dziennikarzy, artystów, wykładowców akademickich, polityków, informatyków, księży, filmowców i wielu, wielu innych

Jaki możemy wywnioskować z samego tytułu, nie mamy tu do czynienia z typowym historycznym opracowaniem czy wnikliwą, prowadzoną przez badaczy analizą opisywanego zjawiska. To publikacja składająca się z setek krótkich (choć jakże sugestywnych i wymownych) wypowiedzi, wywiadów, wpisów na portalach społecznościowych, listów, zapisów telewizyjnych, nagrań, wystąpień odbywających się na scenie, deklaracji itd. które dokumentują i opisują, z perspektywy jednostki, ukraińską rewolucje. To jak do niej doszło (pamiętajmy że zapoczątkowała ją zupełnie pokojowa demonstracja w sprawie odłożenia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską), jak się zmieniała pod wpływem okoliczności, radykalizowała, dojrzewała, zwyciężała i umierała (szczególnie krwawo doświadczona w dniach 18-20 lutego 2014)
„20 lutego 2014 roku wchodzi do historii Ukrainy jako „krwawy czwartek”. Noc przebiegła w miarę spokojnie – trwa ogłoszone przez władze zawieszenie broni. Płoną opony, dochodzi do nielicznych incydentów. Zamieszki rozpoczynają się koło godz 9 00, kiedy tłum atakuje wycofujący się z Majdanu „Berkut”. Padają pierwsze strzały z ostrej amunicji -powstańcy maja już broń. Następuje milicyjny, regularny ostrzał snajperski, który trwa do godz 13 00. Na miejscu ginie ponad 50 osób.”

Najcenniejsze, przynajmniej dla mnie, w tej publikacji jest to iż udało się autorom uchwycić dynamizm chwili, kakofonie emocji i odczuć, którymi targani są nasi bohaterowie. Czystych, pisanych na gorąco, niewypaczonych przez czasu czy zweryfikowanych przez późniejszą, pełniejszą już wiedzę, dopasowaną do określonych polityczno-propagandowych potrzeb. Ukazać procesy jednoczenia się ukraińskiego społeczeństwa (choć podziały, niekiedy głębokie, i nieufność wobec liderów i członków partii opozycyjnych są wyraźnie zaznaczone) w obliczy autorytarnych rządów Janukowicza i braku perspektyw na proeuropejski rozwój.
„Politycy przyjmowali nasz Majdan bardzo negatywnie. Widzieli że tracą inicjatywę i przestraszyli się tego, bo po raz pierwszy masa ludzi wystąpiła w sposób niekontrolowany, przez nikogo nie prowadzona. Zaczęła się wtedy konkurencja miedzy społeczeństwem europejskim a politykami opozycji. Zobaczyli, że przejmujemy inicjatywę”.

I za to polsko-ukraińskiemu zespołowi Karty należy się uznanie. Otrzymaliśmy wstrząsający, żywy i przemawiający do czytelnika dokument (wsparty unikalnymi zdjęciami), napisany przez wielu zwykłych ludzi, których koło historii postawiło na drodze systemu.

Chciałoby się powiedzieć… jakież to polskie.

Tak, ogień.To on wypalił wszystko, czego zdołał dosięgnąć. Ogień, dym, popiół, wiatr i sadza. Ogień, który spalił ostatnie mosty dla kompromisów”.
Echa wydarzeń, które rozegrały się w tak gwałtowny i dramatyczny sposób niemal trzy lata temu na kijowskim Majdanie, powoli zaczynają milknąć, choć nadal są elementem, który pobudza sumienie rządzących elit oraz poparcie ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
176
22

Na półkach:

Ciężko jest oceniać pozszywaną garść faktów. Książka jest zbiorem wypowiedzi, opowieści, wpisów z mediów społecznościowych i wszelkich innych relacji z pierwszej ręki ludzi, którzy brali udział w Majdanie. Mimo, że pozbawiona dodatkowego komentarza i przedstawiająca relację jawnie jednostronnie, otwiera oczy na to, co naprawdę działo się w tym trudnym czasie w Kijowie.

Ciężko jest oceniać pozszywaną garść faktów. Książka jest zbiorem wypowiedzi, opowieści, wpisów z mediów społecznościowych i wszelkich innych relacji z pierwszej ręki ludzi, którzy brali udział w Majdanie. Mimo, że pozbawiona dodatkowego komentarza i przedstawiająca relację jawnie jednostronnie, otwiera oczy na to, co naprawdę działo się w tym trudnym czasie w Kijowie.

Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ogień Majdanu


Reklama
zgłoś błąd