Star Wars. Przebudzenie Mocy. Ilustrowany przewodnik

Okładka książki Star Wars. Przebudzenie Mocy. Ilustrowany przewodnik Pablo Hidalgo
Okładka książki Star Wars. Przebudzenie Mocy. Ilustrowany przewodnik
Pablo Hidalgo Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Star Wars przewodniki fantasy, science fiction
Star Wars przewodniki
Episode VII visual guide
Egmont Polska
2016-01-20
2016-01-20
Anna Hikiert-Bereza, Błażej Niedziński

Okładka książki Star Wars: Świat Gwiezdnych Wojen. Kronika ilustrowana. Nowa edycja Kristin Baver, Pablo Hidalgo
Star Wars: Świ... Kristin Baver, Pabl...
Okładka książki Star Wars: Propaganda Cliff Chiang, Pablo Hidalgo, Chris Trevas
Star Wars: Pro... Cliff Chiang, Pablo...

Całość w linku:

Sam słownik ilustrowany formą i treścią (choć ta została nieznacznie odświeżona) nie różni się od słowników z poprzednich części Gwiezdnej Sagi. Dostajemy zatem informację na temat postaci, miejsc, urządzeń, które mogliśmy zobaczyć na kinowym ekranie. Jest i o nowych szturmowcach Najwyższego Porządku, obcych z zamku Maz Kanaty oraz samych bojownikach Ruchu Oporu pod dowództwem Generał Organy. Informacje te w pewnym stopniu poszerzają naszą wiedzę o głównych bohaterach jak i tych drugoplanowych. Sama opowieść nabiera dzięki temu głębszego kontekstu choć, tu muszę przyznać bez bicia, książka tylko rozbudza ciekawość i chęć poznania "nowych "Gwiezdnych wojen". Stare Expanded Universe zostało "skasowane", a nowe dopiero się rodzi dlatego też musimy poczekać, aż wokół "Przebudzenia Mocy" narośnie otoczka komiksów, gier, książek by lepiej wejść w ten nowy/stary świat stworzony 1977 roku przez Georga Lucasa. "Star Wars. Przebudzenie Mocy. Słownik ilustrowany" to dopiero swoista jaskółka, która wiosny nie czyni jest jednak dobrym wstępem do czegoś większego, do czegoś na co czeka każdy fan.
W tym miejscu muszę też wspomnieć o szacie graficznej, która stoi na bardzo wysokim poziomie. Zdjęcia są fenomenalnej jakości, jest ich dużo, układ graficzny jest przejrzysty, choć odniosłem wrażenie, że na kilku stronach wieje pustką, że czegoś tam brakuje. Niektórym z postaci poświecono więcej niż dwie standardowe strony (Kylo Ren, Rey, Finn),by lepiej pokazać ich przemiany zachodzące w filmie. Innym postaciom, jak Luke Skywalker czy Naczelny Wódz Snoke, mającym co prawda szczątkowy udział w filmie, nie poświęcono nawet jednej strony, chociaż wypadałoby pół kartki dla nich znaleźć, no trudno.

Całość w linku:

Książka wspaniała.

Książka wspaniała.

Disney dokonał z marką "Star Wars" cudów. Kiedy wydawało się, że po kontrowersyjnych Epizodach 1-3 "Gwiezdne Wojny" się już nie podniosą pojawia się "Przebudzenie Mocy". Hype był wielki, zajawki obiecywały wiele, a film... kilka zgrzytów miał, ale to i tak najlepsza odsłona serii od czasów "Powrotu Jedi". Film nie zawiódł moich oczekiwań, a były one duże biorąc pod uwagę, jak bardzo była nakręcana atmosfera wokół niego.

"Star Wars: Przebudzenie Mocy - Słownik Ilustrowany" to, jak wskazuje tytuł przewodnik po najnowszej odsłonie kosmicznej sagi. I to słownik pięknie wydany. Na początku wita nas twarda oprawa z Kylo Renem, środek wydrukowany jest na dobrym, grubym papierze dobrze oddającym kolory. Poza tym same zdjęcia są też dobrze dobrane, naprawdę wydanie i oprawa graficzna stoi na bardzo wysokim poziomie. Choć i tu przyczepiłbym się do tego, że kilka opisów wydrukowanych jest w pionie, przez co trzeba obrócić Słownik i czyta się to trochę nie wygodnie (jak np. opis BB-8). Tyle, że takich stron jest raptem kilka i nie psuje to ogólnego, dobrego wrażenia oprawy wizualnej.

A treść? Zdjęcia są wielkie, często zajmujące i pół strony. Przez co mam wrażenie, że wiele opisów mogło być dłuższych i bardziej szczegółowych. O, chociażby tajemniczy, postrzępiony miecz świetlny Kylo Rena.... duży niedosyt pozostał po przeczytaniu tego krótkiego opisu. Z drugiej jednak strony Pablo Hidalgo stara się wypełnić każdą wolną przestrzeń jakimiś ciekawostkami, jak choćby pobieżny, krótki opis robocika, który gdzieś tam się w filmie na chwilkę przewinął. Fotki i małe schematy znajdziemy nawet w indeksie, na końcu książki. Więc najłatwiej opisać ten album w ten sposób - dużo krótkich tekstów. Bo "Słownik Ilustrowany" to kopalnia ciekawostek, i krótkich opracowań, nie wyczerpująca tematów, ale dających bodźców, by szukać dalej.

A jest o czym czytać i co oglądać. Generalnie mamy przekrój postaci i miejsc z "Przebudzenia Mocy". W dodatku ułożone jest to sensownie, więc kiedy zaczynam czytać o Najwyższym Porządku, nie przeskakujemy nagle na Hana Solo, tylko tematy płynnie się przeplatają. A właśnie, skoro przy Hanie Solo jesteśmy - czemu nikt słowem nie wspomniał o Luke'u Skywalkerze? Ja wiem, że w filie nie oddał roli życia, a jego skompilowanych kwestii dialogowych nie uczyłbym się latami (ironic mode off),ale jednak jest często wspominany i zasługuje na miejsce w "Słowniku" jak mało kto. No i gdzie jest Imperator 2.0, czyli Snoke? Też powinien się znaleźć w tym opracowaniu.

"Star Wars: Przebudzenie Mocy - Słownik Ilustrowany" to dobre uzupełnienie filmu, choć, jak wspomniałem wiele rzeczy jest potraktowanych zbyt po macoszemu (nie wybaczę autorowi tego miecza! :P). Z drugiej strony jest to też rzecz, którą z powodzeniem można dać najmłodszym, a one jak wiadomo długo czytać nie lubią ;P. Ja jestem zadowolony z czasu spędzonego przy tym opracowaniu, a Kasi dziękuję za prezent urodzinowy :)

Niech Moc będzie z Wami.

Wszystko co chcieliście wiedzieć o świecie Przebudzenia Mocy, ale baliście się zapytać! Teraz macie to - doskonały przewodnik opisujący postacie, rodzaje broni, technologie oraz ogólną sytuację w Galaktyce Gwiezdnych Wojen. Piękne, wystylizowane fotografie, przekroje i zbliżenia na przedmioty codziennego użytku oraz wszelkiego rodzaju urządzenia. Rzeczy, którym zbyt mało miejsca poświęciła filmowa kamera odzyskują tu swój oczekiwany blask. Pablo Hidalgo podobnie jak jego poprzednicy przy pozostałych opracowaniach filmowych słowników zabiera nas we wnikliwą podróż po zakamarkach świata Jedi oraz Najwyższego Porządku. I jest to podróż udana jak i ciekawa. Jedynym minusem jest brak opracowania na temat Luke'a Skywalkera oraz Snoke'a. Ich nieobecność w słowniku jest dla mnie co najmniej niezrozumiała. Tak czy inaczej, jest to album dedykowany najbardziej oddanym fanom świata Star Wars.

• Star Wars inne
  • 0 ZDC SW