Idiota

Wydawnictwo MG
klasyka
literatura rosyjska Helena Grotowska

Kup książkę

Ledwie ją dosłuchałem do końca. Strasznie się ciągnęła. Powieść psychologiczna? Owszem, ale jak na moją wiedzę psychologiczną motywy i zachowania bohaterów nie są typowe i nie mam tu na myśli jedynie Lwa Nikołajewicza. Ani to odnieść do siebie, ani do znajomych. Jak to u Dostojewskiego, pełno tu moralnych rozważań, co oczywiście nie przeszkadza mu pogardliwie nazywać Polaków „p...

Zignorowanie "Idioty" byłoby niewybaczalnym błędem dla miłośnika literatury światowej. Najważniejszym rysem powieści jest jej rytm. To istna amplituda wystudzenia emocji i rozbudzenia akcji, do których narzędziami są długie dywagacje, monologi przeplatane punktami nasyconymi działaniem. Najlepsze są te, które wynikają z odmalowanych charakterów kobiet, najbardziej krw...

Zdecydowanie moja ulubiona powieść Dostojewskiego, a to naturalnie z powodu tytułowego bohatera. Och, ach :)

Zakończenie zaskoczyło mnie tak bardzo, że przez jakiś czas chciałem wierzyć, że zostało dopisane przez innego autora.

Po wspaniałym wprowadzeniu ostatnie części zdecydowanie słabsze

"Dostojewski jest nieśmiertelny"- tymi słowami Behemota z innej wielkiej powieści rosyjskiej "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa , można w zasadzie podsumować twórczość autora. Wielka powieść , arcydzieło literatury do którego można wracać i delektować się nim. Polecam

często w opiniach jest tekst typu "bohaterzy działali absurdalnie" itp. - ta powieść może robić za podręcznik.

Moim zdaniem książka ta będzie zawsze aktualna ze względu na przedstawiane w niej ważne życiowe tematy. Czytało mi się ją mimo wszystko dość ciężko, na co miało wpływ mieszanie się wątków i duża ilość bohaterów. Przeszkadzała mi też dosłowność tłumaczenia, zwłaszcza zwłaszcza rosyjskich frazeologizmów, takich jak "robić z muchy słonia."

Tej książki nie da się zapomnieć. Pomimo całkowicie innych czasów, proza i myśli Dostojewskiego nie tracą na aktualności.

Tak pięknej i mądrej książeczki to chyba jeszcze nie czytałam. Porusza me serce z każdej strony

Od kiedy przeczytałem tą książkę, nazwanie kogoś ,,idiotą'' uważam za jeden z największych komplementów jaki można wyrazić.

Dyskusje