Ciemność. Nieopowiedziane historie o trzydziestu trzech mężczyznach uwięzionych pod ziemią i o cudzie, który ich uratował

Héctor Tobar Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Seria Reporterska literatura faktu
Deep Down Dark: The Untold Stories of 33 Men Buried in a Chilean Mine, and the Miracle That Set Them Free
Data 1. wydania:
2014-10-07
Tomasz Bieroń
Dowody na Istnienie
literatura faktu
Tomasz Bieroń
Seria Reporterska
Inne

Warto. Przez kilka wieczorów przeniosłem się w głąb ziemi, do nieznanego mi świata, do miejsca w którym nie chciałbym się znaleźć. Ta historia nie wymaga górnolotnych opisów, poetyckich odniesień i nie wiadomo czego jeszcze. Autor nakreślił nam te kilkadziesiąt dni tak, że nie można oderwać od tego swoich myśli.

Wzruszająca historia o 33 górnikach uwięzionych przez 69 dni prawie 700 m pod ziemią, w zawalonej kopalni, na pustyni Atakama w Chile.

Uznanie tych nieszczęsnych 33 górników za bohaterów narodowych bardziej im zaszkodziło niż pomogło. Wielu z nich przez długi czas borykało się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej. Niektórzy z nich bardzo szybko poradzili sobie z...

Hector Tobar Ciemność, historia 33 chilijskich górników, uwięzionych przez 69 dni prawie 700 metrów pod ziemią w kopalni. Reportaż ukazujący wielki strach, odwagę i ludzką solidarność w obliczu katastrofy, przebieg akcji ratunkowej, w którą zaangażowane były międzynarodowe służby. Mroczna, klaustrofobiczna i niesamowita opowieść zakończona happy endem.

W 2010 roku doszło do katastrofy w Chile – w wyniku zawalenia się kopalni, 33 górników zostało na 69 dni uwięzionych pod ziemią. O tych wstrząsających wydarzeniach opowiada Hector Tobar w książce „Ciemność”.

Autor jako jedyny reporter miał prawo opisać historię chilijskich górników. To właśnie oni go wybrali i powierzyli zadanie opisania ich przeżyć. Hector Tobar opowiada...

Książka opisuje niezwykłą historię. O tym, jak zapada się górotwór odcinając od świata trzydziestu trzech górników w zawalonej kopalni. Mężczyźni są uwięzieni około siedmiuset metrów pod ziemią. Rozpoczyna się akcja ewakuacyjna i ratownicza. Będziemy mogli towarzyszyć zarówno górnikom, jak i ich rodzinom na powierzchni, a także ratownikom, specjalistom, a nawet członkom...

niesamowita historia i sprawnie opowiedziana, czyta się bardzo dobrze - ok

Kiążka mnie nie porwała. Może dlatego, że wiedziałem jak się zakończy. A może dlatego, że z górniczej akcji ratunkowej media zrobiły SHOW a poltycy trampolinę do sukcesu wyborczego. Mam też wrażenie, że to nie jest cała prawda o relacjach Górników w kopalnii ale historia przepuszczona przez sito PRowców.

Na półkach: , , , ,

Pamiętacie chilijskich górników uwięzionych ponad dwa miesiące w czeluściach kopalni, których w końcu wydobyto na powierzchnię? To było już niemal siedem lat temu, a zdarzenie to gdzieś tkwiło mi w głowie i wiedziałam, że chcę o nich przeczytać.
Reportaż o 'los 33" (jak się sami nazwali) napisał reporter Los Angeles Times, laureat nagrody Pulitzera, wybrany przez samych...

Jesteś: kiedy jadą do pracy, wjeżdzają pod ziemię i wykonują swoje obowiązki. Czekasz z nimi na obiad, który nie dociera. Słyszysz huk i uciekasz. Siedzisz w Schronie, liczysz czy wszyscy przeżyli. Widzisz jakie "zapasy" znajdują w skrytce..
I czekasz i modlisz się i dodajesz otuchy. Jesteś 34 uczestnikiem tej historii. Jak dobrze, że znasz jej zakończenie, jest łatwiej....

Dowód na przewagę książki nad telewizją.

Pamiętacie: dziwna konstrukcja w pochyłym ułożeniu wydobywa na powierzchnię ludzi wcześniej uwięzionych pod ziemią. To wszystko na oczach milionów ludzi na całym świecie. Miejsce akcji: Chile. Jasnym więc było, że książka musiała powstać, ale taka książka wymaga czasu. Hector Tobar miał ten czas i zaufanie ludzi, którzy powierzyli...

Dyskusje

• Reportaż