Powiastki ucieszne a swawolne. Wybór francuskiej literatury narracyjnej XV i XVI w.

Noel du FailMikołaj z Troyes Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
Les quinze joies de mariage; Les cent nouvelles nouvelles; Le grand parangon des nouvelles nouvelles; Les nouvelles recreations et joyeux devis; L'Heptameron; Propos rustiques et facecieux
Roman Kołoniecki, Anna Tatarkiewicz
Państwowy Instytut Wydawniczy
nowele francuskie antologia XV w. XVI w.
klasyka
Roman Kołoniecki, Anna Tatarkiewicz
nowele francuskie antologia XV w. XVI w.

Z owej antologi czytałem "Piętnaście uciech stanu małżeńskiego" i fragmenty "Heptameronu". Uważam, że tekst pierwszy (po ponad dziewięciu wiekach) jest jak najbardziej aktualny i co najważniejsze - zaskakująco zabawny, satyryczny, kipiący ironią.
Co do utworu Małgorzaty z Nawarry - szczerze żałuję braku niektórych komentarzy po poszczególnych opowieściach. Wydawca mógł...

Takie sobie - przeczytać można, ale takie trochę nudnawe.
Przeczytałem ze względu na możliwości poznawcze.