The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry

Black Swan
2013-01-01
2013-01-01
podróże

Wzruszająca, zabawna, ciepła. O wędrówce człowieka który wierzył całym sercem że idąc, jest w stanie uratować dawną przyjaciółkę która jest chora na raka. Podczas tej wędrówki poznaje wiele osób, dobrych, złych, ma też wiele przemyśleń o swoim życiu. Ta wędrówka okaże się nie być tylko nadzieją dla jego przyjaciółki, ale również wybawieniem dla siebie samego. Piękna. Polecam!

Harold ma wrażenie, że całe życie czekał na tę wędrówkę.
Pierwszy raz w życiu "coś" robi. Idzie. Ma cel. Sam siebie zaskakuje. W trasie zmienia się, doświadcza nowych relacji i emocji, pulsuje w nim życie. Jak nigdy wcześniej.
Jest w tej opowieści tyle drobnego, zwyczajnego i niespodziewanego piękna.

Harold ma wrażenie, że całe życie czekał na tę wędrówkę.
Jest w tej opowieści tyle drobnego, zwyczajnego i niespodziewanego piękna.

Powiedzieć o tej fabule, że jest infantylna, nierealna i głupia to tylko komplementy i pudrowanie potworka.

Harold Fry jest emerytem, który pędzi spokojny, nudny żywot w małym miasteczku Kingsbridge. Mieszka z żoną Maureen. Oboje prawie nie wychodzą z domu, oboje od dwudziestu lat prawie ze sobą nie rozmawiają, a jeśli już, to o nieistotnych rzeczach. Ale pewnego dnia do Harolda przychodzi list. Nadano go w Hospicjum św. Bernarda w Berwick, a informuje o śmiertelnej chorobie Queenie Hennessy, dawnej znajomej Harolda z pracy. Kiedyś łączyła ich przyjaźń, oboje wiele sobie zawdzięczali. Dziś Harold nie bardzo wie, jak powinien się zachować w takiej sytuacji. Postanawia choć listownie wesprzeć dawną przyjaciółkę, ale po drodze do skrzynki pocztowej nieoczekiwanie dla samego siebie podejmuje inną decyzję - jeżeli uda mu się pieszo pokonać dystans z Kingsbridge do Berwick, Queenie wyzdrowieje. Więc Harold idzie - bez żadnego przygotowania, bez zaopatrzenia na drogę, w wielkim strachu, który towarzyszył mu przez całe życie i kazał zastanawiać się nieustannie, co sądzą o nim inni. Kogo spotka po drodze? Czy dotrze do celu na czas? Jak Maureen zareaguje na nagłe zniknięcie męża? Czego oboje dowiedzą się o sobie?

(cd recenzji na fb)

Debiutancka powieść Rachel Joyce to nostalgiczna i wzruszająca historia o tym, że nigdy nie jest za późno na to, by starać się naprawić błędy przeszłości, by na nowo szukać miłości, by na nowo odkrywać samego siebie. Niektórzy mogą jej zarzucić pewną naiwność, inni wykorzystanie często stosowanego motywu wędrówki, a jednak nie da się ukryć, że książka wciąga i porusza. Sprawia, że w nawet zwykłym, przeciętnym człowieku można dostrzec bohatera. Pozwala też mieć nadzieję, że nie można się poddawać, że czasem wystarczy mocno uwierzyć, by osiągnąć zamierzony cel.

Cała opinia:

Odważylibyście się wybrać w podróż bez mapy i telefonu na dodatek pieszo?

Harold Fry właśnie w taką podróż się wybrał. Starszy pan w żeglarskich butach, rzuca wszystko kiedy otrzymuje list od kobiety, która kiedyś go uratowała z tarapatów. Ona jest chora na raka a on ją chce uratować. Samotna wędrówka będzie okazją do poznania wielu ludzi ale również do spojrzenia w głąb siebie.

Rachel Joyce ujęła mnie jakiś czas temu powieścią "Marzenie panny Benson", gdzie główna bohaterka realizowała swoje wielkie pragnienie. Z ogromną ciekawością sięgnęłam po tę książkę, w której Harold ma również swój cel i pragnie go osiągnąć. Wierzy, że to będzie miało wpływ na życie kobiety, na której mu zależy, że coś ugra z losem, że wędrując oszuka przeznaczenie. Póki on będzie w drodze, ona nie ma prawa umrzeć.

"Ja będę maszerował, a ona musi żyć..."

To niezwykle inspirująca opowieść, pozornie prosta i lekka, ma jednak swoją głębię oraz przekaz. W jednym momencie potrafi rozśmieszyć a chwilę potem rozczulić. Skłania do refleksji na temat starości, kruchości naszego życia, małżeństwa czy straty.
Warto czasem zostawić wszystko i ruszyć w taką podróż w głąb siebie, która pozwoli przemyśleć swoje sprawy czy problemy i spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Bardzo potrzebna książka. Czytajcie.
Na podstawie powieści powstał film, którego bardzo jestem ciekawa.

Odważylibyście się wybrać w podróż bez mapy i telefonu na dodatek pieszo?

To moje pierwsze spotkanie z autorką, historia ciekawa ale troszkę rozwlekle napisana. Czekam na film, może Hollywood zrobi z tego wyciskacz łez.

przeczytałem przez wzgląd na wzruszający film, słodkiego psiaka i cudną kreację Broadbenta... i chyba zostałbym przy filmie, pani Rachel ma dobre pióro ale straszliwie rozwlekły styl pisania, przez co czytanie tego staje się po jakimś czasie nużąco-męczące

Wędrówki, które bywają, od losu niespodzianką tworzą wokół nas najwięcej tajemnic związanych z tym, co przeżywamy w głębi i tym, co jest i może być jeszcze przed nami tu i teraz. Czy możemy pozwolić sobie na dotychczasowe zmiany, kiedy dotarliśmy do pełni szczęścia albo wydaje się nam, że jesteśmy, szczęśliwi nie będąc tego pewni lub na pokaz?

Czego możemy się spodziewać po czytanej powieści, która to opowiada o wędrówce, szczęściu, bezsilności, dążeniu do upragnionego celu podróży, miłości, ale należy zadawać sobie pytania: Co czuje główny bohater, podróżując, Czy cieszy się, że może poznawać na nowo miejsca, których nie zna, Czy otaczający go wokół ludzie są mu pomocni, czy tylko uważnymi obserwatorami wspierającymi go i trzymającymi za niego kciuki, aby mógł ją godnie do samego końca dzielnie przetrwać?

Tego zapragnęłam się dowiedzieć w książce nieznanej mi twórczości autorstwa Pani Rachel Joyce pt. ''Niezwykła wędrówka Harolda Fry'', która to od samego początku wywołała u mnie ogromne czytelnicze wyzwanie połączone z zainteresowaniem, gdyż nie wiedziałam, czego mam się spodziewać po przedstawionej treści w opisie.

Mogę z miłą chęcią dokonać oceny zachowania głównego występującego w tej powieści bohatera Harolda Fry, które było zbyt odważne, ale godne podziwu, gdyż nie każdy podjąłby, się od razu ryzyka mając, 65 lat uciekając w głąb duszy, jaką jest podróż do kobiety, która kiedyś uratowała go.

Jak ważne są, relacje z rodzicami we wczesnym dorastaniu przekonał się o tym na własnej skórze Harold, ponieważ to niestety odniosło skutki negatywne w komunikacji z jego synem Davidem. Tak to jest, gdy występuje odsunięcie się, niezrozumienie wzajemne, a za wychowanie syna odpowiada mama, żona Harolda.

Bohaterkami, którym najbardziej chciałam się przyjrzeć z bliska były żona Harolda Maureen i kobieta imieniem Oueenie, do której podążał, aby się z nią spotkać po otrzymaniu listu z informacją o jej obecnym stanie zdrowia.

Obie są pracowite, ale po drodze pojawia się u nich samotność, niedocenienie, rozbicie emocjonalne.

U żony Harolda Maureen nie podobała mi się kłamliwość, ale gdyby chciała, mogłaby lepiej zadbać o męża, zauważać go, uczyć go, aby nie czuł się gorszy z powodu, że nie jest bogaty, ale pracowity, uczciwy, dobry i skromny.

Oueenie jest wrażliwa, skryta, a nade wszystko umie być pogodna, ale czy godzi się na los, w którym musi dzielnie przeżyć.

Powieści tej nie czyta się szybko ze względu na zamieszczoną w niej zbyt małą czcionkę.

Czy Harold dotrze szczęśliwie do Oueenie i zdąży się z nią spotkać, aby wyjaśnić sobie nawzajem to, co kiedyś miało miejsce i wydarzyło się sprzed wielu lat pomiędzy nimi?

Czy wydarzy się coś, co odmieni życie Harolda, przywróci wiarę w lepsze jutro, czy będzie umieć pokonać swoje słabości względem tego, z czym musiał walczyć, aby czuł, że jest potrzebny tym osobom, które nie dostrzegało w nim wielu pozytywnych cech charakteru i mogły, się od niego ich uczyć o tym warto, się przekonać czytając tę powieść?

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarzu książki autorstwa Pani Rachel Joyce pt. ''Niezwykła wędrówka Harolda Fry''.

Czego możemy się spodziewać...

Tym razem podróż, a właściwie wędrówkę, wyrusza sześćdziesięciopięcioletni Harold Fry. Samotna wędrówka starszego mężczyzny przez Anglię, bez specjalnego przygotowania, bez mapy, bez ekwipunku, w znoszonych żeglarskich butach, do umierającej przyjaciółki Queenie Hennessy. Jest to również swoistego rodzaju wędrówka duchowa. Poza tym wierzy on, że w ten sposób uratuje kobietę, która kiedyś uratowała jego. Spontaniczna decyzja Harolda, człowieka, który ostatnio nawet nie opuszczał domu, przyniesie mu niezwykłą życiową odmianę. Na swojej drodze mężczyzna spotka wielu ludzi, pozna mnóstwo historii, które niewątpliwie będą miały na niego samego ogromny wpływ. Harold ma do pokonania prawie pięćset mil. Trudy wędrówki rekompensuje mu myśl, że zobaczy przyjaciółkę, w sercu ma nadzieję, że ją ocali. Czy uda mu się zdążyć zanim chora na nowotwór Queenie umrze? A może zdarzy się cud?

Fizyczna wędrówka Harolda jest swoistego rodzaju metaforą życia, bo życie to ciągła podróż przez góry, wzniesienia, doliny, w słońcu, i w deszczu, czasem w radości, a czasem w smutku. Ta podróż dla Harolda jest świetną okazją, by przyjrzeć się własnemu życiu, to też pokonywanie swoich własnych ułomności, mierzenie się z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości. To pewnego rodzaju poszukiwanie samego siebie, pokonywanie swoich granic, dotarcie do własnego ja, a także wybaczenie samemu sobie. To też historia o przemijaniu i ogromnej tęsknocie za tym, co już nie wróci.

"Niezwykła wędrówka Harolda Fry" niesamowicie mnie urzekła. Były łzy smutku, radości i wzruszenia. Uświadomiła mi, bo tak często o tym zapominany, jak kruche jest ludzkie życie. To również powieść, która wlała w moje serce nadzieję i radość. Jest to więc książka, która niesie ze sobą ogromny ładunek emocji.

Warto wspomnieć, że powieść napisana jest pięknym językiem, więc czyta się ją z nieskrywaną przyjemnością. Mam nadzieję, ze równie dobrze będzie mi się oglądało film. Zdecydowanie polecam!