Informacja jest piękna

2015-12-21
2015-12-21
Olga Siara
Olga Siara

Dużo fajnie zrobionych infografik na każdy możliwy temat. Kilka przekombinowanych, kilka słabo czytelnych, średnio dokładne ale zawsze trafione i z humorem. To byłą przyjemność.

Książka Davida McCandlessa to oryginalna pozycja na rynku wydawniczym. Łączy ze sobą wszystko to, co najlepsze w publikacjach zawierających ciekawostki ze świata wraz z przedstawieniem możliwości wizualizacji danych. Zestawienia przygotowane przez Autora dają do myślenia, oferują mnóstwo przydatnej wiedzy [np. szkodliwość chemii stosowanej w kosmetykach]; potrafią zaskoczyć, rozbawić, ale i zasmucić. Wszystkie grafiki są piękne, starannie opracowane i w pełnym kolorze. To, co przekazuje McCandless zachwyca sposobem, w jaki zostało opakowane – stąd też adekwatny tytuł książki – Informacja jest piękna.

Cała recenzja dostępna na stronie: https://karols.pl/informacja-jest-piekna-david-mccandless-recenzja/

Trudno nazwać to lekturą, bowiem książka zawiera tylko infografiki, na tematy przeróżne. Czytelność niektórych jest mocno dyskusyjna.

Ciekawe zestawienia, zestawienia ciekawych informacji, w najgorszym wypadku oryginalne prezentacje ciekawostek. Dużo o ekologii, ocieplaniu się klimatu i równości społecznej. A zatem na pewno modne, ale czy choćby silące się na obiektywność?

Tematyka poruszana w książce jest naprawdę szeroka i... barwna. Myślę, że tak można ująć wszystkie omówione zagadnienia. Są i przepisy na drinki (trucizna),i sposoby z całego świata, jak leczyć efekty uboczne. Autor omówił też problem globalnego ocieplenia, uwypuklając różnice między sceptycyzmem a konsensusem naukowym. Prawda jest taka, że niemożliwe jest szczegółowe omówienie tej publikacji. Jest ona tak bogata pod kątem omawianych tematów z tak wielu dziedzin, że trudno jest je wszystkie wymieć. Między innymi dzięki tej różnorodności lektura jest tak przyjemna.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/01/david-mccandless-informacja-jest-piekna.html

Sięgnęłam po tę książkę skuszona - no właśnie - jej pięknem. Dokładniej rzecz biorąc: nietypowym formatem i kolorowym wnętrzem. Na pierwszy rzut oka zachwyca, urzeka, wciąga i fascynuje. Na drugi... cóż, na drugi okazuje się tak samo powierzchowna, jak to, co ją stworzyło - Internet.
Informacja pozbawiona kontekstu jest tylko informacją, nie wiedzą. Wszyscy wiemy, jak wygląda tworzenie treści do internetu, kto się tym zajmuje, za jak głodowe stawki i jak się w internecie szuka informacji. I to akurat widać, bo wykresy, diagramy i infografiki pokazują wyniki wyszukiwania: chaos i dezinformację w czystej postaci.
I tak przejrzystość "miliardogramu" jest dla mnie wysoce dyskusyjna, mapka ze światowymi numerami 1 niewiele mi mówi - czy chodzi o eksport, import, produkcję, zamieszkanie? Co to znaczy, że Finlandia jest światowym numerem 1 pod względem pielęgniarek? Wykres o pochodzeniu i cechach charakterystycznych gatunków muzyki pop (zwłaszcza odłamów metalu) sprawił, że miałam ochotę na epicki facepalm, a miary dopełniły bzdury z mediów o zdrowiu lub końcu planety - na czele z idiotyzmami dotyczącymi czarnych dziur i LHC w Genewie.
Jako źródło wiedzy książkę tę należałoby posypać niegaszonym wapnem i zakopać na głębokość sześciu stóp najmniej. Jako źródło inspiracji - powinien mieć ją na półce każdy grafik i projektant. Pomysłowa, miejscami mniej, miejscami bardziej udana wizualna interpretacja z bożej łaski "wiadomości" w niej zawartych to uczta dla oka.
Do oglądania - super. Do czytania - może lepiej nie psuć sobie pierwszego wrażenia.

Przesympatyczna i relaksująca książka, ostrzegam- wciąga :)
Typowo rozrywkowa lektura (a właściwie mała galeria),będąca zbiorem wielu informacji przedstawionych w graficzny, bardzo przystępny i miły dla oka sposób za pomocą niezliczonych rodzajów wykresów, grafów, obrazków czy tekstów. Wiele z podanych statystyk jest mocno niepokojąca, jednak forma przekazu nieco łagodzi ich znaczenie, dalej jednak mam nadzieję że daje do myślenia.
Układ informacji jest moim zdaniem zbyt chaotyczny ale prawdopodobnie dokładnie tak miało być. Generalnie polecam na luźne, deszczowe popołudnie- poprawia humor :)

Przesympatyczna i relaksująca książka, ostrzegam- wciąga :)

Naprawdę fajny pomysł, od razu widać, że pod względem "podawania nauki" amerykanie są w topie. Bardzo plastyczne, działające na wyobraźnię i czytelne (choć nie wszystkie) wykresy, grafy, jakkolwiek to nazwać. To co mi trochę przeszkadzało to czas (książka jest z 2011 roku, więc zakładam, że część danych mogła się zdezaktualizować) oraz amerykanocentryczny (jest takie słowo w ogóle?) sposób podejścia do danych. No ale jeśli autor jest z US to nie można się dziwić.

kotnakrecacz.pl

"Ta książka zaczęła się od poszukiwań. Zasypany informacjami, próbowałem znaleźć jakiś lepszy sposób, żeby ogarnąć je wzrokiem i zrozumieć. Czemu nie wykorzystać do tego obrazu? W pewnym sensie wszyscy myślimy dziś obrazami."

No więc właśnie. W zalewie informacji, jakie wysyła do nas rozmaitymi kanałami współczesny świat, łatwo zgubić drogę do prawdy, a także do własnej pamięci długotrwałej. Tak zwana piramida zapamiętywania (tudzież stożek Dale'a) jasno wskazuje, że im więcej zmysłów, wyobraźni i własnej pracy włożymy w przyswajanie wiedzy, tym skuteczniejsza będzie nauka. Każdy z nas ma oczywiście indywidualne preferencje, możliwości i zwyczaje, ale warto przecież wciąż badać własne granice. A może nawet je przekraczać? Jeśli macie ochotę na 255 stron myślowych i wizualnych eksperymentów, koniecznie sięgnijcie po książkę Davida McCandlesa „Informacja jest piękna”!

Choć książka to chyba nie najlepsze określenie. „Informacja jest piękna” to podróż po świecie faktów, o których najprawdopodobniej nie mieliście pojęcia, to „współczesny atlas świata”, jak zapowiada sam autor. To także encyklopedia wiedzy użytecznej, choć nie najpopularniejszej. To wreszcie wielka estetyczna przygoda polegająca na wyłuskiwaniu związków, relacji i kontekstów w jej jakże bogatej treści.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak niska rozdzielczość wpływa na ilość informacji, jakie w sekundę docierają do mózgu? A nad tym, jak wygląda matryca moralności w różnych wyznaniach? Albo nad tym, co wasz zawód mówi o poziomie waszej inteligencji? A może nad tym, jakie „szczególne moce” miały żony dyktatorów? Albo, jak wygląda mapa relacji na Bliskim Wschodzie? A może raczej mapa internetu? Nie? A czy teraz jesteście zaciekawieni? Bo możecie szybko poznać odpowiedź na te i inne pytania, które może dopiero podczas lektury okażą się fascynujące.

Meandry umysłu Davida McCandlessa pozostaną chyba niepoznane. Fascynujące jest to, jak zręcznie potrafi łączyć fakty, jakim cudem wpada na pomysły szukania związków przyczynowo-skutkowych i ich graficzne przedstawienia. Na pochwałę zasługuje także polskie tłumaczenie i wydanie, bardzo wierne oryginalnemu, które także miałam okazję trzymać w ręku.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć wam przyjemnej podróży po świecie informacji. Miejmy nadzieję, że druga część, „Wiedza jest piękna”, także trafi do polskiego czytelnika.

SKRÓT DLA OPORNYCH

Dla kogo na pewno tak: dla czytelników o otwartych umysłach, którzy lubią WIDZIEĆ i WIEDZIEĆ i tych, dla których świat codziennie wydaje się bardziej interesujący.

Kto powinien unikać: czytelnicy, którzy szukają odpowiedzi na konkretne pytania.

kotnakrecacz.pl

Bardziej album aniżeli książka do czytania. W celach inspiracji pod kątem wizualizacji danych bardzo dobra, szkoda, że nie aktualizowana.

• 2016
  • Nauka
  • Popularnonaukowe
  • Studia i wokół studiów
  • 2 kategoria

Dodaj cytat z książki Informacja jest piękna