Najpiękniejsze wiersze

Egmont Polska
2015-11-16
2015-11-16

Okładka książki Roszpunka Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Francesca Rossi
Roszpunka Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Czerwony Kapturek Joanna Concejo, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Czerwony Kapturek Joanna Concejo, Jac...
Okładka książki O wilku i siedmiu koźlętach Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Aleksandra Michałowska
O wilku i sied... Jacob Grimm, Wilhel...

Choć niektóre wiersze mnie przerosły, chyba ze względu na brak wiedzy, to większość pozytywnie mnie zaskoczyła - jak bardzo aktualne, choć już dość starej daty wiersze :)
Błyskotliwe, zabawne, lekkie. Zdecydowanie warto sięgnąć.

Błyskotliwe, zabawne, lekkie. Zdecydowanie warto sięgnąć.

W wybranych pięćdziesięciu wierszach zarówno problematyka jak i trudność interpretacji są różnorodne. Były wiersze, które rozumiał taki laik jak ja, ale w trakcie lektury napotykałem też utwory trudniejsze, gdzie przydatne w poprawnej interpretacji były liczne internetowe analizy (nie spodziewałem się spotkać ich aż tylu). "Najpiękniejszych wierszy" nie zrozumie się w pełni bez odpowiedniego przygotowania. Autor jest mistrzem gry słów, symboli, wiele utworów odnosi się też do jego relacji z innymi artystami, czy też samej historii Tuwima. Ten zbiór wierszy raczej nie posłuży za lekturę dla zabicia nudy. Pamiętajcie jednak, że mówi to kompletny żółtodziób w dziedzinie poezji. Uważam jednak, że warto się z nią zapoznać.

Wydawnictwu Egmont należą się wielkie brawa nie tylko ze względu na umiejętne dobranie najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima, ale także ze starań włożonych w odświeżenie tych utworów poprzez szatę graficzną. Szczególnie urzekła mnie okładka, która w całej swej prostocie potrafi skutecznie przyciągnąć wzrok. Bardzo miłym dodatkiem są liczne ilustracje i zabawy z kolorowymi tłami - znacznie umilają trudną do zinterpretowania lekturę, dzięki czemu ta wspaniała pozycja zyskuje własny klimat i "duszę". Minimalizm i technika wykonywania ilustracji zasługują na gromkie brawa.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Kiedy słyszymy nazwisko Julian Tuwim od razu na myśl przychodzą nam najsłynniejsze wiersze dla dzieci. Nie znam osoby, która nie kojarzyłaby „Lokomotywy”, czy „Abecadła”. Jednak nie każdy spotkał się z twórczością tego poety przeznaczoną dla dorosłych odbiorców. Warto zatrzymać się w natłoku codziennych spraw i poświęcić chwilę na czytanie tej wyjątkowej poezji.

„Najpiękniejsze wiersze” są zbiorem 50 utworów, napisanych przez Tuwima. Tematyka jest bardzo różnorodna – miłość i szczęście przeplatane ze strachem i buntem. Czasem można się uśmiechnąć, zadumać, a czasem przerazić trafnością porównania. Niektóre wiersze są zaskakująco bezpośrednie. Nie brakuje odniesień do Boga i polemiki ze Stwórcą. Mi najbardziej do gustu przypadł utwór pt. „Zawieja”:

„Miłość mnie szuka po mieście,
Miłość w zielonym berecie.
Przepadłem jak kamień w wodę.
Gdzie jestem? Wy może wiecie?

Spod zielonego beretu
Strzępek wichury w złocie:
Ptak nieprzytomny z tęsknoty,
Włosy w porywczym odlocie.

Biega w rumieńcach, zdyszana,
Pośpiechem drżąc gorączkowym,
Miłość, zawieja wieczorna,
Miłość w trenczkocie deszczowym.

Wiatr jej nadążyć nie może
I gończe listy rozwiesza,
Pod naprężonym jej swetrem
Stuka żarliwa depesza.

W barach, kawiarniach, teatrach
Listy i serca zostawia,
Zamieć po mieście kołuje,
Róże spod bruku wykrwawia.

Zrywam je, moja nieznana,
Cień pochylony bólem:
Czerwone blaski z kałuży
Oczyma podnoszę czule.”

Ten a także inne wiersze Juliana Tuwima zawarte w tym tomie zwróciły moją szczególną uwagę. Podoba mi się również wydanie – twarda oprawa, skromna i nieprzesadzona oprawa graficzna.

Nic tylko usiąść i zagłębić się w magiczny świat poezji...

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Zbiór Najpiękniejsze wiersze składa się z czterech rozdziałów: "A ja słowa światu miotam" (12 wierszy),"Pieśń o smutku kosmicznym, prastarym …" (24 wiersze),"Ryczy Symfonia wieków" (6 wierszy) oraz "Do wielkiej radości i wielkiego rytmu" (8 wierszy). Niestety spis treści nie uwzględnia podziału wierszy na części, a szkoda. Byłoby bardziej przejrzyście.
Pięćdziesiąt nietuzinkowych wierszy traktuje o miłości zachwycie, radości, strachu, buncie, walce ze światem i ze sobą. Mamy tu cały przekrój emocji. Nad poezją Tuwima chwilę się trzeba zatrzymać, zastanowić. Nie są to utwory do biernego czytania. Wymagają od nas zaangażowania, refleksji.

Dodatkowym atutem pozycji jest niebanalne wydanie. Oprawa graficzna jest w stylu retro, bardzo klimatyczna. Książka posiada twardą okładkę, grube kartki i czytelną czcionkę. Część wierszy zdobi drobny rysunek (symbol, kwiat). Znajdziemy tu również całostronicowe ilustracje. Całość bardzo dobrze się ze sobą komponuje i współgra.

Pięćdziesiąt...

Julian Tuwim jest jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie jednym z moich ulubionych, poetów. Obecnie najbardziej znany jest dzięki swoim wierszom skierowanym do młodszego odbiorcy. Niewielu jednak wiem, że Tuwim słynął z ciętego języka i nie bał się w nawet dosadny sposób wyrażać swojej opinii. Wydawnictwo Egmont postanowiła wybrać pięćdziesiąt pełnych emocji teksów z pośród całej plejady genialnych utworów i dodać do nich elegancką szatę graficzną. Nie odnalazłam tutaj moim prywatnych ulubieńców, ale i tak cieszę się, ze ten tomik wpadł w moje ręce.

Tomik „Najpiękniejsze wierze” wydany został w twardej, beżowej okładce, którą zdobią różowe akcenty, głównie kwiatowe. Wiersze podzielono na kilka działów, z których każdy wyróżnia się inny kolorem. W środku znajdziemy też sporo delikatnych, minimalistycznych grafik, które zdecydowanie ucieszą oko każdego estety. Wszyscy wiemy, że nie należy oceniać po okładce, ale tutaj ona zdecydowanie uprzyjemnia lekturę.

„Najpiękniejsze wiersze” to klasyka w pięknym wydaniu. Egmont zdecydowanie stanął na wysokości zadania i biję im pokłony za tak cudowną oprawę graficzną. Wartościowa pozycja, która pięknie prezentuje się zarówno na półce, jak i trzymana w ręce w trakcie czytania. Kolejny raz się postarali. Może pamiętacie wydane przez nich pocztówki z cytatami Tuwima? Gorąco zachęca do zagłębienia się w twórczość tego genialnego poety. Nie będziecie żałować, obiecuję.

Po dalszą część recenzji zapraszam na https://niekulturalnakulturalnie.wordpress.com/2015/12/30/geniusz-w-pieknym-wydaniu-najpiekniejsze-wiersze-julian-tuwim/

„Miłość, radość zachwyt, strach, bunt, mierzenie się ze sobą i ze światem – pięćdziesiąt skrzących emocjami wierszy wybranych spośród przebogatej twórczości mistrza słowa. Poezja Tuwima, zawsze aktualna i świeża” – opis zawarty na okładce bardzo treściwie przedstawia zawartość tego dzieła. W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała chociażby jednego wiersza tego autora. Ponadczasowość utworów wynosi Juliana Tuwima ponad innych autorów. Jeżeli pragniecie przypomnieć sobie uniwersalizm i piękno jego dzieł, to „Najpiękniejsze wiersze” zebrane w przepięknym wydaniu będą świetnym powrotem do lat dzieciństwa.

Najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima do wydawnictwa Egmont to klasyka w czystej postaci. Zbiór ponadczasowych, wyselekcjonowanych utworów autora został uzupełniony przepiękną oprawą graficzną. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jej jakość, ale także o minimalizm, prostotę oraz przesłanie, jakie ze sobą niesie. Wtrącenia graficzne urozmaicają lekturę, pozytywnie wpływając na wyobraźnię czytelnika. Samo wydanie nie budzi zastrzeżeń. To książka, której nie można powstydzić się na półce.

Pięćdziesiąt wyselekcjonowanych wierszy podzielono na działy, z czego każdy wyróżnia się indywidualnym kolorem. To ciekawe zagranie, które nadaje całości głębszego charakteru. Minimalistyczne ilustracje nadają lekturze unikatowego wydźwięku. Aby to w pełni zrozumieć potrzeba osobistego kontaktu z tym zbiorem. Osobiście nie jestem wielkim fanem poezji, lecz to wydanie pochłonęło mnie bez reszty.

Niewiele można powiedzieć na temat samych utworów, gdyż każdy z nich zasługiwałby na osobne omówienie. Każdy z przedstawionych tutaj wierszy jest wyjątkowy. Widać jak autor bawi się z czytelnikiem za pomocą słów. Jest to wymagająca, ale przyjemna lektura. Możliwość rożnej interpretacji zaprezentowanych wierszy, ukryte w słowach drugie dno, a także poruszane w nich tematy sprawiają, że wiersze nie tylko bawią, ale także uczą i zmuszają do głębszego zastanowienia się nad tym co autor chciał nam przekazać. Jak wspomniałem na początku, warto zauważyć, że nie wszystkie dzieła Tuwima przeznaczone są dla najmłodszych.

„Najpiękniejsze wiersze” Juliana Tuwima to przedstawienie klasycznego uniwersalizmu w nowoczesnym wydaniu. Wydawnictwo Egmont stanęło na wysokości zadania i sprawiło fanom twórczości autora nie lada prezent. Całość przepięknie prezentuje się na półce, a barwna oprawa graficzna cieszy oczy czytelnika. Serdecznie polecam każdemu zakup tego tomiku. To idealna pozycja uzupełniająca domową biblioteczkę, lub świetny pomysł na prezent. W tym przypadku postanowiłem nie wystawiać oceny. Każdy powinien sam zagłębić się w ukryte w wierszach przesłanie, do czego gorąco was zachęcam.

Chodara Krzysztof (Artius)

W tym miejscu pragnę podziękować wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Po więcej recenzji zapraszamy na blog KZTK:

Julian Tuwim to jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Najbardziej znaną częścią jego twórczości są wiersze dla dzieci. Kto nie zna utworu "Lokomotywa", "Pan Hilary" czy "Słoń Trąbalski". Jednak twórczość Tuwima, to nie tylko wiersze dla najmłodszych.

Wydawnictwo Egmont Polska zrobiła niespodziankę fanom twórczości Tuwima, ale i także tym, którzy są zainteresowani jego utworami i wydało pięćdziesiąt najpiękniejszych wierszy poety.

Tomik wydany jest w twardej okładce oraz kolorowej oprawie graficznej. Wybrane wiersze są o miłości, radości, strachu czy buncie. Czytając utwory Tuwima możemy zauważyć jak ciekawie i lekko poeta bawi się językiem - słowami.

Osobiście nie jestem fanką poezji,bardzo rzadko czytam wiersze, ale jeden utwór ze zbioru szczególnie przypadł mi do gustu. - "Nagłe spojrzenie". Jest taki czasowy, dogłębny i "bezpośredni". Zacytuje fragment;

"Ludzie baryły, ludzie zwierzęta,
Żerdzie, przedmioty poprzebierane,
Drewna chodzące, kto was opętał
Duchy kanciaste, śmiercią nękane?[...]"*

Wiersze podzielone są na "grypy". Każda z nich ma indywidualną i dość zaskakującą nazwę.
Tuwim wykorzystuje w swoich wierszach podteksty, a słowa mogą mieć różne znaczenie. Utwory dla dorosłych nie są łatwe i nie zawsze można je zrozumieć, ale warto próbować. Tym co są bardziej wprawieni w poezję, szybciej zrozumieją sens słów, które wykorzystał autor.

Oprawa graficzna, wybór wierszy sprawiają, że czytanie nie jest nudne lecz klimatyczne, ma taki szczególny wydźwięk. Trudno jest mi opisać tomik, gdyż trzeba go przeczytać, aby zrozumieć.
Twórczość Tuwima była inspiracją dla wielu znanych ludzi, dlatego też warto poznać ją bliżej.

Julian Tuwim "Najpiękniejsze wiersze" sprawdzi się jako idealny prezent. Dla osób lubiących poezję, powyższa pozycja będzie niezwykłym rarytasem i ciekawą zdobyczą na półce.

Wspaniała literatura! Polecam dla dużych i małych! Piękne ilustracje.

Wspaniała literatura! Polecam dla dużych i małych! Piękne ilustracje.

• 2017
  • 2016
  • FORMA: Poezja
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Najpiękniejsze wiersze