The Glass Books of the Dream Eaters

Okładka książki The Glass Books of the Dream Eaters
Gordon Dahlquist Wydawnictwo: Penguin Books Seria: Dream Eaters fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2008-01-03
angielski
glass books dream eaters

więcej Więcej

Genialna i inspirująca powieść !

(Jedna z moich ulubionych)

,,Szklane Księgi Porywaczy Snów'' to dzieło z pogranicza horroru, sf, prozy historycznej i romansu osadzona w XIX-wiecznej, wiktoriańskiej Anglii.

(Uwielbiam takie klimaty...)

Co sprawia, że powieść tę czyta się z zapartym tchem? Wymieńmy po kolei: wartka akcja, dziwaczne i barwne postaci, atmosfera...

„Szklane księgi porywaczy snów” Gordona Dahlquista to jakieś wielopiętrowe kuriozum. Ta stosunkowo często polecana na polskich forach powieść, życie zaczęła od wielomilionowej zaliczki, którą z niejasnych przyczyn wydawnictwo zapłaciło autorowi. Z tych pieniędzy nic się nie zwróciło, ale zachęcone takim budżetem zagraniczne wydawnictwa rzuciły się na licencje i tak...

Uwielbiam tę książkę i żałuję że pożyczyłam osobie, która od 7 lat nie chce mi jej oddać. Przynajmniej nauczyłam się nie pożyczać książek osobom czytającym jedną książkę na pół roku. Pozostał mi ebook, do którego co jakiś czas lubię wracać :)

W filmie „Ściśle tajne” spółki Zucker-Abrahams-Zucker jest taka scena: trwa bijatyka między Francuzami i Niemcami; wpada Francuz z karabinem, puszcza na oślep serię w kłębowisko mięśniaków, po czym okazuje się, że zastrzelił wszystkich Niemców i ani jednego Francuza. Ta scena byłaby doskonałą recenzją „Szklanych ksiąg porywaczy snów”.

Inne skojarzenie filmowe: „Świat...

No niestety, choć bardzo się starałam i miałam sporo wolnego czasu - bo to w końcu wakacje - nie byłam w stanie dobrnąć do końca książki. Fakt: ciekawa fabuła i i dość wartka akcja. Jak dla mnie jednak zbyt dużo postaci, i to o skomplikowanych osobowościach. Poza tym nie byłam w stanie poskładać treści w jedną sensowną całość. Nie potrafiłam też odnaleźć głównego...

Jedna z pierwszych książek jakie sama sobie kupiłam. Czytałam ją już kilka dobrych lat temu i wtedy mnie wciągnęła, choć momentami byłam za mała, aby pewne rzeczy zrozumieć. Teraz wiem, że jest naprawdę godna uwagi.

2057

Na półkach: , , , ,

Pomysł na fabułę bardzo ciekawy i rozbudowany. Wykonanie momentami kuleje, ale mimo wszystko czyta się dosyć przyjemnie i płynnie.

Książka ciekawa. Początek pochłania bez reszty i tak jest przez większą część książki. Niestety mamy tu klasyczny przerost formy nad treścią. Książka jest przesadnie obszerna - zupełnie niepotrzebnie i wiele momentów jest zwyczajnie męczących. Niemniej jednak naprawdę dobrze się ją czyta - jeśli pominie się kilka fragmentów :)

Czytałam tę książkę kilka lat temu, dlatego nie do końca pamiętam szczegóły. Wiem, że mnie wciągnęła, ale nie jest z gatunku tych, których zarwiesz noc, byle przeczytać jeszcze kilka rozdziałów. Jednak nawet po tych kilku latach ciągle o niej pamiętam. Jest na pewno dziwna. Dla tych, co lubią dziwne książki polecam.

Nie pamiętam czy kiedykolwiek rzuciłam się na taką książkę, która zasługuje na miano cegły, zabierająca w prawie 800-stronicową podróż. Mimo wcześniejszych obaw i niewielkiej ilości czasu pozostającego na czytanie, szczęśliwie udało mi się przez tą podróż przebrnąć. A wszystko przez to, że całkowicie przypadkiem zakupiłam 2 tom trylogii.

Celeste Temple otrzymując list od...

• Fantastyka
  • 2011