Wierszozwierze

Skrzat
2015-09-29
2015-09-29
36 min.

Okładka książki Wierszykarnia Jola Richter-Magnuszewska, Danuta Wawiłow
Wierszykarnia Jola Richter-Magnus...
Okładka książki Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Sto wierszyków... Elżbieta Szwajkowsk...
Okładka książki Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów Charlotte Ramel, Ulf Stark
Cynamon i Trus... Charlotte Ramel, Ul...
Okładka książki Moje ciało należy do mnie Gudrun Dittrich, Ursula Hagedorn, Martina Neukirch-Seibert
Moje ciało nal... Gudrun Dittrich, Ur...

Bardzo fajna książka. Rewelacyjnie opracowana typograficznie. Wymyślanki bardzo zgrabne, a rysunki wprost zachwycające. Wszystko zrobione na wysokim, światowym poziomie. Edytorsko słabo, no ale czego spodziewać się po Wydawnictwie Skrzat... Szkoda, może autorzy pokuszą się kiedyś o znalezienie wydawnictwa z prawdziwego zdarzenia.

Wspaniała książka z fantastycznymi rysunkami! Ola Makowska jest genialna. Jerzy Horsten co najmniej zabawny i intrygujący. Rymy nie są nachalne i banalne ale pełne "angielskiego humoru" - wysmakowane i lekko przyprawione surrealistyczną ironią. Gorąco polecam! Za tę cenę można kupić kostkę masła. Książka jest o wiele cenniejsza.

1964

Książki przeznaczone dzieciom przepełnione są opowieściami o zwierzętach, które zawsze cieszą się gronem fanów. Zwierzęta są postaciami bardzo wdzięcznymi oraz interesującymi, o czym autorzy doskonale wiedzą i wykorzystują to z zadowalającym skutkiem. Z tego względu niełatwo jest czymkolwiek zaskoczyć swoich czytelników - Jerzemu Horstenowi udało się!

"Wierszozwierze" to krótkie rymowanki o egzotycznych zwierzątkach - papudze, słoniu, żyrafie, osiołku, tygrysie, krokodylu, hipopotamie czy mrówkojadzie. Historyjki wymyślone przez Jerzego Horstena szybko wpadają w ucho i błyskawicznie zapadają w pamięć, dzięki czemu każdy maluch po kilkukrotnym wysłuchaniu rymowanki może nauczyć się jej w mig.

Ola Makowska stworzyła przewspaniałe ilustracje, które zachwycają swoimi barwami - przyciągną wzrok nie tylko każdego maluszka, ale dorosłego czytelnika. Krótkie wierszyki pomogą w samodzielnym czytaniu, przy czym nie sprawią, że dziecko zacznie się nudzić. Mali czytelnicy mają również możliwość ujrzenia nie tylko nieznanych zwierząt, ale również poznania nowych zwrotów i wyrazów, takich jak chociażby: papugować, stanąć jak wryty, mknąć, poczuć natury zew czy zaklinać.

Literatura dziecięca powinna zachęcać do siebie nie tylko interesującymi historyjkami, do których warto wracać, ale także wyglądem, bo właśnie to najczęściej świadczy o pierwszym wrażeniu, jakie dana książka wywrze na konkretnej osobie. "Wierszozwierze" to rymowanki, w jakie warto zaopatrzyć każdą dziecięcą biblioteczkę.

Wierszyki to coś co Nikodem uwielbia odkąd był malutki i choć teraz jest już z niego kawał chłopaka (w końcu ma już siedem i pół roku) to wierszyki nadal słucha z zainteresowaniem. Pewnie niebawem przyjdzie taki czas, że powie mi, że jest już na to za duży, że to obciach i że dla dzidziusiów... Na szczęście rośnie młodszy braciszek, który (mam nadzieję) będzie słuchał wierszyków tak chętnie jak teraz starszak :) A jeśli nie to będę sobie sama je czytała, a co!

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam pewną niezbyt grubą i niezbyt dużą książeczkę z bardzo, bardzo krótkimi rymowankami. Jak tytuł wskazuje są to rymowanki o zwierzakach. Przeczytamy tutaj kilka słów o papudze, słoniu, żyrafie, ośle, zebrze, tygrysie, lwie, nietoperzu, gorylu, gazeli, flamingu, pawiu, krokodylach, leniwcu, hipopotamie, kobrze, żółwiu, mrówkojadzie, nosorożcu i koali.

Jak widzicie w większości są to zwierzaki dzikie, dosyć egzotyczne. Myślę, że to jeszcze bardziej zaciekawi małych słuchaczy ;) Wierszyki te są naprawdę bardzo krótkie, mają zazwyczaj zaledwie po cztery wersiki. Czyta się je ekspresowo i jeśli planujecie tę książkę jako lekturę przed snem to nie polecam - za śmieszna i za krótka, z pewnością nie uśpi małych słuchaczy ;)

Nikodem może być na nią już nieco za duży, choć z drugiej strony znaleźliśmy sposób na połączenie tych rymowanek z zabawą. Nikodem wplatał słowa, tak aby się rymowało. Taka zagadkowa zabawa w dokańczanie zdań ;)

Jak widzicie taka cienka niepozorna książeczka może okazać się czymś co posłuży nam nie tylko do czytania, ale i do zabawy. Rymowanki są krótkie, książka cieniutka z miękką okładką. W środku znajduje się duża czytelna czcionka, strony są śliskie i kolorowe, mnóstwo w niej ślicznych, barwnych ilustracji przedstawiających te wszystkie zwierzaki, o których mamy okazję poczytać. Zresztą spójrzcie na cenę - sądzę, że naprawdę warto :)

Ależ to jest wspaniale narysowane. Zwierzaki mają osobliwe charakterki. Od razu zyskują sympatię. Moja ocena to 10! Czyta się to z przyjemnością. Dzieci zachwycone. Pozdrawiam fanów Wierszo-Zwierzowania.

• Skrzat
  • Dla dzieci