rozwińzwiń

Polemiki filozoficzne Stanisława Ignacego Witkiewicza

Okładka książki Polemiki filozoficzne Stanisława Ignacego Witkiewicza Bohdan Michalski
Okładka książki Polemiki filozoficzne Stanisława Ignacego Witkiewicza
Bohdan Michalski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy filozofia, etyka
279 str. 4 godz. 39 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1979-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Liczba stron:
279
Czas czytania
4 godz. 39 min.
Język:
polski
ISBN:
830600020X
Tagi:
Filozofia polemiki filozoficzne Stanisław Ignacy Witkiewicz polemiki filozoficzne Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacy Bohdan Michalski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
467
313

Na półkach:

Bardzo dobra zachęta do zagłębienia się w dzieło filozoficzne Witkacego. B. Michalski nie narzuca się z własnymi opiniami na temat poglądów Witkiewicza, choć często wyraża swoje zdanie na poszczególne aspekty jego systemu filozoficznego. Wadą książki są częste powtórzenia. Ma się wrażenie, że nie posiada ona konstrukcji, ale jest zbiorem głównych tez filozofa przetwarzanych przez coraz to nowy kontekst; te same zagadnienia przedstawiane są w świetle krytyki innego adwersarza bądź biografa/monografa. Przez to odnosi się wrażenie stania myślą w miejscu, ale wcale nie w jej centrum, tylko na jakimś nieokreślonym brzegu, z którego autor zabiera to tu, to tam. Lepszy skutek odniósłby tematyczny układ, gdzie każde zagadnienie byłoby w jednym miejscu kąsane przez różnych autorów. Nadałoby to głębi myślom, a lektura nie miałaby irytujących retrospektywnych refrenów.

Ewidentnie myśl Witkiewicza wyrasta poza granice możliwości Michalskiego, który, co prawda zasadnie krytykuje niektóre jej momenty, ale zapomina (bo wie),że istotnym składnikiem stylu filozofowania autora "Nienasycenia" było podejście do języka, a mianowicie akceptowanie niewyrażalności, którą to niewyrażalność każda nieomal filozofia automatycznie zamieniała w tabu, chcąc się w ten nieprzystojny sposób - powiedziałby może Witkacy - przypodobać nauce. Autor "Pojęć i twierdzeń..." wyraźnie znał granice kompetencji nauki, filozofii, sztuki i religii - o czym pisze sam Michalski - i to, co w systemie Witkiewicza niejasne, rozmazane, to właśnie owa pomijana (albo grubo ciosana) przez prawie wszystkich myślicieli zachodnich (w odróżnieniu od Bierdiajewa, Szestowa, Dostojewskiego, Rozanowa...) Tajemnica Istnienia, którą należy wyznać, gdy się rzetelnie dochodzi Prawdy. W tym kontekście ciekawy jest styl filozofowania Witkiewicza, który pisząc, pokazuje jednocześnie kuchnię pisania, komentuje trud formułowania.

Witkacy, nawet dzisiaj jeszcze, nie tyle potrzebuje, aby go ktoś chwalił, że dużo kartek zadrukował osobliwymi dociekaniami, ile kogoś, kto by pociągnął moment, w którym stracił (W.) grubą niejasność z oczu i spadł w konwencjonalne, stricte filozoficzne rozważania. W systemach filozoficznych wartościowe są tylko furtki, którymi można z nich wyjść w kierunku Prawdy.

Bardzo dobra zachęta do zagłębienia się w dzieło filozoficzne Witkacego. B. Michalski nie narzuca się z własnymi opiniami na temat poglądów Witkiewicza, choć często wyraża swoje zdanie na poszczególne aspekty jego systemu filozoficznego. Wadą książki są częste powtórzenia. Ma się wrażenie, że nie posiada ona konstrukcji, ale jest zbiorem głównych tez filozofa przetwarzanych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
182
28

Na półkach:

Bardzo dobra, rzetelna i interesująco wyłożona polemika Witkiewicza z różnego typu ludźmi i ich doktrynami. Niestety książka nie posiada indeksu pojęć; szukając czegoś konkretnego - bez orientacji w książce - niekiedy trudno coś odnaleźć. Warto podkreślać, robić notatki, zakładki. Do przeczytania niejednokrotnie. Świetna pozycja odnośnie filozofii Witkiewicza - warto!

Bardzo dobra, rzetelna i interesująco wyłożona polemika Witkiewicza z różnego typu ludźmi i ich doktrynami. Niestety książka nie posiada indeksu pojęć; szukając czegoś konkretnego - bez orientacji w książce - niekiedy trudno coś odnaleźć. Warto podkreślać, robić notatki, zakładki. Do przeczytania niejednokrotnie. Świetna pozycja odnośnie filozofii Witkiewicza - warto!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    3
  • Filozofia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polemiki filozoficzne Stanisława Ignacego Witkiewicza


Podobne książki

Przeczytaj także