Dumala

Okładka książki Dumala
Eduard von Keyserling Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dumala
Państwowy Instytut Wydawniczy
1990-01-01
1990-01-01
8306019156
Anna Maria Linke

„Dumala” - Eduard von Keyserling
Mini powieść, 160 stron formatu B6. Okładka w stylu romantycznym.
Akcja rozgrywa się na początku XX wieku w Kurlandii. Bohaterami są mieszkańcy i goście dworu szlacheckiego Dumala oraz pastor z żoną i okoliczni mieszkańcy. Życie toczy się bardzo leniwie. Brak większych wydarzeń, powoduje, że mieszkańcy żyją życiem sąsiadów, ich oceną w kontekście panujących zasad i konwenansów. Żyją bardzo blisko siebie, a mimo to, każdy cierpi na osamotnienie.
Są nieszczęśliwi, przywiązani do tradycji i sposobu życia. Zgodę na to odzwierciedla dialog między właścicielem dworu Dumala i pastorem.
„Tutejsi ludzie – ciągnął Werland - są jak pospólstwo, które rzadko bywa w teatrze. Jeżeli raz zapłacili za bilet, to już siedzą w teatrze do końca, chociażby sztukę napisał jakiś tępak, a oni musieliby tylko poziewać i złościć się. Wszyscy tak zresztą robimy.
Tak przecież wypada – wtrącił Werner . – Umieć się nudzić jest przecież w dobrym tonie!”
Opisywany w powieści wszechogarniający chłód, powoduje, że nastrój powieści dodatkowo jest przygnębiający i smutny.

„Dumala” - Eduard von Keyserling
Mini powieść, 160 stron formatu B6. Okładka w stylu romantycznym.

Dodaj cytat z książki Dumala