Okładka książki Motylek dla dzieci. Pogodne i optymistyczne opowiadania o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach Elżbieta Zubrzycka
Elżbieta Zubrzycka Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2015-01-01
2015-01-01
48 min.

„Motylek dla dzieci. Pogodne i optymistyczne opowiadania o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach” czyli propozycja Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego i Elżbiety Zubrzyckiej w postaci czterech opowieści mówiących o trudnych emocjach, tych bolesnych, i tych, które naprawdę trudno nam dorosłym wytłumaczyć. A to wszystko przedstawione w bardzo przystępny dla dziecka sposób, do tego mamy piękne ilustracje obrazujące dane uczucie. W opowiadaniu związanym z tęsknotą zostały przedstawione filary emocji takie jak: zaprzeczenie, złość, negocjacje (targowanie się),rozpacz i smutek oraz ostatni etap - pogodzenie się. Jakże dobrze nam znane.
Niby to wszystko dla nas dorosłych, to takie oczywiste, a jednak kiedy przychodzi prawdziwy problem, to sami ze sobą się borykamy w jaki sposób mamy przekazać pewną trudną informacje małym ludziom. Pamiętajmy tez, że dla dziecka emocje mają zdecydowanie różne oblicza. To właśnie wtedy, spotykają się np.ze śmiercią ptaszka, swojego zwierzątka, czy przykładowego motylka. Dla osoby dorosłej, w zabieganym świecie, to nie ma znaczenia, i być może nie zdaje sobie sprawy, że właśnie dla dziecka, to jest trudne, i trzeba mu to w odpowiedni sposób wytłumaczyć. W taki, aby nie wystraszyć, nie zniechęcić.
Na końcu książki, znajdziecie kilka słów od autorki skierowanej do rodziców, wychowawców i nauczycieli. A jeśli temat Was bardziej zainteresuje, to polecam wydanie dla dorosłych „TRUDNE PYTANIA dla dorosłych”.

Cudowna książka dla dzieci i duża podpowiedź dla dorosłych. Jak rozmawiać z małymi ludźmi o tęsknocie, stracie, śmierci. I wbrew wszystkiemu opowiadania napawają nadzieją, tłumaczą to czego my rodzice czasami nie potrafimy powiedzieć,a bardzo chcielibyśmy. Króciutka książeczka całkiem sporej wagi.

Piękne opowiadania, które pomagają opanować dziecięce lęki związane ze szpitalem, śmiercią i utratą tego, co bliskie.

• Z biblioteki można korzystać, mieć nie trzeba
  • Czytam z synami
  • Dla dzieci 6-7 lat